Koppelo takaisin!

Topitoivoton

Heinävesi nousuun uuden Koppelon voimin. Lupsakka karvahattupuoli ja viihtyisä salin puoli, jossa ainakin viikonloppuisin ravintolatriot pimputteli humppaa ja Heinäveteläiset tanssi omilla tyyleillään ja porukkaa oli vauvasta vaariin.
Paljon mukavia muistoja. Alamäki alkoi nopeasti kiihtyen, kun uusi ravintolapäällikkö uudisti ravintolan sisustusta tusinapizzeriatyyliseksi ja nimi raiskattiin kukkupilliksi..Sittemmin koko osukka purettiin..
Enpä tiedä onko sen jälkeen ravintolaan jonotettu Heinävedellä, kun pakkasin pettyneenä kamani ja muutin kaapuntiin..

10

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peräkammarintyöillek

      Tarkoatko, pitäs olla junteille junttila.
      Onhan Gasthaus keskellä kirkonkylää.
      Eikö uusiomistaja anna syleksiä lattioille vai onko antanut porttikieltoja?

      • topitoivo

        Tulipas sieltä tunnekuohua, kun meinas sormet ihan lipsua näppäimillä..
        Kukkopillin uusi omistajahan voisi ottaa vinkkiä koppelotyylisestä hommelista, enkä häntä mitenkään halua kritisoida.
        Sinulle "peräkammarintyöillek" voisin kertoa,että Koppelossa,kuten ei muissakaan ravintoloissa siihen aikaan, syleksitty lattioille. Ravintoloissa osattiin käyttäytyä ja öykkärit poisti portsari ja vei putkaan pitäjän oma poliisi.


      • Anonyymi
        topitoivo kirjoitti:

        Tulipas sieltä tunnekuohua, kun meinas sormet ihan lipsua näppäimillä..
        Kukkopillin uusi omistajahan voisi ottaa vinkkiä koppelotyylisestä hommelista, enkä häntä mitenkään halua kritisoida.
        Sinulle "peräkammarintyöillek" voisin kertoa,että Koppelossa,kuten ei muissakaan ravintoloissa siihen aikaan, syleksitty lattioille. Ravintoloissa osattiin käyttäytyä ja öykkärit poisti portsari ja vei putkaan pitäjän oma poliisi.

        Tais käyvvä joku kerta että portsari lähti öykkärin matkaan kohti puistoa!


    • onko jo dementia

      Mitä, eihän tuossa raitilla oo'nykyistä' Kukkopilliä?

    • Asioistaperillä

      Ei täällä ole kuin Ravintola RasvaLäntti!!!

    • peukuttaja1

      Go Heikki go!

    • Asioistaperillä

      Go go go to konkurs!

    • Espanjarulez

      Kyllä täällä huomaa kuinka Heinäveteläinen persereikäisyys vaan pitää pintansa myös nyky-aikanakin. Täällä vaan haukutaan ja toivotaan pahaa, eristää pitäisi muusta maailmasta kuppaset ihmiset!

    • Anonyymi

      Koppelosta tulee mieleen nostalgisia muistoja. Tosiaan se karvahattupuoli oli hauska.

    • Anonyymi

      Koppelo,teeripub.siellä lasit joskus helisi ja lenteli,ikkunoistakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      196
      4286
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2823
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2327
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2270
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2233
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2057
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1909
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1901
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1876
    Aihe