paatunut el-tyttö

vaikka oon esikoislessu,ni oon nykyään kauheen paatunu ja mua huolestuttaa se hirveesti!oon tehny mitä kamalempia synnin asioita ja maailma on tullu yhä rakkaammaksi,mutta kuitenkin mulla on sisäinen kaipuu olla yhä jeesuksen lapsi.entiiä mitä tekisin kun tuntuu ettei paluuta parempaan oo ja maailma meinaa viedä mennessään enkä enää meinaa tuntea katuvaisuutta mistään teoistani,mitä teen??sydämelläni on kivi jonka haluan pois,ennen kuin on liian myöhäistä!!=(
121995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ihan ensiapuna sanankuuloon etsi sitten sielunhoitaja johon luotat joka voi antaa sinulle varmuuden pelastuksesta rukoilen puolestasi

Äänestä

Järjen valoa sarastaa elämääsi, kun alat tajuta sinua helvetin lieskoilla pelottelevan ympäristösi tarkoituksen. Ääriuskovien opetukset ovat nähtävästi saaneet sinut sellaiseen masentavaan synnintuntoon, mikä uhkaa psyykkistä terveyttäsi. Pelon kylväminen on verrattavissa tahalliseen sairauden tartuttamiseen, johon sitten tarjotaan ihmelääkettä: usko ja elä niin kuin me opetamme, vain siten voit pelastua.
Tyttö hyvä! Ala elää normaalia tervettä ja tervejärkistä elämää. Et ole sen huonompi kuin suuri enemmistö onnellisista ihmisistä, kunhan vain pystyt torjumaan turhat pelot ja pelottelut joilla sinua on pahoinpidelty.

Äänestä
  • Sillä suurella enimmistöllä ei ole mitään merkitystä, autuuden asian kanssa. Eninmistö kyllä lohduttaa hataralla lohdutuksella että jos helvetti on niin siellä on muitakin. Tälläinen lohduts ei ketään auta kun jo on hehvetissä. Sen sijaan helvetti on silloin heränneitä täynnä, mutta silloin on jo liian myöhäistä katua. Täällä armon ajassa siis kun vielä on muutos mahdollista, täällä on jokaisen jonka mielii taivaaseen tehtävä parannus väärin eletystä elämästä

    Äänestä

hakeudu seuroihin ja puhu asiasi.varmaan tiedät mihin...takaan että helpottaa..ja pääset taas uskomaan...

Äänestä

viestistäsi huomaa, että et ole oikeaa uskoa vielä löytänytkään. synti paaduttaa ja usko katoaa, ellei syntejä pyyhitä pois. mene rauhanyhdistykselle, siellä saat apua tunnontuskiisi.

Äänestä
  • "mene rauhanyhdistykselle, siellä saat apua tunnontuskiisi."

    sua. :)

    Äänestä

Koska olet tilastasi huolestunut, on se jo itsessään hyvä merkki. Puhuminen toiselle kristitylle varmasti helpottaisi oloasi. Muista että syntiselle kuuluu armo. Rukoilen puolestasi.

Äänestä

Sydämellinen kiitos sinulle el tyttö tästä isänpäivän lahjastasi!!!! Ai mistäkö?

Tästä avauksestasi! Se oli vakava ja samalla ihana saarna minulle, joka myös olen isä.
Olemme saattaneet jossakin seuroissa nähdäkin toisemme?

Kirjoituksesi pysäytti minut perimmaisten kysymysten ääreen. Myös sen kysymyksen, mitä on olla hyvä isä tytölleen?

Jumalan on Hyvä Isä, vaikka me ihmiset olemme puuttuvaisia, myös isinä olemme.
------------------

Oletko kuullut, että ahdas portti on, uskoa syntisenä Kristuksen vanhurskaus omakseen. Uskoa syntisenä syntien anteeksianto hänen nimensä ja verensä kautta.

Sinä olet hyvän tunnustuksesi mukaan syntinen, tämä lahja on siis juuri sinulle, meidän Herraltamme ja Jeesukselta Kristukselta.

En ollenkaan saa sinusta sellaista kuvaa, että sinä olisit paatunut. Pikemminkin sinä tarvitset rakkautta ja hyväksyntää uskovilta. Sanoisin että sinä tarvitset ystäviltäsi Kristuksen muotoa.
------------

Pyhä Kolmiyheinen Jumala, Isä poika ja Pyhä Henki, pyydän Jeesuksen nimessä:

Kirkasta tälle ihanalle nuorelle ystävälle, el- tytölle, sinun laupiaat Isän kasvosi. Kerro hänelle oikein tulikirjaimin sinne nuoren pelokkaan sydämen sopukoihin, että minä rakastan sinua, rakastan sinua juuri sellaisena kun sinä nyt olet ja itsesi tunnet.

Olisi aivan valtavan hieno asia tavata sinua ihan livenä ja kuulla sinun kivuistasi. Ei siksi kuunnella, mitä olet tehnyt, vaan siksi että saisit kertoa pahasta olostasi turvallisesti, pelkäämättä ja torjutuksi tulemista.

Olen kuunnellut ihmisiä ja heidän murheitaan, ne eivät ole monestikaan pieniä ja ristiriitaiset tunteet kuluttavat rajusti voimia.

Niin... olkapäätä... syliä... lämmintä sydäntä...
rinnalla kulkijaa... ihmistä, tai ihmisiä joiden kanssa voi itsestään jakaa... ihmisiä joiden lähellä voin olle sellainen kun olen, teeskentelemättä jotakin parempaa. Sanalla sanoan sielunhoitoa ME tarvitsemme.

Evankeliumia Kristuksesta joka kuoli suksi, että minä ja sinäkin saisimme elää. Sinäkin tarvitset Kristuksen joka kuoli siksi että sinä saisit olla terve. Joka kuoli siksi että sinä saat tässä ja nyt kaikki sinun syhtisi anteeksi, uskon kautta Herraan Jeesukseen Kristukseen.

Et pelastu siksi että sinä olisit hyvä ja virheeton, tai että sinä joskus tulisit sellaiseksi, vaan sinä pelastut, KUN tässä ja nyt uskot kaikki sinun syntisi anteeksi Kristuksen ristinkuoleman tähden.

Minäkin Jumalan palvelijana todistan Jeesuksen käskyn jälkeen sinulle: Syntisi ja vikasi ovat KAIKKI anteeksiannetut Jeesuksen nimessä ja hänen rakkaudesta lämpimässä sovintoveressään.

Se viaton uhriveri on vuotanut myös SINUN tähtesi.

Herramme Jeesuksen Kristuksen armo Isän Jumalan rakkaus ja Pyhän Hengen osallisuus olkoon sinun kanssasi, nyt aina ja iankaisesti. Aamen.
----------------------------

On ihanaa että sinulla on jano, sinulla on kaipaus, sinulla on nälkä. Voiko ihanampaa olla.

Kipusi ei ole ihanaa vaan sinä, kaikesta huolimatta OLET Jumalan rakas lapsi. Sinä olet ihana. Isä rakastataa sinua. Sinä olet hänen, hän on sinut nimeltä kutsunut.
---------------------------

Minullakin on lapia, olen isä muutamille ja olen myös isoisä muutamille. Tyttöjäkin on.

Kuinka paljon te tytöt saatte isän ihailevia katseita ja isän hyväksyntää. Kuinka usein saatte kuulla isältä ja äidiltä, "minä rakastan sinua, sinä olet minulle rakas"?

Kokemuksesta tiedän, ettei usein tule sanottua.
Voi minua :-( Rakkaus karkottaa pelon, ja rakkaus on monesti hyvä suoja. Suoja turvattomuutta vastaan. Rakastettuna ei tunne itseään hylätyksi vaan hyväksytyksi, sitä se on.

Usein kuulemme, että miksi olet tuollainen, miksi olet vaikkapa korea (kun olet tyttö).

Se leikkaa sisintä, sitä tytön värisevää sydäntä joka haluaa olla kaunis ja tietenkin pohjalla on halu tulla jonkun rakastamaksi, jonkun ihanan miehen puolisoksi, eikö vain?

Kielteiset viestit lisäävät hylätyksi tulemisen tunnetta ja pahaa oloa, ne aivan kuin työntävät poispäin. Kun tätä kohtelua kokee uskovilta, niin kuva Jumalasta muodostuu hyvin kriittiseksi ja luotaantyöntäväksi, vihaiseksi vaariksi. Silloin heikko lammas pakenee poispäin.

Lammas on luonnossakin sellainen että kun muut lampaat katoavat sen´näköpiiristä, eikä paimenta näy, se käy peloissaan maate, uskaltamatta hievahtaakaan. Huutelemiset eivät silloin auta sillä pelko estää.

Silloin HYVÄ Paimen pysähtyy ja lähtee etsimään.

Hän tulee heikon luo jhenkilökohtaisesti, ja nostaa sen olallensa.

Ja mikä parasta, hän tekee sen iloiten, kuule sinäkin ystäväni el tyttö, hän tekee sen ilouiten. Hän ottaa olalleen ja vie laumaan takaisin, muiden joukkoon. Voi jos meillä kaikilla Jeesuksen lampailla olisikin aina niin lämpimät ja pehmoiset villat joilla toisiamme lämmittäisimme.

Äänestä

Kieliasu paljastaa.

Äänestä

Voit mailail jos jaksat! ([email protected])

Hommaa jostain käsiis Einarin saarnoja. Mä oon
ainaki saanu niist usein avun silloin ku tuntuu et on kaikki loppu.

Äänestä

Moikka!

Tunnistin itseni sun kirjoituksesta. Mulla on monesti ollu samanlaisia tuntemuksia. Tuntuu, et synti vaan vie mukanaan, eikä jaksa taistella sitä vastaan, vaikka haluis. Aina lupaa vaan et jos mä vielä joskus saan uskoa, niin en koskaan enää tee näin. Tietty ei sitä pyhäks muutu sittenkään, mut Jumalalta voi rukoilla voimaa.
Sit se on tosi vaikeeta, et jos on just joutunu johonkin syntiin ja tietää jo tehdessään, et ei kannattas, mut ei vaan jaksa taistella sitä vastaan.Niin sen jälkeen on kyllä vaikea uskoa. Mut mul on yks hyvä kaveri, jonka kans mä aina juttelen ja jolle mä voin vaikka soittaa millon vain ja tunnustaa mihin olen joutunu, jos ahdistaa ja tuntuu et ei uskalla käydä nukkumaan, jos vaikka ei näe seuraavaa päivää enää. Se rauhottaa, kun sekin on uskovainen ja se voi lohduttaa ja todistaa synnit anteeks.
Mut se, mikä mua auttaa, niin aina, vaikka tuntisit ittes kuinka syntiseks, niin mene seuroihin! Vaikka se tuntuu nii-in vaikeelta, niin mene silti. Mä olen niin monta kertaa saanut rauhan omalletunnolle ja elämänilon takaisin, kun olen kuullut lohduttavaa sanaa seuroissa. Tuntuu, et silloin kun on suuri tarve, niin yksi lohduttava lausekin saa sydämen itkemään ilosta. Kerrankin muistan kun olin epäilyksis et saanko uskoa kun olen taas niin sikana tehny syntiä niin sit kun seuroissa kuulin, et sanottii " ei ole niin suurta syntistä, ettei Jeesuksen sovintoveri riittäisi sovitukseksi" jotenkin tohon tapaan, niin mulle tuli niin ihana olo. Kyllä silloin on vielä asiat hyvin, kun ihminen kaipaa parannukseen - tosin senkin kaipuun voi aiheuttaa vain Jumala.
Mutta älä oikeesti jää yksin. Mene seuroihin. Mulle itselleni on ainakin tosi tärkeää seurakunta yhteys ja se, että näkee ja tapaa eri-ikäisiä samalla lailla uskovia ihmisiä. Mä uskon, et Jumala on antanu uskovien yhteyden meille lahjaksi, jotta meidän olis helpompi vaeltaa täällä.
Mä rukoilen sun puolesta ja uskon et taivaan Isä pitää susta huolta!

Äänestä
  • minua lohdutti suurten kiusausten keskellä se, kun kuulin, että sinapin siemenen verran uskoa riittää.... kai te ymmärsitte ilman sen suurempia selittelyjä...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


auttakaa!! kirjoitti:

vaikka oon esikoislessu,ni oon nykyään kauheen paatunu ja mua huolestuttaa se hirveesti!oon tehny mitä kamalempia synnin asioita ja maailma on tullu yhä rakkaammaksi,mutta kuitenkin mulla on sisäinen kaipuu olla yhä jeesuksen lapsi.entiiä mitä tekisin kun tuntuu ettei paluuta parempaan oo ja maailma meinaa viedä mennessään enkä enää meinaa tuntea katuvaisuutta mistään teoistani,mitä teen??sydämelläni on kivi jonka haluan pois,ennen kuin on liian myöhäistä!!=(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu