Puheenjohtaja

anja koivistoinen

Suomen Senioripuolue putosi puoluerekisteristä vuoden 2011 eduskunta vaalien jälkeen. Se jatkoi toimintaa rekisteröitynä yhdistyksenä ja sen virallinen nimi on Suomen Senioripuolue ry. Kokouksessaan 15.6.2011 se valitsi puheenjohtajakseen ja kipinän ylläpitäjäksi eläkeläinen Anja Koivistoisen.

Hyppäsin omaishoitajasta puheenjohtajaksi täysin politiikan kiemuroista tietämättömänä.

Vanhukset ja omaishoitajat ovat ominta aluetta, mutta jouduinkin ilkeitten kommenttien suodattajaksi ja varsinainen asia jäi jalkoihin. Joten, nyt hyppään pois tästä kuviosta vuoden lopussa.

4

2295

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omaishoitaja 1995

      Muistisairaan vanhuksen hoito vaatii erilaisia valmiuksia kuin muuten sairaan ihmisen hoito. Se vaatii kärsivällisyyttä, paljon aikaa, kykyä asettua muistamattoman ihmisen tilanteeseen.

      Siksi juuri tarvitaan vanhusten hoitoon erikoistuneita lääkäreitä ja hoitajia sekä tietysti omaishoitajille tarvitaan tiedollista tukea.

      Kun nyt panostus on kotihoitoon niin myös rahallinen tuki on erittäin tärkeää. Kotiin ostettavat palvelut maksavat maltaita ja kaikilla vanhuksilla ei ole varaa ostaa niitä pienellä eläkkeellään.

      Suomen valtio ja päättäjät ovat vastuussa vanhuksista NYT.

    • hämmentäjät oy

      Kaikki puolueet mielellään hajoittaa ja hämmentää sillä ELÄKELÄISISSÄ piilee SUURI vaara, nehän ajattelee itsenäisesti....ajatelkaa. ...ELÄKELÄISTEN puolue....suurin.

    • RKP:n hiki

      RKP on ainakin varautunut seniorien nousuun.

    • Anonyymi

      Olin kymmenen vuotta omaishoitaja. Loppuunpalaminen tuli mutta kukaan ei auttanut. Karua hommaa. Melkein kaikki omaishoitajat on mielenterveyspotilaita. Mutta ei virkamiehiltä apua heru. Terveet kansanedustajat saavat taksikortin mutta huonojalkainen ja sairas omaishoitaja ei saa onko tämä sitä tasaarvoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      419
      1841
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      148
      1192
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1131
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1103
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      110
      1098
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      164
      931
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      96
      767
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      689
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe