Tällä viikolla Mauri Pekkarinen ilmoitti kannattavansa Matti Vanhasen presidenttiehdokkuutta.
Näennäisesti vilpitön ehdotus on kuitenkin tehty ketunhäntä kainalossa.
Tunnetusti Pekkarinen ja Vanhanen eivät ole parhaita kavereita. Mauri Pekkarinen on suunnitellut, että kun Vanhanen ottaa kunnolla turpaan presidentinvaalissa, Vanhasesta tulee samanlainen poliittinen ruumis kuin Esko Ahosta. Se taas parantaa Keskustan vanhan uskollisen soturin omia osakkeita.
Mikäli vaaleissa ovat vastakkain Halonen ja Vanhanen, Vanhanen kärsii murskatappion. Vanhasesta ei ole porvarien yhteiseksi ehdokkaaksi edes niin paljon kuin Esko Ahosta oli.
Toivottavasti Sauli Niinistö lähtee tällä kertaa ehdokkaaksi. Hänellä olisi todellisia mahdollisuuksia voittaa koko vaali.
Näennäisesti vilpitön ehdotus on kuitenkin tehty ketunhäntä kainalossa.
Tunnetusti Pekkarinen ja Vanhanen eivät ole parhaita kavereita. Mauri Pekkarinen on suunnitellut, että kun Vanhanen ottaa kunnolla turpaan presidentinvaalissa, Vanhasesta tulee samanlainen poliittinen ruumis kuin Esko Ahosta. Se taas parantaa Keskustan vanhan uskollisen soturin omia osakkeita.
Mikäli vaaleissa ovat vastakkain Halonen ja Vanhanen, Vanhanen kärsii murskatappion. Vanhasesta ei ole porvarien yhteiseksi ehdokkaaksi edes niin paljon kuin Esko Ahosta oli.
Toivottavasti Sauli Niinistö lähtee tällä kertaa ehdokkaaksi. Hänellä olisi todellisia mahdollisuuksia voittaa koko vaali.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Matti Vanhasesta pitäisi tulla Keskustan presidenttiehdokas.
Istuvaa presidenttiä on tietenkin vaikea voittaa, mutta Vanhanen on AINOA, joka pystyy antamaan vastuksen Haloselle.
Viimeistään toisella kierroksella kaikkien EI-sosialistien pitäisi pystyä ryhmittymään EI-sosialistisen vaihtoehdon taakse olipa hän sitten Niinistö tai todennäköisemmin Vanhanen.
Lisäystä edelliseen:
Vanhasen ehdokkuuden myötä vaaleista tulisi ennen kaikkea ASIALLISET (vaikka tietysti SAK levittelisi propagandaansa) ja tiukemmat kuin moni kuvitteleekaan.
Miten Vanhanen voi olla porvarillinen, kun hän noudattaa täsmällisesti sosialistien (Lipposen) politiikkaa?
Wiljami
Matti Vanhanen pärjäisi presidentinvaaleissa ihan yhtä hyvin kuin lumipallo pärjää helvetissä.
Ei Matti Vanhasesta koskaan tule Suomen tasavallan presidenttiä. Sitä paitsi hänellä ei ole paineenkestoa. Se nähtiin jo kunnallisvaalikampanjassa kun Vanhanen "sairastui" ettei hänen tarvinnut mennä television vaalitentteihin.
että porvaria ei äänestetä, vaan Sosiaalidemokraattia.
että porvaria ei äänestetä, vaan Sosiaalidemokraattia.
Sauli Niinistö yritti säästää kokoomuksen rahoja ja estää Riitta Uosukaisen presidenttiehdokkuuden. Tukijana operaatiossa oli mm. Kirsi Piha, joka yritti tehdä Elisabeth Rehnistä Kansallisen Kokoomuksen presidenttiehdokasta.
Niinistö itse selvisi presidenttiehdokkuudesta mainitsemalla olevansa puoliville leskimies, joka haluaa käydä "kavereiden kanssa oluella". Tätä hän ei voisi enää tasavallan presidenttinä tehdä. Toisin sanoen Niinistö ei uskonut mahdollisuuksiinsa eikä halunnut pilata välejään sosialidemokraatteihin tai estabslishmentiin uhrautumalla kokoomuksen puolesta.
Mitä tulee pääministeri Matti Vanhaseen niin hän on sattumapääministeri. Hän tuli pääministeriksi siksi, että Pekka Ervasti päätti erotuttaa Anneli Jäätteenmäen jo ennen juhannusta todistaakseen olevansa Suomen poliittisten toimittajien kruunaamaton kuningas. Ervasti kuitenkin hyvitti tekonsa Jäätteenmäelle kirjoittamalla hänestä keskustakriittisen kirjan, Irakgaten, minkä avulla hän varmisti Jäätteenmäen pääsyn eurokansanedustajaksi.
Matti Vanhanen on siis sopiva ja parlamentaarinen presidenttiehdokas, jonka karisma on Antti Kalliomäen luokkaa.
Vanhasen johtajaominaisuuksista kertoo Anne Brunilan johtaman globalisaatiotyöryhmän raportin julkistamisen kiihdyttäminen ennen joulua ja tupo- sekä budjettineuvotteluja, koska nainen - Arja Alho, Condoleezza Rice jne. - on melko helppo taluttaa poliittiselle miinakentälle ja kahden päivän sisällä mitätöidä koko työ Suomenmaasta Yleisradioon mielenkiintoisena "yksityisajatteluna".
Yksityistäminen on edennyt idelogisesti lupaavasti. Kaikki poliittiset keskustelualoitteet, raportit sekä selvityset ovat "mielenkiintoista yksityisajattelua" sitten kun ne tulevat allekirjoitusvalmiiksi.
Suomalaisia ei johdeta enää edestä eikä kuuden kilometrin päästä Citroenin takapenkiltä niin kuin Adolf Ehrnrooth, vaan hallinnoidaan yksilahkeisten houkutuslintujen avulla.
Suomen poliittista kulttuuria voisi luonnehtia Maukka Perusjätkän "Säpinää" -laulun sanoin:"Hei jätä mulle jämät - et sä mua hämää."
Vanhanen tai Aho ovat transatlanttisempia kuin Tuomioja ja häntä tasavallan presidenttinä sekä ylipäällikkönä suojeleva Halonen.
Turvallisuus ja sodankäynti ovat julkista palvelua, mikä näkyy veroasteessa ja kansallisessa turvallisuudessa. Kansainvälisyyden huippu oli se kun pääministeri Lipponen ilmoitti julkisuudessa, että taisteluhelikopterit korvaavat taistelukentällä panssarivaunut. Tuon päätöksen jälkeen Suomella ei olisi ollut kykyä enää edes strategista iskua tarkoittavan maahanlaskun murskaamiseen voimatoimin.
Sosialidemokraattien ulkopolitiikka hakee linjaansa; ulkoasiainministeriössä on värisuora ja transatlanttinen sotasosialidemokratia sekä kansalliskonvervatiivinen flegmaattisuus ottavat mittaa toisistaan.
Ainakaan toistaiseksi ei kukaan järkikokoomuslainen ilmoittaudu presidenttiehdokkaaksi eivätkä lompakostaan kiinni pitävät kansallisporvarit voi kuvitella vähemmän verotuloja vaativaa vaihtoehtoa kuin Halonen. Halonen on toistaiseksi rauhanratkaisu. Siksi puolet Esko Ahoa tasavallan presidentiksi äänestäneistä kannattaa nyt Tarja Halosta.
Esko Aho ja Risto EJ Penttilä sekä Esko Antola ovat harhapoluilla. Suomessa rauhantyö tarkoittaa ydinvoimaa, energiaomavaraisuutta sekä aluepuolustusta nykyaikaisemmin välinein.