Saaristomeren kansallispuisto

luonnonsuojelualue

Finlexissä löytyy laki tästä alueesta ja lakitekstin liitteenä on kartta.

No, kysynpä, kun tuli yhdessä (voi, voi, sori vaan) facebook-ryhmässä puhetta asiasta, mutta siinä yhteydessä ei juolahtanut mieleeni tämä kansallispuistoasia. Siis tuli puhetta saaresta nimeltä Seili ja siellä liikkumisesta. No, mitä ilmeisimmin tämä saari on valtion omistama, toimiihan siellä valtion yliopiston alainen laitoskin. Eivätkö yliopistot ole valtion? No, sitä vaan, että kun joku kertoilee kulkevansa sillai varovasti ja omin luvin pitkin poikin saarta tutustumassa siihen ja minä pöljäke sitten vaan kertoilen että no, meille joku opas sanoi, että pitäisi pysyä teillä ja olla tallomatta ja kulkematta muilla alueilla ja vieläpä mitään kasvejakaan ei saa poimia. Niin tota, tämä Seilihän kuuluu tuohon luonnonsuojelualueeseen, kansallispuistoon siis. Kansallispuistoa koskevassa laissa käytetään termiä luonnonsuojelualue. Eli siis minä loppujen lopuksi taisin olla oikeassa kun olin niin soo soo, ei saa kuljeskella missä haluaa. Luonnonsuojelualueellahan pitää kulkea vain sinne oikeasti ja virallisesti tehdyillä reiteillä, ei saa poiketa.
Kartta tuossa lain liitteenä on niin huono, etten minä siitä Seiliä erota. Mutta Seilihän kuuluu Paraisiin ja on siis Saaristomerellä.
Vähän vaan jäi se maku suuhun, että tuossa keskustelussa se toinen osapuoli, ehkä hän on ihan korkeastikoulutettu jne., mutta siis että hän oli sitä mieltä että minä ole niin tyhmä ja sellainen älytön kukkahattutäti vaan, joka paasaa vaikkei tiedä, ja hän seurueensa kanssa on oikeammassa ja eihän mistään ole mitään riskiä minnekään ja he kun vaan omassa porukassaan.

Miten on, kertokaa nyt viksut ja viisaat, oma kantanne, onko tuo saari luonnonsuojelualue ja siis Saaristomeren kansallispuiston osa vai ei.

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

        Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
        Ikävä
        134
        1728
      2. Hirvittävä onnettomuus.

        Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
        Rovaniemi
        40
        1648
      3. Hei sinä nainen

        Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
        Ikävä
        63
        1410
      4. Missä väleissä ollaan

        Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
        Ikävä
        68
        1305
      5. Kelan perkeleellinen käytäntö

        Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
        Maailman menoa
        209
        1144
      6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

        Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
        Maailman menoa
        277
        1097
      7. Riittääkö vielä

        Pelkät kuvat? 😉
        Ikävä
        70
        1083
      8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
        Suomalaiset julkkikset
        19
        958
      9. Mitä toivot

        Välienne olevan?
        Ikävä
        74
        955
      10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

        Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
        Maailman menoa
        106
        888
      Aihe