Hotelli Baia Azul, Funcha kokemuksia

jokke-pappa 4

Otin pikalähdön Madeiralle en ole ikinä käynyt, millainen hotelli yllä mainittu, ja kertokaa yleensäkin minkälainen paikka Madeira on ja hinta tasosta

5

1483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bom viagem!

      http://www.tripadvisor.fi/Hotel_Review-g189167-d264796-Reviews-Hotel_Baia_Azul-Funchal_Madeira_Madeira_Islands.html

      Näyttäisi olevan sijalla 50 kaikkiaan 90 hotellista Funchalissa eli keskitasoa. Jos englanti sujuu,voit lukea kävijöitten arvioita hotellista.

      Madeira on suht pieni, mutta iso saari :D. Etäisyydet linnuntietä ovat lyhyet, mutta johtuen saaren tuliperäisestä menneisyydestä tiet kulkevat serpentiiniä ylös ja alas vuorenrinteitä. Luonto on vehreää, koska sadekuuroja on lähes päivittäin. Saarella on kymmenkunta mikroilmastoa, joten jossain kohtaa paistaa aina, vaikka toisaalla sataa. Madeiralla voit tehdä luontoretkiä pitkin levadoita eli kastelukanavia. Muutenkin tekemistä ja näkemistä löytyy paljon kaupungeissa, maalla ja merellä.

      http://matkamies.suntuubi.com/?cat=8

      Hintataso on suht edullista tai jopa Suomen tasoa, riippuu, mitä teet ja missä käyt. Lidon alue, missä hotellisi on, on turistihotellialuetta = turistihinnat = kalliimpaa kuin keskustassa. Vanhassa kaupungissa Rua Santa Maria -kadulla ja ympäristössä (lähellä Mercado da Lavradoresia) on paljon kaiken hintaisia ruokapaikkoja.

    • jokke-pappa 4

      kiitos asiallisesta vastauksesta

    • jokke-pappa 4

      Nyt käyty Madeirallla, yllä mainittu hotelli oli ok, hinta ja laatusuhde kohtas.

      Madeira muutenkin oli mielenkiintoinen viikko oli vaan lyhyt, eli pitää vielä palata.
      Vuokra-autolla ajelin noin 270 km ympäri saarta, liikenne kulttuuri oli ok, olen ajanut yli 20 maassa autoa, kokemuksesta sanon että asiallinen liikenne, ja silmään pisti se myös että suojatien eteen pysähdyttiin aina.

      Reissu oli kiva, ja kohde ylitti odotukset.

      • Ei vitkastella

        Juu kävelijän ei kannata steppailla sivuaskelia suojatien kohdalla ellei ole menossa yli, tilaa annetaan, mutta edellytetään että mennään reippaasti yli.
        Stop-merkkiä sen sijaan noudattavat huonosti, mutta eihän suomessakaan sitä noudata kuin 30% sääntöjen mukaisesti.


    • Madeiramatkailija

      Baia Azul näyttää ulkoa ja sisältä ainakin aulatiloista Moskovalaiselta hotellilta. Aivan kaamea läävä verrattuna muihin parhaisiin 4 tähden hotelleihin. Eipä siellä oikein ketään näkynytkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7455
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5394
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4595
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4495
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3257
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2348
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2323
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe