vanhoista muovimatto lattioista

työ itse

Ok talo on rakennettu v.1984,joten ikää on 30v.Suunniteltu lattiapäällysteiden uusimista.Aikanaan on lattiat päällystetty muovimatoilla.Muovimatto v.1983-85 laitettu.Onko jollakin remontoijalla tai rakentajalla tietoa onko tuolloin käytetty asbestia muovimaton valmistukseen?Jos rupee repimään vanhoja muovimattoja pois ,jos asbestia ,mahtaako olla terveydelle ja huoneilmaan asbestipölyjen riskit isot?Mahtaako joku teistä itse olla poistanut tuon aikaisia muovimattoja lattiapinnoilta.Entiset pitäs poistaa ,ett vois hioa tasaseks betonipinnat.Epätasaisuutta on betonilattoissa.Kiitos vastauksista etukäteen.

10

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse työ

      Tuohon aikaan on ollut vielä asbestia matoissa. Tosin ei kaikissa, uudempaa tekniikkaa oli joissakin matoissa vaahdotetun vinyylin muodossa. Ota matosta pieni pala ja tutki irtoaako sen rungosta harmahtavaa ainetta joka murenee koht.helposti. Se on tod.näk. asbestia. Myös tasoitteessa ja liimassa voi olla asbestia.

      Riskin suuruutta on varmaan turha kenenkään ruveta sinulle arvuuttelemaan. Jotkut altistuu jo pienestä määrästä ja toiset on tehnyt aikoinaan työmailla asbestia sisältävien kamojen kanssa töitä vuositolkulla ilman ongelmia.

      Itse otin joskus asbestia sisältävää mattoa irti. Pyrin kastelemaan pölyävää osaa sitä mukaan kuin se mureni, mutta kyllä meni suttaamiseksi. En suosittele. Tosin nykyään on hyviä hengityssuojaimia ja kun eristää remontoitavat tilat hyvin niin mikä ettei.

      Ja onhan noita asbestipurkufirmoja.

      • työ itse

        Kiitos asiallisesta kommentista.


    • Miksi vastata?

      Ei ole Asbestia .

      "itse työ" Pitääkö vastata jos ei tiedä mistään mitään?

      • Itse työ taas

        Menepäs nyt ihan nätisti takaisin muille palstoille provoileen.


    • Miksi vastasit?

      Kun itse on asentanut ja purkanut Latioita pian 30 vuotta niin kuvittelee tietävänsä edes jotain...

      Mutta tätä palstaa kun lukee niin huomaa ettei tiedäkkään mistään mitään.
      Kannattaisiko jättää vastaamatta jos ei ole varmaa tietoa asiasta?

      • itse työ

        Samaa mieltä. "Miksi vastata?" on kirjoittanut kiveen että ei ole asbestia. Näkemättä tuotetta! Olisi kyllä kannattanut jättää vastaamatta kun ei kumminkaan omaa tästä kohteesta varmaa tietoa. Alkuperäinen kysyjä kun on aidosti huolissaan terveysriskeistä.


    • Kiitos vastauksesta

      Onneksi sinulla oli varma tieto ja olet tutustunut Kohteeseen.
      Täällä sitä oppii Ammattilainenkin uutta.

      • Saat oppia

        Luetun ymmärtäminen ei taida olla vahvin alueesi.

        En ole missään vaiheessa esittänyt varmaa tietoa. Vastauksessani alkuperäiselle kysyjälle kerroin että tuohon aikaan on ollut myös asbestia sisältäviä mattoja. Ei ole siis täysin varmaa että hänen matossaan ei olisi asbestia. Toisinkin täällä "Miksi vastata?" on kertonut vastoin parempaa tietoa.

        Mitähän uutta olet oppinut ? Jos kehtaa kutsua itseään ammattilaiseksi on tämä asia pitänyt olla tietoisuudessa jo kauan.


    • Annappa oppia?

      Minä annan varman tiedon.
      Ei ole Asbestia.
      Kerroppa kun tiedät yksikin Mattomalli jossa on käytetty Asbestia.
      Odotan mielenkiinnolla.

      • Odotus palkitaan

        Mitähän merkitystä nyt jollain kolmekymmentä vuotta vanhoilla merkeillä on? Luuletko että alkuperäisellä kysyjällä ( tai muilla ) on kuitit hallussa mitä on lattiaan tullut laitettua? Ymmärrä nyt että kysymys on siitä onko matoissa ylipäätään käytetty asbestia.

        No. Yhtä kysyit; Amarant.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      95
      4751
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      232
      1922
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      78
      1512
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      323
      1100
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1080
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1047
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe