millälailla onnistuu haulien ampuminen ilmakiväärillä parhaiten?
miten lisäisin impan tehoa?
miten lisäisin impan tehoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tehoa ei saa lisättyä muuten kuin hankkinalla tehokkaamman jousen.
Haulit taas rikkovat sitten piipun rihlauksen melko varmasti, jos ovat samaa kalipeeria. Jos eivät niin varmasti.
Lyijyhaulia voi käyttää, mutta sen pitää olla hyvin sopivan kokoinen. Ei riko rihloja, mutta lyijyää kylläkin.
Tehoa ei hauli lisää. Lähinnä vain vähentää, koska se "vuotaa" enemmän, eikä säilytä kurssiaan rihloissa, mikä lisää kitkaa. Liian pieni hauli saa myös rihloista väärän suunnan, eikä osu kohteeseen.
Ainut "rehellinen" keino tehon lisäämiseen on jousen vaihtaminen tehokkaampaan.
On kyllä muitakin vippaskonsteja tilapaiskäyttöön, jotka ei vaadi mitään muutoksia, mutta aikaa myöten ne turmelee aseen pumpun.
entä jos puristaisi haulikon piipun pienemmäksi kuin hauli, joten ahtopaine olisi kovempi.
Alat poika oppia.
Osta vaan ihan niitä perinteisiä pellettejä, vaikka teräväkärkisenä.
Kaikista paras, eikä mene pyssykään rikki.
No mutta. Ei ehkä ole kovin rakentavaa ammuskella hauleja tavallisella ilmakiväärillä, mutta jenkeilläpä on hauskoja ilmahaulikoita. En ole moisella ampunut mutta lukenut kyllä. Kyseessä on siis ihan ilmanpaineella toimiva haulikko, "pumpputoiminen" eli paine pumpataan säiliöön pumppuhaulikon latausliikettä muistuttavalla etutukin liikkeellä. Tehoa kuulemma sen verran että joku pikkuotus sillä kaatuukin. Hupaisa lelu tuollainen voisi olla!
jos aiot ampuu impalla hauleja niin........
pistä piippuun sopiva esim:paperin palanen ja tiputat haulit eivätkä ne tipu kattiin niin ei muutakun ammut!
impan tehoa voit lisätä tee oma nahka katti, uus teho jousi, ym...
mulla on tehostettu imppaa,,,,
alkuun lähti 290m/s mutta nyt n,400m/s
400m/sek? heko heko
Jos Gamon leluistakin lähtee sen 350m/s, niin en yhtään ihmettelisi. Tosin on kyseenalaista tekeekö tuollaisilla nopeuksilla mitään, kun 4.5mm kudit on naurettavan pienet ja kevyet. Voipi olla, että tarkkuuskin kärsii. .22 jousi-ilmakosta ei taas moisia tehoja kukaan saa, mutta paineilmakiväärillä on sekin mahdollista.