Halvinta viinaa

öäå

www.ponupannu.auttaa.fi Halvin viina tulee kun tekee itse. sokeri,turbohiiva ja vesi,käy 2-3vrk,sitten keitttimeen ja pääsee nautiskeleen. Maksaa noin 2 euroo/litra 40% kun tekee ite..

4

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korpikyyneleitä

      Joo itellä kans 100 litran rst vehkeet, tulee vuorokauden tiputelulla n 50 litraa 65%
      tavaraa. eikä maksa paljon. juoman hävittäminen suurin vaiva .

    • ponia räsäselle

      Kaasuttimen muutostyö ja hieman sytytyksen säätöä niin johan kulkee autosi sillä.

      • Entinen kokki

        70 vuotta sitten oli pakko muuttaa bensa-autot halkoholikäyttöisiksi (ne halot tosin oli pienittävä vähän pienemmiksi pilkkeiksi ennen sinne pönttöön tunkemista).

        Mitenkähän kakistelematta nykyautot saataisiin käymään koivuklapeilla?

        Mitä itse aiheeseen tulee, niin 40 vuotta sitten minäkin tiputtelin muutaman pikku satsin ruismäskistä lasisilla vehkeillä ja sain aikaan ihan ehtaa tavaraa. Annoin sitten vehkeeni pois pikku vipin maksuna enkä ole tullut uusia hankkineeksi.

        Haen Suomenlahden takaa silloin tällöin mäyriksen (10 × 0,5 l ) Saaremaata (80 %). Saan sopuhintaan evästä pitkäksi aikaa. Puolet Päijännettä ensin sekaan, niin tulee helppokäyttöisempää 40 prossan normitavaraa.


    • koyhienulinaa

      Melkosen kallista kun aattelee että esim venäjältä saa litran laadukasta vodkaa 3.50eurolla, tosiaan vodkaa eikä mitään kiljusta keitettyä sotkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      137
      3176
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      221
      2810
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      66
      2200
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      1599
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      5
      1473
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      25
      1352
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1241
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      972
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      910
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      893
    Aihe