Miten teen muotoonommellun lakanan?

Kaipaisin ihan käytännön vinkkejä, miten teen itse muotoon ommellun lakanan? Teen sen ystävälleni joululahjaksi ja hän ei ole löytänyt lakanaa mitat 90 x 210. Kaupoista ei löydy, vaikka on yritetty etsiä. En ole paljoa käyttänyt ompelukonetta, joten yksinkertaiset ohjeet ovat tervetulleita.

8

8577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ------------

      Tekisin ennemmin petauspussin, eivät nämä joustofroteiset muotolakanat pysy paljonkaan paremmin kuin normaalit lakanat.
      Kuminauhakuja reunaan, ensin ompelet kirjekuoren tyyliin kulmista, huomioi patjan paksuus.

      • äh, linkki antaa tiedot, kun klikkaa välilehteä Tuotteet (9)


    • nim1

      Kiitos teille vinkeistä. :)

    • neulova

      Jos omat konstit eivät riitä, niin Full Moon myy muotoonommeltuja (kuminauha-)lakanoita myös koossa 90 x 210 cm: http://www.fullmoon.fi/aluslakanamallisto-kuminauhalakanat-c-77_63.html

      Eivät tosin ole ihan halpoja, mutta laadukkaasta materiaalista. Ja jos tekee itse, niin 210 cm pitkään muotoonommeltuun lakanaan tarvitsee kuitenkin lähemmäs 3 metriä kangasta, maksaa sekin.

      Yksi tapa ratkaista ompeluongelma (kun ei verkossakaan näy olevan sopivia ohjeita) on ostaa halpa muotoonommeltu lakana ja purkaa se, niin siitä voi sitten ottaa mallia leikkuuseen, mitat pitää vain laskea uusiksi.

    • ommeltajatarrrr

      Ostin kyllä itse prismasta joustolakanoita hintaan 8,90 kappale.
      Pari viikkoa sitten Sellon Prisma.House-tuotemerkki.

      Siitä viikko myöhemmin Lidlistä 6.99 hintaan vastaavia.

      Hinnat halpoja.kauanko kestänee?

      Ja nimenomaan 90 cm leveälle patjalle.

      Jos haluat itse tehdä,niin ei ole vaikeaa. Materiaalit löytyy lähimmästä Eurokankaasta ja nettikaupoistakin löytyy.

    • -anne-

      ommeltajatarrrr:lle: ongelmana tuossa taisi aloittajalla olla nimenomaan lakanan pituus eikä leveys, ne kun taitavat useimmiten olla tarkoitettuja 200 pitkiin patjoihin ja tarve olisi 210:stä. Ainakin noissa edullisissa lakanoissa joita olen itsekin ostanut on koko usein 90 x 200.

    • karnaluksfani

      Minä olen ommellut itselleni sekä monelle sukulaiselle juuri muotoonommeltuja lakanoita ihanasta ja laadukkaasta pellavasta.Pesen ensin pellavan, sitten se ei enää kutistu, ja senjälkeen ompelen kuminauhakujan, mutta en ole ommellut koko leveydeltä, vaan n 30 cm pituudelta kulmista.Toimii hyvin ja tässä linkki Euroopana halvimpaan pellavaa myyvään nettikauppaan:
      Kangasta kannattaa tilata enemmän ja ommella tyynyliinatkin ja vaikkapa pyyhkeitä!

      http://verkkokauppa.finkonia.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe