Halvinta viinaa

öäå

www.ponupannu.auttaa.fi Halvin viina tulee kun tekee itse. sokeri,turbohiiva ja vesi,käy 2-3vrk,sitten keitttimeen ja pääsee nautiskeleen. Maksaa noin 2 euroo/litra 40% kun tekee ite..

4

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korpikyyneleitä

      Joo itellä kans 100 litran rst vehkeet, tulee vuorokauden tiputelulla n 50 litraa 65%
      tavaraa. eikä maksa paljon. juoman hävittäminen suurin vaiva .

    • ponia räsäselle

      Kaasuttimen muutostyö ja hieman sytytyksen säätöä niin johan kulkee autosi sillä.

      • Entinen kokki

        70 vuotta sitten oli pakko muuttaa bensa-autot halkoholikäyttöisiksi (ne halot tosin oli pienittävä vähän pienemmiksi pilkkeiksi ennen sinne pönttöön tunkemista).

        Mitenkähän kakistelematta nykyautot saataisiin käymään koivuklapeilla?

        Mitä itse aiheeseen tulee, niin 40 vuotta sitten minäkin tiputtelin muutaman pikku satsin ruismäskistä lasisilla vehkeillä ja sain aikaan ihan ehtaa tavaraa. Annoin sitten vehkeeni pois pikku vipin maksuna enkä ole tullut uusia hankkineeksi.

        Haen Suomenlahden takaa silloin tällöin mäyriksen (10 × 0,5 l ) Saaremaata (80 %). Saan sopuhintaan evästä pitkäksi aikaa. Puolet Päijännettä ensin sekaan, niin tulee helppokäyttöisempää 40 prossan normitavaraa.


    • koyhienulinaa

      Melkosen kallista kun aattelee että esim venäjältä saa litran laadukasta vodkaa 3.50eurolla, tosiaan vodkaa eikä mitään kiljusta keitettyä sotkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      81
      4439
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      200
      3556
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      136
      3390
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      229
      2683
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2301
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2288
    7. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      65
      2119
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      47
      2078
    9. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2066
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1963
    Aihe