Win98 ja 3.11

Saako Win 98:n ja 3.11:n käynnistymään samassa koneessa niin, että käyttis valitaan käynnistyksen yhteydessä, 3.11 oletuksena. Vai tarvitseeko olla NT-pohjainen? Toiselle kovolle laittaisin sen 98:n.
Nyt siinä on 420MB kovolla 3.11.
3244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos 3.11 ei ole versioherkkä niin sen voi pläjäyttää suoraan omaan hakemistoonsa jopa samalle osiolle missä 98 on, tästä on nyt aikaa mutta katso jos setver auttaa mitään jos ei toimi. Autoexec.batissa joutunee virittämään ympäristömuuttujia ehkä oma config.sys molemmille. Windows98 ja 3.11 ovat tavallisia dos ohjelmia, molempien nimi on win.com. En keksi äkkiseltään muuta suurta ongelmaa kuin tuo mahdollinen versioherkkyys. Käytä msdos 7 versiota alla, 3.11 todennäköisemmin hyväksyy sen kuin 98 msdos 6:n.

Äänestä
  • Noniin, Mutta pitää vain vapauttaa levyltä tilaa tuolle 98:lle. Miten saan sen tehtyä, ajattelin pakata levyn, käykö se DOS 6:n pakkausohjelma?

    Äänestä

  • Jonikka kirjoitti:

    Noniin, Mutta pitää vain vapauttaa levyltä tilaa tuolle 98:lle. Miten saan sen tehtyä, ajattelin pakata levyn, käykö se DOS 6:n pakkausohjelma?

    Niin ja sen 98SE:n Product keyn jostain tarvisin, suomenkielinen OEM on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jonikka kirjoitti:

Saako Win 98:n ja 3.11:n käynnistymään samassa koneessa niin, että käyttis valitaan käynnistyksen yhteydessä, 3.11 oletuksena. Vai tarvitseeko olla NT-pohjainen? Toiselle kovolle laittaisin sen 98:n.
Nyt siinä on 420MB kovolla 3.11.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu