Jos työttömänä sairastaa eikä voi ottaa töitä vastaan kannattaako hakea sairaspäivärahaa vai vaan pysyä liiton rahoilla? Kuinka olette tehneet.
Paljonko sairaspäiväraha suunnilleen on?
Tarvitseeko psykiatrin lausunnon vai käykö tavallisen lääkärin lausunto mielenterveysasioissa?
Paljonko sairaspäiväraha suunnilleen on?
Tarvitseeko psykiatrin lausunnon vai käykö tavallisen lääkärin lausunto mielenterveysasioissa?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sairaspäiväraha on pienenpi kuin työttömyyskorvaus. Eli pysy vaan työttömänä. Tuskin käy sellaista saumaa, että sinua töihin pakotetaan. Eli pysy sairaudestasi vaan hiljaa viranomaisten suuntaan.
Siitä on aikaa, kun viimeksi olin sairauspäivärahalla, mutta sain enemmän kuin työttömyyspäivärahaa. Tämä johtui siitä, että vaikka päivää kohti summa oli pienempi, niin lauantailta maksettiin myös sairauspäiväraha (on kai käytäntönä edelleen?). Jos olet kassan rahoilla, niin 500 päivän laskuri pysähtyy sairauden ajaksi eli siinä mielessä kannattaa ottaa sairauslomaa.
Ja te-toimistosta voivat pakottaa johonkin "kuntouttavaan toimintaan" kun tietty määrä päiviä tulee täyteen eli orjatyötä 9 euron korvauksella. Tai vaikka jollekin kursseille laittaa.
Mutta niin kauan kuin liitto maksaa rahan, niin te-toimisto ei ole niin päällekäyvä yleensä.
Kannattaa ottaa sairaspäiväraha niin saa olla rauhassa työkkärin kyykytyksiltä.
Mitä siihen sairaspäivärahaan tarvitaan? Riittääkö lääkärin todistus vai pitääkö olla psykiatrin.
Ja millainen todistus että menee kelassakin läpi.
Trollaatko vai oletko niin sairas, että et tajua, että lääkärintodistuksella haetaan sairapäivärahaa? Lääkäri muistaakseni lähettäää sen automaattisesti Kelaan, kunhan niin sanot lääkärille.
Ei tarvi olla ilkee :( mietin vaan pitääkö olla psykiatrin lausunto kelaan mutta ilmeisesti siis ei.
Voihan se olla, että Kelan lääkäri papeitaan lukemalla päättää, että olet terve ja hylkää sairaspäiväraha hakemuksen. Sekin on mahdollista. Että ei kait se haittaa, että psykiatrin juttusilla käyt. Se voi määrätä vieläpä lääkitystä tai terapiaa, että saat pään kuntoon? Jos sitä haluat.
Mutta ensiksi kysyisin, mitä hyötyä sinulla on hommata saikkupaperit? Mitä sinä hyödyt siitä? Ei työttömillä ole pelkoa joutua töihin. Jollei nyt sitten yritä kurssille tai orjatöihin, mutta silloin voi sanoa, että viiraa päässä ja hakee saikkua. Silloin ei tule osoitusta kurssille.
Yleislääkäri voi kirjoittaa ekan lausunnon, jolla saa kuukauden sairausloman. Pidemmän sairausloman saanti vaatii käsittääkseni psykiatrin tms. lausunnon.
Kyl te ootta ihan oma lajinsa, nykynuoret. En mä vaan osannut mitään
etukäteen suunnitella missään vaiheessa, armeijaan menemisiä tai
menemättä jättämisiä, työkkäritouhujen kanssa pelaamista,
mielenterveystoimistotouhujen kanssa pelaamista sekä näiden
kaikkien yhdistämistä sellaiseksi omaa itseäni parhaiten palvelevaksi
paketiksi. Mä vaan aina menin mihin käskettiin ja yritin tehdä mitä
käskettin niin kauan kun koin siihen kykeneväni. Huono strategia.
Ei mulle kyllä koko rumbassa sitten loppujen lopuksi kovin hyvin
käynytkään - tai no jos sellaista lähes täydellistä eristäytymistä muusta
maailmasta pidetään onnistuneena lopputuloksena niin sitten.
10 vuotta mennyt jo ihan päivittäisten arkirutiinien pyörittämisessä,
käytännössä eristyksissä muusta maailmasta.
Kun teet sä, niinkuin käsketään,
Kun syöt sä, mitä syötetään,
Niin olet kunnon mies.
Kun uskot, mitä saarnataan,
Et pyri koskaan vapaampaan,
Niin olet kunnon mies.
Kun pidät paikkas, jonka sait,
Ja vanhat aatteet, tavat, lait,
Niin olet kunnon mies.
Kun maas’ et puutu johdantoon,
Et hallintoon, et kohtaloon,
Niin olet kunnon mies.
Kun ylhäisille rauhan suot,
Ja vastustuumat vatsaas juot,
Niin olet kunnon mies.
Kun silmät, korvat ummistat
Ja omantuntos laajennat,
Voit olla kunnon mies.
El’ hiisku koskaan sanaakaan,
Vaikk’ järki, tunne poljetaan,
Niin olet kunnon mies.
Lyö rinnoilles ja lausu näin:
”Kun teen mä virkatehtäväin,
Niin olen kunnon mies.”
Ja sua kiittää isänmaa
Ja haudalleskin kirjoittaa:
Täss’ lepää kunnon mies!
Hän täytti miehen tehtävän,
Hän näytti meille selvähän,
Kun elää kunnon mies.
Hän muille aina rauhan soi,
Vain nukkui, nuohkui, söi ja joi, –
Tee niin, oot kunnon mies!