Panasonic GH3 tai GH4 kokemuksia?

kdfjslkfkjl

Onko täällä kellään ko. kameraa? Itselläni 50% videokuvausta ja 50% valokuvausta. Ko. mallit pitäisi olla hyviä videokuvaukseen?

Eniten mietityttää, että ovat peilittiömiä ja pienemmällä m43 kennolla. Mutta ilmeisesti myös juuri noiden takia ovat hyviä videoinnissa?

1

214

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti minäkin

      Kennon pieni koko ei kyllä auta videossakaan, joten se ei ole syy. Video-ominaisuudet voivat olla seuraus siitä, että Panalla on enemmän osaamista sillä puolella. Hinta/laatu suhteeltaan paras DSLR-videokamera ollee yhä Canonin 5D mark III, jolla tehdään sekä isoja tuotantoja että moni kameroista bloggaava videobloggari kuvaa juttunsa.

      Micro 4/3 objektiivivalikoima on nykyään ok, jos ei halua pitkää teleobjektiivia. Aikaisemmin oli vain ne pari Panan Leica yhteistyönä tehtyä lasia, nyt myös Olympukselta on ihan hyvää tavaraa.

      Täytyy myöntää, etten vakavasti edes vilkaissut Panaa, kun pari vuotta sitten kampasin markkinat läpi etsien uutta runkoa. Objektiivit olisivat ehkä olleet Pana-Leica primeja, jos oliisn päätynyt Olympukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      54
      1536
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1166
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      79
      720
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      698
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      539
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      520
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      54
      464
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      27
      456
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe