Suomalaisia on aikaisemmin arvosteltu rankasta ryyppäämisestä. Mutta nyt kun on opittu nauttimaan alkoholista sivistyneesti, niin nyt meitä syyllistetään tissuttelusta. Aamulehdessä oli miltei koko aukeaman valistuskampanja, saarnataan ikään kuin oltaisiin kieltolain aikakaudella 1900-luvun alkupuolella. Oli oikein sarjakuva piirretty, kuinka joku täti muka ottaa tilkan viiniä miltei päivittäin, hyi kauhistus voi kamalaa. Etelä-Euroopassa - kuten Ranskassa tai Espanjassa - ne nappaa sen pullollisen viiniä takuulla joka päivä.
Saunakaljan juominenkin on jo paheksuttavaa, vaikka samaan aikaan todetaan, että riskiraja on 24 annosta. Yhdessä kaljassa on siis yksi annos. Joku ylilääkäri Simojoki sanoo, että ei ole nähnyt yhtään tissuttelijaa jonka annokset olisivat pysyneet saman suuruisina 30 vuotta. No, tervetuloa meille, olen ottanut sen yhden saunaoluen jo yli kolmenkymmenen vuoden ajan ja teen samalla lailla varmaan niin kauan kuin yleensä pystyn saunassa käymään.
Kohtuullisuus on avainsana, ja siihen useimmat suomalaiset kyllä pystyvät. Erikseen on se vähemmistö, joka ei pysty kontrolloimaan juomistaan, mutta niihin nyt ei ainakaan mikään valistus tehoa, tuskin lukevat edes lehtiäkään.
Mitä pahaa yhdessä saunaoluessa?
2
105
Vastaukset
- Vedä lärvit vaan
Hienoa. Olet täydellinen alkoholin käyttäjä. Jatka samaan malliin. Muista raportoida tänne aina kun otat yhden.
- Raittiusväki hirteen
90% suomalaisista alkoholi ei ole ongelma.
Vielä pienempi on se fundamentalistinen uskonnollisesti asiaan suhtautuva fasistijoukko joka haluaa kieltää kaiken alkoholin nauttimisen suomessa ja jonka ansiota aamulehden jututkin on.
Valitettavasti tuo syöpä on saanut ulotettua lonkeronsa syvälle uskonnollisten piirien hyvövelijärjestelmän, rahan ja omaneduntavoittelun ansiosta. Helppo se on vastustaa kun RAY maksaa siitä ja helppo se on RAY:ssa myöntää omille intressipiireille rahaa kun vastavuoroisesti saa voitelurahaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741