MTK:n rosvojoukko riehuu nyt Seinäjoella

Pitihän se taas arvata, että MTK:n "mielenilmaus" Seinäjoella on sitä samaa kuin aikoinaan Helsingissä: Umpijuovuksissa oleva rosvojoukko riehuu ja hajottaa paikkoja.

No! Eiköhän sitä tuohonkin kuri löydy. Ratsupoliisit vain paikalle hajottamaan rosvojoukkoa. Nokialainen nuoriso-ohjaaja vain rohkeasti käyttöön!
17108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Onko ne sänkysi alla.

Äänestä

MTK rauhoittuu heti kun kepu on hallituksessa.

Äänestä

MTK:
"Me maatalousyrittäjät kokoonnumme Seinäjoelle maaseutuviraston edustalle (Alvar Aallonkatu 5, Seinäjoki) tiistaina 25.11. klo 9.00 alkaen osoittamaan tukemme ministeri Orpolle, joka menee neuvottelemaan tukimaksatuksista Maviin. Ministerin juna saapuu Seinäjoelle klo 9.20, jonne myös tarvitaan vastaanottajia".

Äänestä

Joko ne kippailee siellä traktorikuormittain paskaa yleisille paikoille?

Äänestä
  • Audeissa-, Mersuissa ja Volvoissa ei ole kippiä!

    Äänestä

  • tukipummi kirjoitti:

    Audeissa-, Mersuissa ja Volvoissa ei ole kippiä!

    lihavat ahtaajat työntävät jalkojaan Audin pyörän alle kuten Hesassa?

    Äänestä

Suomella ei ole varaa tukiaisten varassa loisiviin sosiaalipummeihin, jotka lisäksi riehuvat kaduilla.

Äänestä
  • "Roskajoukkoa
    Suomella ei ole varaa tukiaisten varassa loisiviin sosiaalipummeihin, jotka lisäksi riehuvat kaduilla."

    Niin, ruokahan oli EU:n myötä oltava "ilmaista", siitähän eu-johtajille kovia liksoja maksetaan ja nyt nostetaan vielä valtion jäsenmaksua, että kolhoosin maatyöläisten pitäisi kyllä nyt "kok-demari-vihr-vassarin" mielestä olla näkymätön ja nöyrä, gulakki.

    Suomen demareiden, vihreiden, kokoomuksen yms. luoma hyväveli-järjestelmä on sanojille etuoikeutetun piiskan heiluttajan roolin. Hänellä on suuri etuoikeus omistaa oma asunto, auto, muu omaisuutensa, hän pystyi sen tienaamaan kuin vai vihkaa, kukaan ei kiinnittänyt 30 vuoteen huomiota. Millä meriiteillä hän sai oman säännöllisen toimeentulonsa ei työpaikan julkiselta? Sitä me kaikki veromaksajat ylläpidämme, kansalla on ns. karttuisa käsi. Hänen lapset saavat säällisen työn, lika ja sonta eivät kuulu siihen, se on jotain, että syntyy rintaääni, jolla muita raatajia "ruoskia".

    Jos joku huutaa lujaa haavan sormeensa saatuaan, se johtunee enemmänkin veren punaisesta, näkyvästä, suorastaan hälyyttävästä, hätäväristä, jolloin ihmisen hätäreaktio käynnistyy. Maataloustyömies ja -asukas on reppana, huonosti sivistynyt kaupunkilaisen mittapuulla. Hän ei ehdi rutiiniraatamiseltaa koskaan lukea tutkintoja, joita kaupunkilaiskokkare ja -demari-vihrvasemmistoasukki hankkii melko helpon vaivan takaa.

    Maalaisurpo on näkyvä "hälyytys-varoitusmerkki", jotain on hänen järjestyksessään nyt pielessä, eikö veroeuro menekään suoraan somaliaan, kielivähemmistölle tms? On hälyyttävää, että vuorokausityöstä viileän Suomen pelloilla pitäisi maksaa, eikö systeemi luvannutkin meille ilmaista ruokaa ja sapuskaa??!!!

    Sivistyneen, säännöllisen toimeentulon julkiselta saavalle keskiluokkaiselle "kok-demu-viherpatruunalle" sietokyky ei kestä, kun juntti-urpo ottaa autolainan ja makselee sillä "audiaan" samaan tahtiin, kun 2800-3600 €:n kuukausipalkkaa julkisista, verorahoista saava sossutyöntekijä, tielaitostyömies, sairaanhoitaja, järjestötantta yms.

    EU-meppi ei edes omalta suurelta rahapotiltaan muista koko porukkaa ja antaa niiden tapella keskenään, verovarat siirtyvät hänenkin ansiostaan "Kreikka-tukiin" eli ns. EU-pankkitukeen, josta johtajat vetävät siivun suoraan byrokratian kuluina ja palkkioina. Onko nähty köyhää EU-poliitikkoa? No, ei varmasti, mehän ymmärrämme vain, että punaisen, uuden audin, jolla juntti ajaa saa saa kun maksaa autolainaa yhtä kauan kuin kaikki muutkin suomalaisilla yhteiskuntapalkoilla ja -tuilla maksavat. Kaikki maan sisällä, julkisella keskimäärin samalla lähtöviivalla.

    Jos "juntti-urpo" ei jatka esivanhempiensa maatilan käyttöä viljelykseen, sitten on 100 %:n varmaa, että hän tulee kilpailemaan ahtaajan, sairaanhoitajan, sossutantan yms. byrokraatin työpaikoista julkisella. Työnjakoa ei valittaja kaipaa. Hänen mielestä maata pitää viljellä kuin kolhoosissa kenties työmarkkinatuki olisi hänestä sopiva, kun itse saa olla suojatyöpaikassa 40 v., kasvattaa lapset ja maksaa asuntonsa veronmaksajien suomassa työpaikassa, josta kukaan ei ymmärrä valittaa. Kukaan ei sano rosvoksi, loiseksi, vaan hyväksi ja työtä saa jatkaa ihan rauhassa.

    Äänestä

"Roskajoukkoa"

Kyllä on demareilla syvä viha, kertokaahan sen juuret. Vietiinkö teiltä ne pellot vai mikä se oikein järsii, kun itsellä on julkisen työpaikka ja arvostettu asema. Onko pa sk an lapioinnissa sana arvostus. Hei halloo te, todella erityisen tyhmät maalta demareiksi alkaneet maajussien naapurit ja sukulaiset. Et mä hieman halveksin juuri teitä. Syökää vaan lisäainesapuskaa Lidlin kaupasta.

Suomalaiset järkyttyvää paskasakkia, varsinkin tyhjän paskan touhuajat. Ei voisi vähemmän kiinnostaa kaverisysteemistä saatu sosiaalityöntekijän tai kelan työntekijän vakanssi. Hyi prkl.

Äänestä
  • Nämä nilviäiset eivät saisi niitä rahoja, joista maataloussysteemissä valittavat. Maataloustyöväki olisi yhtä lailla puunjalostuksessa tai metallista tms. Joten samoilla lähtoviivoilla ollaan, ette te ole muita parempia.

    EVVK typeryys, toivottavasti suoliadenooma ja kasvaimet tulevat niistä "myrkkysapuskoista", joita Saksan moottoriteiden varsilla viljellään vahvoilla lannotteilla. Viiniviljelmissä niin paljon hyönteismyrkkyä, että seisoneessa liemessä erottuu 60 % hyönteismyrkkyä, loput vettä ja viiniä tms.

    Kertaalleen vandalisoitu hapankaalitehdas rouville, syökää siitä.
    http://www.youtube.com/watch?v=OAqITAHovzU

    Industriebrache Sauerkrautfabrik Weicha 2011
    "Uploaded on Apr 30, 2011

    Der Film zeigt Aufnahmen der ehemaligen Sauerkrautbude Weicha kurz vor Weißenberg (Landkreis Bautzen). Seit über 10 Jahren steht die Industriebrache leer - hat nun glücklicherweise neue Besitzer gefunden, die hier in den nächsten Monaten einiges auf die Beine stellen werden. Der Film soll zeigen, wie der Betrieb von seinen letzten Eigner verlassen wurde und wie die Vandalen und Diebe hier hausierten..."

    Äänestä

Korhola tyrmistyi 8500 €/kk -kohusta: "Olen ansainnut meppipalkkani tuhansiksi vuosiksi eteenpäin"

http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288771652851.html

Kyllähän suurin rahoitusongelmamme on kansainvälisen sosiaalidemokratian mallin käyttöön otto ja kaikenlainen yhteiskunnan jakama hyväveli-rahoitus.

Rakenteellinen korruptio on EU:ssa omaksutun hyvinvointimallin lopullinen surma.

Anni Sinnemäki valittiin Helsingin apulaiskaupunginjohtajaksi
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288783415069.html


Sijoituksia Suomelta sivu suun – syynä "poliittinen epävarmuus"
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2014/11/27/sijoituksia-suomelta-sivu-suun-syyna-poliittinen-epavarmuus/201416477/12?pos=tuoreimmat

Jutussa kerrotaan, että puolueet tai poliitikot eivät tee päätöksiä kuten rahoitusmarkkinat odottavat, vaan saatetaan aatteen perusteella ottaa suunta kokonaan lopulliseen päätökseen. Se tilanne muistuttaa mm. putinismia, yks' kaks' koko sijoitus voi kadota, koska maassa päätetään poliittisesti toisin kuin rahoitusoletukset lupaisivat. Mm. tällaiset poliittiset virkanimitykset eivät tue markkinatoimintaa, rahoittajien etuja. Jollei nyt sitten vasemmisto-, vihreät, eri aatteiset neurtaali-, suvakki-ryhmät ala täysin maksetun ideologian ajajiksi, kantamalla kuitenkin vaaleissa näita omia "viittojaan".

Lainattu kommentti:
" Suomalainen demokratia on menettänyt merkittävän osan vallastaan virkamiehille.

Virkamiehet ovat erottamattomia, tulkitsevat lakeja haluamallaan tavalla ja toimivat aktiivisesti etujaan ajaen niin eduskunnassa kuin valtuustoissakin.

Kyseessä on rakenteellinen korruptio, kun verovaroista palkkansa saavat ovat päättämässä verotuksesta, omista palkoistaan ja julkisen sektorin työvoimatarpeesta.

Konkreettisesti tämä näkyy sääntelyn lisäämisessä ja uusien tehtävien haalimisessa kunnille ja valtiolle sekä julkisen sektorin tuottavuuden laskussa ja palkkojen nousussa.

Muutos vaatisi lainsäädäntötoimia eikä sellaisia ole tietenkään tulossa --ennenkuin valtion velanottokyky romahtaa.
27.11.2014 19:51 "

Äänestä
  • Jopa asiantuntijat ovat korruptiosta ja EU:n vilpistä samaa mieltä kuin muut.

    Talous 20.11.2014 klo 10:37 | päivitetty 20.11.2014 klo 14:20
    Professori: Suomi on jäämässä luokalle
    http://yle.fi/uutiset/professori_suomi_on_jaamassa_luokalle/7640711
    - "Valtiosta tahdotaan tehdä kiva isoveli yrityksille”

    Professori Ylellä: Koko Kreikka-ongelma on poliittista peliä
    Talouselämä
    8.11.2014 16:54
    http://www.talouselama.fi/uutiset/professori ylella koko kreikkaongelma on poliittista pelia/a2275925

    Vesa Puttonen: "Valtion rooli on mennyt liian pitkälle"
    Seija Holtari
    7.12.2013 09:02
    http://www.talouselama.fi/uutiset/vesa puttonen valtion rooli on mennyt liian pitkalle/a2219797

    Talous 1.2.2014 klo 10:20 | päivitetty 1.2.2014 klo 11:31
    Talousprofessori: Suomelta puuttuu idea valtionvelan hillitsemisestä
    http://yle.fi/uutiset/talousprofessori_suomelta_puuttuu_idea_valtionvelan_hillitsemisesta/7064223

    Äänestä

  • "Sijoituksia Suomelta sivu suun – syynä "poliittinen epävarmuus"
    http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2014/11/27/sijoituksia-suomelta-sivu-suun-syyna-poliittinen-epavarmuus/201416477/12?pos=tuoreimmat

    Jutussa kerrotaan, että puolueet tai poliitikot eivät tee päätöksiä kuten rahoitusmarkkinat odottavat, vaan saatetaan aatteen perusteella ottaa suunta kokonaan lopulliseen päätökseen. Se tilanne muistuttaa mm. putinismia, yks' kaks' koko sijoitus voi kadota, koska maassa päätetään poliittisesti toisin kuin rahoitusoletukset lupaisivat. Mm. tällaiset poliittiset virkanimitykset eivät tue markkinatoimintaa, rahoittajien etuja. Jollei nyt sitten vasemmisto-, vihreät, eri aatteiset neurtaali-, suvakki-ryhmät ala täysin maksetun ideologian ajajiksi, kantamalla kuitenkin vaaleissa näita omia "viittojaan"."

    Kataisen & Urpilaisen hallitus näytti sen, että poliitikkopari tekee ihan nitä tahtoo, eli siirsi yhteensä noin 47 mrd euroa EU:n vakausvälineisiin. Eikö Komissaari Rehnin vivutukset tuottaneetkaan, koska Kyrki&Urpi siirtsivät oikeaa, pysyvää, verorahaa sinne suorina siirtoina. Se sitten olisi tulevaisuuden ihmisten maksettava, jos sattuu yleensä olemaan työtä, jota verottaa.

    Katainen & Urpilainen tiimi on erityisen räikeä tapaus, joka vie sijoittajien uskon täysin siihen, että tänne voisi sijoittaa rahaa. Päätöksen tekoa johtaa poliitikkojen oma urakehitys, puolueellinen aate, kuten kielipolitiikka, tai väestön vaihtaminen. Paljon on vaihtoehtoja, mutta sijoittamistoimiin tämä Suomi on todella epäluotettava kohde edellisten hallitusten jälkeen.

    Äänestä

  • Epäluottamus-puoluei kirjoitti:

    "Sijoituksia Suomelta sivu suun – syynä "poliittinen epävarmuus"
    http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2014/11/27/sijoituksia-suomelta-sivu-suun-syyna-poliittinen-epavarmuus/201416477/12?pos=tuoreimmat

    Jutussa kerrotaan, että puolueet tai poliitikot eivät tee päätöksiä kuten rahoitusmarkkinat odottavat, vaan saatetaan aatteen perusteella ottaa suunta kokonaan lopulliseen päätökseen. Se tilanne muistuttaa mm. putinismia, yks' kaks' koko sijoitus voi kadota, koska maassa päätetään poliittisesti toisin kuin rahoitusoletukset lupaisivat. Mm. tällaiset poliittiset virkanimitykset eivät tue markkinatoimintaa, rahoittajien etuja. Jollei nyt sitten vasemmisto-, vihreät, eri aatteiset neurtaali-, suvakki-ryhmät ala täysin maksetun ideologian ajajiksi, kantamalla kuitenkin vaaleissa näita omia "viittojaan"."

    Kataisen & Urpilaisen hallitus näytti sen, että poliitikkopari tekee ihan nitä tahtoo, eli siirsi yhteensä noin 47 mrd euroa EU:n vakausvälineisiin. Eikö Komissaari Rehnin vivutukset tuottaneetkaan, koska Kyrki&Urpi siirtsivät oikeaa, pysyvää, verorahaa sinne suorina siirtoina. Se sitten olisi tulevaisuuden ihmisten maksettava, jos sattuu yleensä olemaan työtä, jota verottaa.

    Katainen & Urpilainen tiimi on erityisen räikeä tapaus, joka vie sijoittajien uskon täysin siihen, että tänne voisi sijoittaa rahaa. Päätöksen tekoa johtaa poliitikkojen oma urakehitys, puolueellinen aate, kuten kielipolitiikka, tai väestön vaihtaminen. Paljon on vaihtoehtoja, mutta sijoittamistoimiin tämä Suomi on todella epäluotettava kohde edellisten hallitusten jälkeen.

    "Päätöksen tekoa johtaa poliitikkojen oma urakehitys, puolueellinen aate, kuten kielipolitiikka, tai väestön vaihtaminen. Paljon on vaihtoehtoja, mutta sijoittamistoimiin tämä Suomi on todella epäluotettava kohde edellisten hallitusten jälkeen. "

    Sijoittamisen tekee epäluotettavaksi itsepäiset päättäjät:
    1) poliitikon urakehitys ja tulokehitys
    2) kielipolitiikka, joka syö vuosien tehot valmistumisesta ja työpaikan saamisesta heti koulutuksen jälkeen
    3) väestön vaihtamispolitiikka, se on investointi, joka pelkästään kuluttaa seuraavat 20 vuotta, eikä tuota välttämättä sen jälkeenkään mitään johtuen eri elämäntavoista ja verkostoista
    4) venäläisen ydinenergian kanssa vehtailu
    5) EK:n entisen johto on kuulemma osallistunut Itämeren saariston ja rantatonttien myynnin markkinointiin, yhteyshenkilön tai tonttilupien etsintään ja rahoituskuvioon
    6) kataisen naurettavan uskovainen asenne länsi- ja eu-politiikkaan, taustalla täysin oma ura, ehkäpä myös veroparatiisiin siirretyt varat, mafiapelin mahdollisuus?
    7) sairaiden läntisten piirteiden tänne pakolla ottaminen, juurikin eri väestöjen kerääminen, kuin tämä maa olisi joku roskatunkio, kun itse pääsee pakoon täältä.
    8) tänne tullaan sitten vielä eläkepäiviksi tekemään lisää "aatteellista vahinkoa", jota kukaan muu ei edes halua tai kannata.
    9) kaikkeen em. tarvitaan byrokratia, jonka kulutus ja hyödyttömyys on suurempi kuin maan tuottava väestönosa tai tuotanto.

    Äänestä

On ne jämptii.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


BREAKING NEWS! kirjoitti:

Pitihän se taas arvata, että MTK:n "mielenilmaus" Seinäjoella on sitä samaa kuin aikoinaan Helsingissä: Umpijuovuksissa oleva rosvojoukko riehuu ja hajottaa paikkoja.

No! Eiköhän sitä tuohonkin kuri löydy. Ratsupoliisit vain paikalle hajottamaan rosvojoukkoa. Nokialainen nuoriso-ohjaaja vain rohkeasti käyttöön!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu