Koittakaa jo päättää oletteko yrittäjiä vai palkansaajia ainakin julkisesti.Teillehän aivan sama kunhan rahaa vaan tulee.Paskapaperista alkaen kaikki te vähentelette verotuksessa.Ei ihme kun tulos menee miinukselle.En ole koskaan törmännyt tyytyväiseen maajussiin jos ei voittanut lotossa sekin on yhteiskunnan vika.
Maajussit
mörkö
15463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"Koittakaa jo päättää oletteko yrittäjiä vai palkansaajia"
Niinpä... kun ollaan meidän kunnon ihmisten - veronmaksiajien - taskuilla niin ollaan niin yrittäjää että... ja kun pitäisi saada lisää "palkkaa" ja muita palkansaajien hyvitteitä menetetystä vapaa-ajasta niin ollaan niin palkansaajaa että...
Ehdotan, että kaikesta "kansallisesta maataloustuesta" luovutaan ja siirretään siihen käytettävät varat sosiaali- ja terveysministeriöön toimeentulotukena jaettavaksi ja lisätään maajussit toimeentulotukeen oikeutettujen joukkoon ja samat kriteerit kuin muillekin.
Tätä en kannata... olisi viisaampaa pitää ne pankolla makoilijat töihin.
Kyllä ne sieltä pankon päältä lähtevät, kun raha ei enää putoa papereita täyttelemällä, vaan se pitää käydä anomassa sossusta.
Menevät kai... paitsi lestit - ne veivaavat eukollaan taas lisää lapsilisiä.
Miksi helevetissä te tarvitsette kolmikantaa, jos kerran teollisuus väittää olevansa työntantaja ja teidän punikkien SAK väittää olevansa teidän olevan työläisiä?
Mihnä vittuun te meitä veronmaksajia kolomanneksi pyöräksi oikein tarvitte?
t:jarmo
Maksamaan laskuja... oliko uutinen???
No niinhän se on! Laskujen maksuun! Nykyisin kun ruuastakaan ei tarvitse maksaa tuotantokustannuksia vastaavaa hintaa, vaan se on subventoitu EU:n maatalouspolitiikalla - eli syömätuella.
Mistähän maajussit saisivat rahaa laskujen maksuun, että voisivat edelleen tuottaa ilmaista ruokaa?
t:jarmo
Jos kama ei mene kaupaksi pyydetyllä hinnalla niin "yritys" on konkurssissa... ei maailmasta ruoka lopu - raha saattaa loppuakin.
kyllä ruoka on jostainpäin maailmaa loppunut ja rahoillakin on ostettu kalashnikoveja - koska sitten tulee parempi huominen, yltäkylläisyys ja onnen valtakunta!
t:jarmo
Jos EUn sisällä toimittaisiin täydellisesti ilman tukiaisia, niin vain harvoilla suomalaisilla olisi varaa syödä saksalaisia "halpoja" elintarvikkeita ja tuskin lihaakaan kuin kerran viikossa. Ainoat halvat elintarvikkeet tulisivat USAsta, missä maataloutta tuetaan jopa EUta rankemmin. (USA käyttää ylijäämiään ulkopoliitiikassa)
Hyvä pointti yrittäjä vai palkansaaja. Näin on. Mikään ei kai estä "tehdastyöläistä" tai ketä tahansa ryhtymästä maanviljelijäksi, eihän?
Jos sinäkin ryhtyisit, voisit vähentää WC-paperin verotuksessa. Silloin sinunkin elämäsi olisi raiteillaan.
Onnea vain ammatinvaihtoon, nyt saa nimittäin tiloja ostaa edullisesti, mutta WC-paperin hinnat ovat vähän nousseet.
Niinpä.
Ammattinvaihdon voi tehdä helposti.
Maatiloja löytyy kyllä, on suurempia ja pienempiä, etelässä ja pojoisessa, heikompia ja parempia.
Se työpaikka on vaan itse hankittava, samoin on hankittava tarvittavat koneet, eläimet ja muut tarvekalut.
Kaveri joka tekee sitä "paskapaperia" ei sitä konetta tarvitse hankkia, omistaa, eikä kunnossapitää, sen tekee haukuttu työnantaja.
Ei tarvitse metalliteollisuuden sorvarikaan omaa sorvia.
Eikä tarvitse nyt lakkovahtina varikon portilla l värjöttelevä bussikuskikaan varojaan linja-autoon sijoittaa.
Kerropa nyt; miten tapahtuu tuon "paskapaperin vähentäminen verotuksessa" ?
Mainitsemasi tuote kuuluu yksityistalouden piiriin, joten sen hankintakulua ei voida vähentää elinkeinoverotuksessa.
On totta, että viljelijän tuloista suuri osa tulee nk. tukiaisina, niin tulee kaikkialla muuallakin EU:ssa, niin tulee myös USA:ssa.
Nyt taidat itse kuulua erittäin pieneen tyytymättömään vähemmistöön. Ylivoimainen valtaosa kuluttajista on erittäin tyytyväinen vallitsevaan tilanteeseen; kohtuuhintaiseen ja puhtaaseen ruokaa.
Luottamus kotimaisiin elintarvikkeisiin on nyt vankempaa kuin koskaan - ehkä sota-aikoja lukuunottamatta.
Lampolan ovi on taas auki. Se on saatava heti takaisin säppiin, ja Tuomo sisäpuolelle.
Tällä viikolla kepulaisten takki on niinpäin, että maanviljelijät ovat palkansaajia. Nimittäin MTK on pontevasti vaatinut "maatalouden TUPO-neuvotteluja", koska "maanviljelijöiden tulotaso ei saa pudota palkansaajien tulotasosta". Tekisivät enemmän töitä niin tulotasokin nousee.
Kysymys kuuluukin: no kuka se maanviljelijöiden työnantaja on? Kuluttajat - ei. Elintarviketuotanto - ei. MTK on nyt taas ylittänyt itsensä. MTK:n mielestä valtion tulisi edustaa "työnantajaa" MTK:n tukineuvotteluissa. Ehkäpä se on juuri niin, koska valtio (siis me veronmaksajat) maksamme verojen yhteydessä myös palkkaa maatalous"yrittäjille".
Joopajoo. Tällaista taas se maanviljelijäsossujen "yrittäminen" on. Yritetään kupata veromarkat omiin taskuihin. Ei voi muuta kuin nauraa.
Wiljami