www.ponupannu.auttaa.fi Halvin viina tulee kun tekee itse. sokeri,turbohiiva ja vesi,käy 2-3vrk,sitten keitttimeen ja pääsee nautiskeleen. Maksaa noin 2 euroo/litra 40% kun tekee ite..
Halvinta viinaa
4
361
Vastaukset
- korpikyyneleitä
Joo itellä kans 100 litran rst vehkeet, tulee vuorokauden tiputelulla n 50 litraa 65%
tavaraa. eikä maksa paljon. juoman hävittäminen suurin vaiva . - ponia räsäselle
Kaasuttimen muutostyö ja hieman sytytyksen säätöä niin johan kulkee autosi sillä.
- Entinen kokki
70 vuotta sitten oli pakko muuttaa bensa-autot halkoholikäyttöisiksi (ne halot tosin oli pienittävä vähän pienemmiksi pilkkeiksi ennen sinne pönttöön tunkemista).
Mitenkähän kakistelematta nykyautot saataisiin käymään koivuklapeilla?
Mitä itse aiheeseen tulee, niin 40 vuotta sitten minäkin tiputtelin muutaman pikku satsin ruismäskistä lasisilla vehkeillä ja sain aikaan ihan ehtaa tavaraa. Annoin sitten vehkeeni pois pikku vipin maksuna enkä ole tullut uusia hankkineeksi.
Haen Suomenlahden takaa silloin tällöin mäyriksen (10 × 0,5 l ) Saaremaata (80 %). Saan sopuhintaan evästä pitkäksi aikaa. Puolet Päijännettä ensin sekaan, niin tulee helppokäyttöisempää 40 prossan normitavaraa.
- koyhienulinaa
Melkosen kallista kun aattelee että esim venäjältä saa litran laadukasta vodkaa 3.50eurolla, tosiaan vodkaa eikä mitään kiljusta keitettyä sotkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2143977Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1032151Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812127Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva512103Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1082023Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b711750Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit711518Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem3371136Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421134- 791006