Osakeyhtiö / Varajäsen

Nyt toiminimi

Nuori avopari perustaa osakeyhtiön
Riittääkö että toinen on varsinainen jäsen ja toinen varajäsen.
Kun selaamme nettiä ja Suomen lakia, niin löytyy arvattavasti hyvin monenlaisia vastauk-
sia ja tapauksia. Mikä voi olla varajäsenen riski taloudellisesti?

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osakeyhtiön hallituksessa on oltava varajäsen jos hallituksessa on vähemmän kuin kolme jäsentä. Nuorikin avopari voi siis perustaa osakeyhtiön.

      Varajäsen on vastuussa päätöksistä, joita hän tekee varsinaisen jäsenen sijasta. Jos avoparin varsinainen puolisko tekee kaikki päätökset, vastaa hän myös niistä. Muussa tapauksessa voisi olla vaikea löytää varajäseniä, elettiinpä missä siviilisäädyssä hyvänsä.

      Jos nuori avopari perustaa osakeyhtiön yhdessä, voisi kuvitella että molemmat heistä omistavat yhtiön osakkeita. Osakkeenomistajalla saattaa olla joitain vastuita, jos on aiheuttanut vahinkoa. Vastuu päätöksistä on kuitenkin pääasiassa yhtiön hallituksella.

      Jos varsinainen puolisko siirtää omaisuuttaan avopuolison nimiin ja siten velkojien ulottumattomiin, voidaan nämä siirrot peruuttaa tietyin edellytyksin pitkänkin ajan takaa. Tässäkään asiassa ei siviilisääty oikeastaan rajoita keinovalikoiman käyttöä.

      Loppujen lopuksi osakeyhtiön hallituksen varajäsenen tehtäväksi taitaa jäädä velkasotkujen selvittäminen sen jälkeen, kun varsinainen puolisko konkurssin tehneenä keinahtelee hiljakseen hamppuköyden jatkeena.

    • Lupa irtoaa helposti

      Vankilat ja vankeinhoito on tämä keskustelu.
      Aiotte perustaa siis Kriminaalisen Osakeyhtiön ja haette tukea ajatukselle, kuinka kauan voi toimia ennen kuin kärähtää?

      Muistakaa merkata Jari Aarnio äänettömäksi yhtiömieheksi. Hallituksen puheenjohtajaksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      57
      6769
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2753
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1882
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1858
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1750
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1741
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1519
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1206
    10. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      37
      1174
    Aihe