On tämä yhteiskunta kiero! Seurustelemme, olemme kihloissa, mutta emme asu yhdessä (samalla paikkakunnalla kylläkin). Saimme ensimmäisen yhteisen lapsen syyskuussa. Mieheni suunnitteli jäävänsä isyyslomalle ja odotti sitä todella. Kuinkas ollakkaan päivää ennen isyysloman alkua Kela ilmoitti "ystävällisesti", että miehelläni ei ole oikeutta isyyslomaan. Syy oli se, että emme asu saman katon alla. On se nyt kumma, että isä ei voi olla isyyslomalla vaikka on isyyden tunnustanut. Voihan sitä tukea hoidossa äitiä vaikka ei asutakkaan saman katon alla.
Isä hän on ja isänpäivää viettää onnellisissa merkeissä, mutta yhteiskunta kuitenkin kysenalaistaa isyyden tällä toiminnalla.
Kertokaa oma kantanne????
Isyys muttei isyyslomaa???
2
519
Vastaukset
- tarja
asiaa mikä esim. Kelalla tökkii.Työttömyyspäiväraha katsotaan tuloksi kun haet asumistukea mutta äitiyspäivärahaan se ei kelpaa korottamaan,se ei ole tuloa silloin.
- Soul65
Joo, näin kävi mullekin kun toinen lapsi syntyi ja olimme exän kanssa jo eronneet, niin siitä huolimatta hän olisi voinut auttaa jälkeläisensä hoidossa äitiä, vaan eipä käy yhteiskunnan mielestä. Tämä on todella outoa...Isyys kyseenalaistetaan näköjään vielä tänä päivänäkin, kukahan on noi säännöt laatinut? Tämä asenne ikävä kyllä suosii mielestäni vilppiä,kun päättäjät ei suostu tajuamaan sitä että isyys ei pääty siihen kun parisuhde päättyy. Yrittävätkö he tällä kieltää isää hoitamasta lastaan, eihän se ole kenenkään etu?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746334MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415398Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614264NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734132Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673891Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.741218- 3271082
- 591042
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32870Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62821