Kuvaannollisesti tuntuu ja lahes on nain. Hirmuiselta tuntuva myrsky repii nyt Espanjaa, tuskin pystyssa pysyy.
Kertokaapa Suomen syksysta!
Sepalus selkapuolella
5
486
Vastaukset
täällä eteläisellä Ruotsin itärannikolla on aurinkoinen, muutama plussa-aste. Sopiva lenkkeilysää. Yöllä on pakkasta ja tiet liukkaat aamutunteina.
Sieltä Espanjasta kai ne tuuliset säät liikkuvat sitten tänne pohjoiseenkin. Toivottavasti matkan varrella sen verran laantuu, ettei sepalukset käänny selkäpuolelle!
Pitelehän hatun reunoista kiinni!
Ja tule illalla pikkujouluun!- fiiuliN
Täällä Varsinais-Suomessakaan ei ole parhainta laatua olevia ilmoja ollut sen paremmin kesällä
kuin nyt syksylläkään.
Tumma, pimeä ilta tuijottaa tuolta ikkunan takana parhaimmillaankin.
Päivällä hieman aurinko paisteli, mutta huomiseksi taas on tulossa sadetta ja tuulta.
Saadaankohan enää Suomeen kunnon talvea koskaan, siltä se hieman vaikuttaa.
Ja kun ei kunnon talvea, niin ei kunnon kesääkään, sehän on ollut tiedossa jo ennenkin.
Vieläkö pitää paikkansa aikomuksesi tulla Jouluksi Suomeen?- Rituli
täälläkin. Torstain ja perjantain välinen yö
oli tuulinen ja sateinen. Myrsky mylvi koko
yön, repi pihaterassin katon ja lennätteli
naapuriin. Onneksi ei kenenkään päälle.
Mutta kukapa tuossa säässä ulkona olisikaan
paitsi jos on pakko.
Puita on kaatuilut poikki teiden ja olihan
Helsingissä Aleksanterin teatterin katto
osittain lähtenyt irti.
Jotta kyllä sitä meilläkin näitä säitä pitelee.
Myrskyn jälkeen tuli aurinkoisia päiviä. Ihania,
melko lämpimiä marraskuun säitä.
Nyt odottelemme tietysti lunta, saa nähdä milloin
ensimmäiset hiutaleet leijailevat.
Hyvää joulun odotusta sinulle!
- mies savosta
retkottaa auki koko ajan. Housuissa on vain yksi lahje, ja katsikassa on viileää asua. Roikkosuoli on aina jaloissa, ja lyhyt varteni naurattaa ulkopaikkauntalaisia.
- Tamma
Nyt on vaari napannutliian monta, hah-hah-haa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100871
- 75703
- 51595
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13501ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30417Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381
