Voisin ostaa sadan tonnin auton, mutta mielestäni se ei ole kovin viisasta.
Auto ei ole enää statussymbooli
Ocu 1.8 tsi elegance
59194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Skodan hankinnan jälkeen.
Tarvitsetko autosta jotain pönkitystä elämääsi siis jatketta?
Onhan se kiva että vaivalla ansaituilla rahoilla saa jotain kivaa, eikä tarvitse selitellä ja kyyristellä ja kertoilla että mulla on Skoda vaan.
Kyllä niitä "vaivalla ansaittuja" rahoja on kiva käyttää muuhunkin elämiseen. Jos kaikki menee auton kautta esiintymiseen, niin huonosti on asiat ja itsetunto ei ole kummoinen.
Sinun pitää selitellä ja esitellä autoasi muille, minun ei. Oli auto Skoda tai jokin muu.
kivoja tavaroita on hauskaa hankkia. Eipä esimerkiksi vaikka kottikärryjen ostaminen jaksa kovin ilahduttaa, vaikka kyllä niillä mökkihommia hoitaa. Sen sijaan mönkijän hankkiminen samaan tarpeeseen tuo ihan uutta mielenkiintoa ja hauskuutta samoihin hommiin. Kokeile vaikka.
Sä et nyt oikein ymmärrä tämän keskustelun pointtia. Toi sun vertaus ei liity mitenkään siihen, että Skoda tarjoaa nykyään ihan riittävän hyvät kyydit. Miehet on tietysti poikia koko ikänsä, ja leikkikalut sen mukaan, mutta sadan tonnin auto ei ole mielestäni missään suhteessa hintansa arvoinen.
Mikä on vaikeaa?
Sinulla on näemmä vaikeaa. Koeta kestää.
Suoraan Moskovan politbyroosta.
Ja sinulla on ilmeisesti kämppä niiden alakerrassa?
ostanut 1.2 TSI karvalakkimallia?
Ostin 1.2 TSIn, mutta en karvalakkimallia. Sitä on varmaan vaikea ymmärtää, jos on ollut lapsena köyhää ja vapaasti hönkäilevät kuutiotuumat ovat tärkeä osa elämää.
Te Skodistit olette heti haukkumassa muita köyhiksi, rikkaat ei koskaan hauku toisia köyhiksi.
Tällä palstalla Skodan omistajat on useaan kertaan leimattu köyhiksi kommareiksi ja jopa leipäjonon asiakkaiksi, joten metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan.
Ja kuitenkin ne maksaa saman kuin muut vastaavat merkit, no lapset on lapsia ja Terot Teroja.
Voi voi veijari. Täällä on tasa-arvo. Skoda ja se omistajat/halitjat/kuljettajat/matkustajat on täällä haukuttu ILMAN MITÄÄN RAJOITUKSIA kaikilla mahdollisilla ja varsinkin mahdottomilla nimikkeillä. Joten koita nyt jotain sinakin ottaa vastaan.
Tänne kirjoittavilla trolleilla elämä on ollut tai on varmasti köyhää. Vähintään henkisesti. Miksi muuten kirjoitellaan itselle vieraan automerkin palstalle ja arvostellaan tavallisen käyttöauton kautta myös ihmisiä?
Haluan kuitenkin vähän ylellisyyttä autoiluun.
se on hyvä että olet vähään tyytyväinen.
Auto on ollut kateuden riivaamassa suomalaisessa keskiluokassa aina jonkunlainen vaikea juttu. Nyt kun autojen tekniikka alkaa olla ihan samaa merkistä riippumatta, niin vielä jotkut valmistajat koittavat vedättää merkkiuskovaisia kuin pässejä narussa, ja onnistuvatkin siinä vielä jotenkuten. Samoista raaka-aineista kaikki merkit on valmistettu, joten auton elinkaarta ei kannata väkisin pidentää.
Yrittävät todistella, että "renium-autoissa" käytetään kalliimpaa ämpärimuovia ja kalliimpia kromilistoja. Likkumiseen niillä ei kuitenkaan ole mitään vaikutusta.
Onhan siellä muutakin. Eipä taida vaikka 8-9 väitteistä automaattia löytyä vielä kansan syvien rivien autoista. Eikä nelivetokaan ole ihan jokaisen kipposen lisävarustelistalla.
Mihin tarvitaan noin monipykäläistä automaattilaatikkoa? Ja mihin tarvitaan nelivetoakaan. Menee jutut jo aika lailla ohi aiheen.
Turhaa ja vikaherkkää hifistelyä noi 8-9 välitteiset automaatit. Ei niitä kukaan tarvitse arkiliikenteessä.
No lapsethan ne täällä pääsääntöisesti trollaa ja heille autot on vielä todella merkityksellinen asia. Ajatusmaailma ei ole vielä kovin kehittynyt ja asioita ajatellaan hyvin pienellä elämän kokemuksella ja se kyllä huomaa.
aloittaja on persaukinen kuin nahastansa kuorittu orava... Ja onpa vielä köyhällä skoodakin, oikein taavia
Tuskin sen persaukisempi, kuin Mersumies100% ja muut käytetyillä preeemiumeille öykkäröivät. Mutta sinähän taidat olla itse sitä porukkaaa...
Vanha auto paljastaa omistajansa varattomuuden.
Auton ikä ei todellakaan paljasta omistajansa varallisuudesta yhtään mitään. Yksityinen lentokone kertoo jo jotakin, Milläs muuten se IKEAn omistaja/perustaja ajaa? Tuloihinsa nähden ylihintaisella autolla ajava on tosin säälittävä tapaus. Auto on vain kulkuneuvo nykypäivänä, joskus 1920 tilanne oli toinen.
Olikohan se kovin viisasta?
Ei ollut.
Olisi pitänyt ostaa X5 xDrive40d TwinPower Turbo A M SPORT Chrome Line Pure Excellence Comfort Access Shadow line Azurite Black.
Ja velaksi, mutta naapureiden iloksi!
Eikö olekin mielenkiintoinen palsta. Täällä ei meinata millään uskoa, että Skodan voi valita, vaikka rahat riittäisivät kymmenen kertaa kalliimpaan. Mutta kun niillä ei oikein ilkiä ajaa, koska liikenteessä ja iltapäivälehtien lööpeissä näkee niin karmeita esityksiä, kun keskenkasvuiset ovat saaneet premiumin käsiinsä.
Elegancea en muuten valinnut, koska siihen olisi silloin tullut muoviset jalopuujäljitelmät. Mautonta.
Monesko skeida larpalla menossa.Taitaa välillä skeida vaihtua kesken tarinan.heh heh höhöö.Miten halvan oloisella kovamuovilla sisustettua meluavaa luikertelevaa vanhanaikaisella korilla varustettua ns halvemman luokan skodaa voi kutsua elekantiksi.Hyvä huumorin taju venäjällä tai sitten ne ei tajua mitä se tarkoittaa.kopioitu jonkun länsiauton katalogista.
Meitä on täällä monta Larvantoa, mutta sinä pikkuinen olet yksin siellä Venäjän rajalla suurta naapuria vastassa. Jos leikkisä sanonta sallitaan vakavassa aasiassa...
Jullinjuntin litaniat ne siinä taas. Se taitaa ihan oikeesti uskoa noihin tarinoihinsa...
Muovinen puujäljitelmä, eleganssia suoraan Neuvostoliitosta.
Missäköhän autossa vielä käytetään valmistuksessa aitoa puuta?
Eikös Alfa Romeossa ainakin ollut joskus puinen ratti? Automiehet pitivät kuulemma hanskat kädessä, ettei jäänyt tikkuja käsiin.
..
Noh jos tuo helpottaa häpeään, niin olkoon niin.
Sä voit ihan rauhassa kuvitella olevasi jotenkin kova jätkä siinä omassa kontekstissäsi, mutta ihmiset nauraa sulle. Muista se ja katso peiliin.
Mutta en minä sitä kalliisiin automerkeihin sijoita ostan aina käytettyjä ja alle 100 000 km ajettuja autoja.
Mistä tuo 100 000 km? Itse olen tehnyt parhaan autokaupan ostamalla 205 000 km ajetun.
Riippuu siitä mitä sillä parhaalla tarkoitetaan.
voisit ostaa mutta et pystyisi maksamaan.
Voisin ostaa, mutta pitäisi myydä kesämökki. Se ei ole mielestäni viisasta.
niin huono sijoitukohde ettei siihen kannata €kujaan sijoittaa,käytetyn saa paljon halvemmaala ja helmiäkin joukosta läytyy.
Skodalla ei saa respektiä eikä naisia, BMW:llä tai Mersulla saa. Viron raksamiehet on sen oivaltaneet ja kauniit minihame-korkkari-naiset istuu autojensa etupenkillä.
Skeidalla joutuu ajamaan yksin ja nolona.
Viikon paras. On naisia ja "naisia"...
Kyllä 8-lovinen automaatti ja neliveto on mukavampi, kuin tollainen nuhapumppu 1.8 TSi.
Suuri poltti aineen kulutus ja epäluotettava tekniikkaa köyhdyttää jullia. Valituksia päivittäin Toyota laadukkain valmistaja isse katsoin Googlesta
Laitetaanko Larppikselle linkkiä jollei julli usko.Loppuu selittely häh häh häää
Jos ei 1.8 TSIn suorituskyky riitä, varsinkin kun nelivetokin saatavana, on parasta antaa ajokortti pois...
köyhyys on nykyään statussymboli
Ai että nykyään, eiks neukkuaikoina?
PS. voisin ostaa sadan tonnin auton, mutta se ei ole mielestäni nykyään viisasta.
voisin ostaa sinut, mutta mielestäni se on tuhlattua rahaa. Et ole minkään arvoinen.
Siinä varsinainen ihmiskaupan asiantuntija avautuu Skoda-palstalla.
Lieneekö kyseessä "arjalainen", jolla "saksalainen" ajossa?
Ei. Nolo rölli.
Auto ei ole enää statussymbooli .Kyllä se köyhälle on.
Naulan kantaan. Köyhä laittaa paljon velkarahaa kalliiseen autoon yrittääkseen saada statusarvonsa nousemaan.
Henkinen rikkaus ja tasapainoinen mielentila on tärkeämpää kuin massilla elvisteleminen.