www.ponupannu.auttaa.fi Halvin viina tulee kun tekee itse. sokeri,turbohiiva ja vesi,käy 2-3vrk,sitten keitttimeen ja pääsee nautiskeleen. Maksaa noin 2 euroo/litra 40% kun tekee ite..
Halvinta viinaa
4
364
Vastaukset
- korpikyyneleitä
Joo itellä kans 100 litran rst vehkeet, tulee vuorokauden tiputelulla n 50 litraa 65%
tavaraa. eikä maksa paljon. juoman hävittäminen suurin vaiva . - ponia räsäselle
Kaasuttimen muutostyö ja hieman sytytyksen säätöä niin johan kulkee autosi sillä.
- Entinen kokki
70 vuotta sitten oli pakko muuttaa bensa-autot halkoholikäyttöisiksi (ne halot tosin oli pienittävä vähän pienemmiksi pilkkeiksi ennen sinne pönttöön tunkemista).
Mitenkähän kakistelematta nykyautot saataisiin käymään koivuklapeilla?
Mitä itse aiheeseen tulee, niin 40 vuotta sitten minäkin tiputtelin muutaman pikku satsin ruismäskistä lasisilla vehkeillä ja sain aikaan ihan ehtaa tavaraa. Annoin sitten vehkeeni pois pikku vipin maksuna enkä ole tullut uusia hankkineeksi.
Haen Suomenlahden takaa silloin tällöin mäyriksen (10 × 0,5 l ) Saaremaata (80 %). Saan sopuhintaan evästä pitkäksi aikaa. Puolet Päijännettä ensin sekaan, niin tulee helppokäyttöisempää 40 prossan normitavaraa.
- koyhienulinaa
Melkosen kallista kun aattelee että esim venäjältä saa litran laadukasta vodkaa 3.50eurolla, tosiaan vodkaa eikä mitään kiljusta keitettyä sotkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2857488SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2823957Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti503906"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2992773Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642223Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502174Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1422125Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re452026SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622005Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171791