Olen tuomassa tärkeää musiikkia teidän kuunneltavaksi.-hänellä 10 sisarusta,jotka syntyneet,sodan aikoihin.Sydämmeen käyvää kertomaa,hänen omin sanoin ja sävelin.
Harrastuksena soittanut haitaria työnsä ohessa.
http://www.youtube.com/watch?v=YnSIurtM3g0
Entisen sodan mietteitä harrastaja Sepolta
5
77
Vastaukset 5
Kun minäkin ensikertaa kuuntelin tippa tuli silmään .
Uskon että kannattaa kuunnella ja kuviakin siellä on.
Tämä on menneestä sota-ajasta..- v.1938 mies
Talvisota kesti 105 päivää. En ole googlannut, miten paljon sotilaitamme menetettiin. V.1941 jatkosota se varsinaisesti Suomen romahdutti.
Suuret alueluovutukset ja rankat sotakorvaukset sekä laite, että dollarikantaan sidotut valuuttakorvaukset lähes Suomen polvilleen.
Kun sotakorvaukset oli 1950 luvulla maksettu alkoi Suomessa vahva nousukausi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sotakorvaus
Mm. konepajateollisuuteen oli pakko panostaa sotakorvausmaterian valmistamiseksi.Tämän päivän HS sanoo että 64% sotakorvauksista meni ilmaisiksi. niin että yli puolet korvaustuotteistamme hylättiin raakattiin.
Voittajalla oli valta "oikeus" katsoa, mitä voitiin hyväksyä
Tässäpä infoa sille nimim. katotpon, joka höperehtimisestä kirjoittaa. Suksi si vaan suolla.
- santeri haimakka
Kuinka ahkeraa tämän hetken ihmiset -tulee mieleen ei ole yhtään innostusta.
VOI meitä.- ei aukene
Mitä tarkoitat?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.531394Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt191074- 93987
- 77683
- 37678
- 27500
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.21489- 26451
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53450Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30423
