Saisinkohan täältä jotain käytännön vinkkejä?

Eli olen aloittamassa uuden työn piakkoin, palveluauton kuljettajana ja toimenkuvaan kuuluu vammaisten ja ymmärtääkseni myös vanhusten kuljettamista asiolle lähinnä päiväs aikaan.
En ole ikinä em työtä tehnyt ja ala muutenkin on lähestulkoon tuntematon.Saan toki työhön, ennen aloittamista koulutuksen,mutta kuulisin mielelläni teiltä,jotka asiakkaana ko palvelua käytätte,jotain vinkkejä tai evästystä "keltanokalle".Itselläni on pieni down-poika,joten sitä kautta (kehitys)vammaisuus ei ole täysin vierasta,mutta tuohon asiakaskirjoon mahtunee monenlaista asiakasta.
Varmasti tässäkin työssä työ parhaiten tekijäänsä opettaa,mutta toivon että täältä saisin vinkkejä millä onnistuisin välttämään ainakin ne pahimmat "kardinaalimunaukset"joita uran haparoivia ensiaskelia ottava tekee :)
Kiitos jos joku viitsii vastata.
4627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuhan vaan ystävällisyys pelaa ja hymyä irtoaa niin takuulla homma tulee sujumaan. Ei ole mitään yleispätevää sääntöä sairauksia ja ihmisiä kun on niin monenlaisia, mutta mulle ainakin lihassairaana ihmisenä on tärkeää että ajaa nätisti etenkin käännöksissä että meikä tyär pysyy kyytis... Tsemppiä työnalulle

Äänestä

Se että asiakkaasi esim. istuvat pyörätuolissa, ei tee heistä tyhmiä. Asiakkaillasi on ainakin aluksi enemmän kokemusta asioista kuin sinulla, joten kuuntele heitä. Jos he sanovat, että jokin asia on ennen tehty toisin tai on muita kommentteja, ota ne nöyrästi vastaan.

Sinun on osattava myös katsoa milloin on kohteliasta tarjota apua, muttei tyrkyttää sitä silloin, kun asiakas haluaa ja voi tehdä asian itse. Voit tietysti olla vieressä katsomassa, että homma hoituu.

Äänestä

Hei !
Hienoa että kysyit ,olet asenteeltasi ainakin sopiva hommaan !
Kannattaa ensisijaisesti kuunnella asiakkaitasi, ja jos olet kiinnostunut tietämään enemmän eri vammaryhmien palvelemisesta, niin eri vammaisjärjestöt tietänevät sanoa oman kohderyhmänsä tarpeet kaikkein tarkimmin....

On asikkaita ja ryhmiä, jotka on noudettava ja vietävä perille (esim. hyvin vaikeavammaiset ja esim. kuuro-sokeat)...

Joten tarpeetkin saattavat olla hyvin yksilölliset... Toisaalta taas allegiaa sairastava tai astmaatikko ei voi olla samassa autossa hajuvettä tai voimakasta partavettä käyttävän kanssa. Voi muuten tulla paha allergia- tai astmakohtaus. (Osa heistä ei kuitenkaan kehtaa asiasta mainita, vaan kärsii ikävät jälkiseuraukset)... Eli samaan autoon ei saisi silloin pästää tuoksuja käyttäviä, mikä voi olla vaikeaa ennakkoon tietää, jos ryhmässä on sekalainen seurakunta.

Onnea työhösi!

Veera

Äänestä

Mielestäni ammatissasi tarvitaan samanlaista sosiaalista pelisilmää kuin vaikka hyvällä hovimestarilla. Sinun täytyy olla yhtä aikaa läsnä ja saatavilla toisaalta huomaamaton. Joillain tuo taito on synnynnäinnen mutta kyllä sen voi myös oppia jos halua löytyy.

Edellä olevalla tarkoitan sitä että minä en ainakaan esimerkiksi pidä autoon mennessä siitä että suin päin aletaan retuuttamaan pitkin katua ilman että puhua pukahdetaan tai kysytään mitään. Maalaisjärkeä saa käyttää. Toisaalta vaikka jalkakäytävällä pystyisi hyvin kelaamaan ilman apua niin jos taksi on kadulla ja korkeuseroa kivetyksessä on 15 senttiä kaikkihan siinä apua tarvitsee. Kokemuksen myötä uskon että opit lukemaan ilmeitä ja eleitä ko. tilanteissa ja osaat hoitaa homman tyylikkäästi.

Ei kannata pelätä vammaisten kanssa noita "kardinaalimunauksia", mieletön poliittinen korrektiushan vasta ärsyttääkin. Ihmisiä mekin vain ollaan. Itse en ainakaan kovin herkästi loukkaannu tai laita kuskia "mustalle listalle" jos tilanteessa on kuitenkin ollut perimmäisenä hyvä tarkoitus.

Asenne on tärkein, kaikkia ei voi palveluammatissa miellyttää, mutta kun yrittää aina tehdä parhaansa ja oppii virheistään silloin kenelläkään ei pitäisi olla valittamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JiiPee kirjoitti:

Eli olen aloittamassa uuden työn piakkoin, palveluauton kuljettajana ja toimenkuvaan kuuluu vammaisten ja ymmärtääkseni myös vanhusten kuljettamista asiolle lähinnä päiväs aikaan.
En ole ikinä em työtä tehnyt ja ala muutenkin on lähestulkoon tuntematon.Saan toki työhön, ennen aloittamista koulutuksen,mutta kuulisin mielelläni teiltä,jotka asiakkaana ko palvelua käytätte,jotain vinkkejä tai evästystä "keltanokalle".Itselläni on pieni down-poika,joten sitä kautta (kehitys)vammaisuus ei ole täysin vierasta,mutta tuohon asiakaskirjoon mahtunee monenlaista asiakasta.
Varmasti tässäkin työssä työ parhaiten tekijäänsä opettaa,mutta toivon että täältä saisin vinkkejä millä onnistuisin välttämään ainakin ne pahimmat "kardinaalimunaukset"joita uran haparoivia ensiaskelia ottava tekee :)
Kiitos jos joku viitsii vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu