On tämä yhteiskunta kiero! Seurustelemme, olemme kihloissa, mutta emme asu yhdessä (samalla paikkakunnalla kylläkin). Saimme ensimmäisen yhteisen lapsen syyskuussa. Mieheni suunnitteli jäävänsä isyyslomalle ja odotti sitä todella. Kuinkas ollakkaan päivää ennen isyysloman alkua Kela ilmoitti "ystävällisesti", että miehelläni ei ole oikeutta isyyslomaan. Syy oli se, että emme asu saman katon alla. On se nyt kumma, että isä ei voi olla isyyslomalla vaikka on isyyden tunnustanut. Voihan sitä tukea hoidossa äitiä vaikka ei asutakkaan saman katon alla.
Isä hän on ja isänpäivää viettää onnellisissa merkeissä, mutta yhteiskunta kuitenkin kysenalaistaa isyyden tällä toiminnalla.
Kertokaa oma kantanne????
Isyys muttei isyyslomaa???
2
526
Vastaukset
- tarja
asiaa mikä esim. Kelalla tökkii.Työttömyyspäiväraha katsotaan tuloksi kun haet asumistukea mutta äitiyspäivärahaan se ei kelpaa korottamaan,se ei ole tuloa silloin.
- Soul65
Joo, näin kävi mullekin kun toinen lapsi syntyi ja olimme exän kanssa jo eronneet, niin siitä huolimatta hän olisi voinut auttaa jälkeläisensä hoidossa äitiä, vaan eipä käy yhteiskunnan mielestä. Tämä on todella outoa...Isyys kyseenalaistetaan näköjään vielä tänä päivänäkin, kukahan on noi säännöt laatinut? Tämä asenne ikävä kyllä suosii mielestäni vilppiä,kun päättäjät ei suostu tajuamaan sitä että isyys ei pääty siihen kun parisuhde päättyy. Yrittävätkö he tällä kieltää isää hoitamasta lastaan, eihän se ole kenenkään etu?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656302Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932866Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921801Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 491035
- 12978
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23958Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75933- 66922