SUOMEN KAIKKIEN AIKOJEN PARAS JÄÄKIEKKOMAAJOUKKUE

ernesti10

Minä vuonna on ollut suomen kaikkien aikojen paras jääkiekko joukkue

12

732

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2017. Timo Soini maalissa ja Väyrynen valmentaa. Pettämätön voimakaksikko.

    • sjhsuygv

      Torinon olympialaiset 2006 on ainoa oikea vastaus vaikka kultaa ei tullutkaan.

    • hokigay

      1995.
      me katsotaan hokipoikien kanssa sitä uusintana aina kun pidetään saunailtaa. eli joka kuukausi.

    • kauheaa

      nuorten joukkue
      2015
      ja eetu selänne paras,onneksi ei päässyt jäälle enempää munamaan.
      Eikä valittu joukkueeseen enää.
      Ei nimellä pelata pitää myös osata ja jos ei osaa niin ostaa paikka.

    • Anonyymi

      Tasokkain pelaajisto on pakko olla Leijonat 2006 (Torinon olympialaiset).

      Yhteishengen ja pelitavan näkökulmasta Leijonat 2019.

      Kaikkien aikojen saavutus on Leijonat 2022 joilloin tuli MM ja Olympiakulta.

      Jos puhutaan yksilötasolla kaikkein kovimmista pelaajista, Torinon 2006 joukkue on paras. Mutta jos korostetaan saavutuksia ja Leijonien "taisteluhenkeä", vuoden 2022 joukkue vie voiton!

      NHL:ssä olisi Edmonton Oilers (1983-1985), kansainvälisessä jääkiekossa Neuvostoliiton punakone vuosilta (1981-1984), SM-Liigassa vastaus olisi joko Tappara (1986–1987) tai Jokerit (1996–1997).

    • Anonyymi

      1995. Historiallinen ja käänteentekevä, kaiken myöhemmän pohja. Monen lähdön pystyräkänokat eivät ymmärrä, eivätkä enää muistakaan.

      Hyväksytään myös -06, -19 ja -22 jonkunluonteisiksi vastauksiksi kunnon perustelujen kera, kuten edellä. (Tuo Torino ei tosin siltikään vain ollut voittajajoukkue, jotain siitä puuttui - vähän huonompi peli finaalissa jne.)

    • Anonyymi

      Toki myös 2011 ansaitsee maininnan. Vaikka parhaista juhlista jos ellei muusta. Miksei muustakin, olihan siinä joukkueessa ylivoimainen, loppua kohti kiristyvä kierre myös pelillisesti. 6-1.

    • Anonyymi

      Timo Jutila joskus kehui hänen uransa aikana Suomen jääkiekkomaajoukkueen olleen parhaimmillaan vuonna 1994, tuona vuonna Suomi nappasi olympiapronssia ja MM-hopeaa! 😌

      • Anonyymi00009

        Se olikin tietysti todella kova joukkue, josta v*n tyylittömät nyybimoukat ei tajua hiton v*ua. Silti kiva naureskella, kuten yleensäkin ilman aivoja tai tietoa mistään koskaan.

        Suomimoukkakulttuurin parasta antia on muutenkin just nämä "Kaikkien aikojen paras -pohdinnat", joissa ei ole mitään näkemystä yhtään mistään muusta kuin omasta navasta ja typeryydestä.

        Ehkä kaikkien aikojen tyhmimmän aikakauden ei vaan just kannattaisi tehdä mitään listoja kaikista ajoista, joista ei tajuta tuon taivaallista.

        Paskakulttuuri.


    • Anonyymi00008

      • Anonyymi00010

        Suomen paras kolmen kanavan pelitapasyöjä ja -ylistäjä on Ismo Lehkonen. Kruunattakoon täten Ismo. Huraa.

        Sitten nämä paskanjauhannat voikin lopettaa, koska näkemystä tai muistia ei ole kellään.


    • Anonyymi00011

      Ainoa mitä tämä aika osaa pelaamisen lisäksi on tuo kansanjuhlan väkimäärä. (Vaikka 2011 multimediabailut on ylivoimaiset tietysti, ei koskaan tulla ylittämään spektaakkelina.) Hyvä lössi tsadikalla. Varmaan muuallakin osataan yhtä hyvin. Kiivetkää pylväisiin ja tanssikaa pysäkkien katoilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe