Puheenjohtaja

anja koivistoinen

Suomen Senioripuolue putosi puoluerekisteristä vuoden 2011 eduskunta vaalien jälkeen. Se jatkoi toimintaa rekisteröitynä yhdistyksenä ja sen virallinen nimi on Suomen Senioripuolue ry. Kokouksessaan 15.6.2011 se valitsi puheenjohtajakseen ja kipinän ylläpitäjäksi eläkeläinen Anja Koivistoisen.

Hyppäsin omaishoitajasta puheenjohtajaksi täysin politiikan kiemuroista tietämättömänä.

Vanhukset ja omaishoitajat ovat ominta aluetta, mutta jouduinkin ilkeitten kommenttien suodattajaksi ja varsinainen asia jäi jalkoihin. Joten, nyt hyppään pois tästä kuviosta vuoden lopussa.

4

1776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omaishoitaja 1995

      Muistisairaan vanhuksen hoito vaatii erilaisia valmiuksia kuin muuten sairaan ihmisen hoito. Se vaatii kärsivällisyyttä, paljon aikaa, kykyä asettua muistamattoman ihmisen tilanteeseen.

      Siksi juuri tarvitaan vanhusten hoitoon erikoistuneita lääkäreitä ja hoitajia sekä tietysti omaishoitajille tarvitaan tiedollista tukea.

      Kun nyt panostus on kotihoitoon niin myös rahallinen tuki on erittäin tärkeää. Kotiin ostettavat palvelut maksavat maltaita ja kaikilla vanhuksilla ei ole varaa ostaa niitä pienellä eläkkeellään.

      Suomen valtio ja päättäjät ovat vastuussa vanhuksista NYT.

    • hämmentäjät oy

      Kaikki puolueet mielellään hajoittaa ja hämmentää sillä ELÄKELÄISISSÄ piilee SUURI vaara, nehän ajattelee itsenäisesti....ajatelkaa. ...ELÄKELÄISTEN puolue....suurin.

    • RKP:n hiki

      RKP on ainakin varautunut seniorien nousuun.

    • Anonyymi

      Olin kymmenen vuotta omaishoitaja. Loppuunpalaminen tuli mutta kukaan ei auttanut. Karua hommaa. Melkein kaikki omaishoitajat on mielenterveyspotilaita. Mutta ei virkamiehiltä apua heru. Terveet kansanedustajat saavat taksikortin mutta huonojalkainen ja sairas omaishoitaja ei saa onko tämä sitä tasaarvoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      37
      2071
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      182
      1500
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1401
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1209
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1108
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1050
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1000
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      960
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      894
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe