Halvinta viinaa

öäå

www.ponupannu.auttaa.fi Halvin viina tulee kun tekee itse. sokeri,turbohiiva ja vesi,käy 2-3vrk,sitten keitttimeen ja pääsee nautiskeleen. Maksaa noin 2 euroo/litra 40% kun tekee ite..

4

281

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korpikyyneleitä

      Joo itellä kans 100 litran rst vehkeet, tulee vuorokauden tiputelulla n 50 litraa 65%
      tavaraa. eikä maksa paljon. juoman hävittäminen suurin vaiva .

    • ponia räsäselle

      Kaasuttimen muutostyö ja hieman sytytyksen säätöä niin johan kulkee autosi sillä.

      • Entinen kokki

        70 vuotta sitten oli pakko muuttaa bensa-autot halkoholikäyttöisiksi (ne halot tosin oli pienittävä vähän pienemmiksi pilkkeiksi ennen sinne pönttöön tunkemista).

        Mitenkähän kakistelematta nykyautot saataisiin käymään koivuklapeilla?

        Mitä itse aiheeseen tulee, niin 40 vuotta sitten minäkin tiputtelin muutaman pikku satsin ruismäskistä lasisilla vehkeillä ja sain aikaan ihan ehtaa tavaraa. Annoin sitten vehkeeni pois pikku vipin maksuna enkä ole tullut uusia hankkineeksi.

        Haen Suomenlahden takaa silloin tällöin mäyriksen (10 × 0,5 l ) Saaremaata (80 %). Saan sopuhintaan evästä pitkäksi aikaa. Puolet Päijännettä ensin sekaan, niin tulee helppokäyttöisempää 40 prossan normitavaraa.


    • koyhienulinaa

      Melkosen kallista kun aattelee että esim venäjältä saa litran laadukasta vodkaa 3.50eurolla, tosiaan vodkaa eikä mitään kiljusta keitettyä sotkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9483
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4641
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1921
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1630
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1391
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1307
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      927
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      903
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    Aihe