Auttakaa hölmöä ja uteliasta

Sibley

Eli olen ollut jokseenkin tekemisissä lestaadiolaisten kanssa, mutta ikinä en ole sen paremmin perehtynyt teidän elämänkatsomukseenne ja nyt tipahdin aivan täysin kärryiltä. Jos joku ihana ihminen voisi minulle melkein juurtajaksain selittää kuin uuslestadiolaisuus eroaa muista niin olisin taas ehkä hiukan viisaampi ja suvaitsevaisempi. Hyvää joulun odotusta kaikille! Kiitos!

4

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El-man

      Olen itsekin lestadiolainen ja yhtä hölmö kuin sinäkin suhteessa uuslestadiolaisuuteen... Lukemalla noita viestiketjuja ehkä saa oikean kuvan "heistä" ja varsinkin se tyydyttää uteliaisuuden. Evvk.

      • Sibley

        Tuntuu vain että ihmiset ovat keskenäänkin eri mieltä :) Tarkoitukseni ei ollut olla tungetteleva. Minusta olisi hyvä jos ihmiset tietäisivät enemmän, vältyttäisiin ikäviltä ennakkoluuloilta sekä epäilyiltä.


    • ===

      perustettiin, koska jotkut ehdottivat sitä pilan päiten, ja Suomi24 otti ehdotuksen täydestä.

      Ilmeisesti uuslestadiolaisuutta on oikeastikin olemassa. Jostakin lestadiolaisuuden suuntauksesta kai käytetään tätä nimitystä. Tällä palstalla ei kuitenkaan ole tekemistä sen kanssa.

    • vaikeus...

      Jos nyt vähän alkaisit perehtymään lestadiolaisuuteen, niin huomaisit, että eri nimisiä ja hiukan opillisesti toisistaan eroavia lestadiolaisryhmiä on lukuisia. Kaikki pitävät omaa porukkaansa Jumalan valtakuntana ja jos et kuulu joukkoon, olet ulkopuolella. Piste.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      13
      3293
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1629
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      264
      1468
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1445
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      237
      1341
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1120
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1060
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      92
      1003
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      993
    Aihe