Mini Countryman edelleen erittäin meluisa saksalaistestissä

Edelleen meluisa

Fahrbericht des Mini Cooper S Countryman ALL4 und des Coupé-Ablegers Mini JCW Paceman

Von der vollmundig in der Pressemappe versprochenen Verbesserung des Geräuschkomforts konnten wir uns hingegen nicht überzeugen. Die Abroll- und Windgeräusche liegen subjektiv immer noch auf recht hohem Niveau.

Siis; Lehdistölle jaetussa tiedotteessa melutason parantumisesta emme sitävastoin voineet vaakuuttautua. Rullaus- ja ilmavirtauksien aiheuttama melutaso on subjekstiivisesti aina vain todella korkealla tasolla.

Eli ei mitään oleellista parannusta ole tapahtunut Minin korkean melutason suhteen vaikka tehdastiedotteista väitetään toista - valehtelua?

9

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Melu jatkuu

      Näyttää, että Minin meluisuuden parantamisessa ei ole saatu aikaan mitään ja näin edelleen uudistetutkin mallit näyttävät olevan markkinoiden meluisimpia kulkineita.

    • Jouni Cooper

      Ohessa saksalaistesti meneillään. Pakko on minun ministinäkin myöntää, että onhan se vähän äänekkäämpi kuin tojota joka meillä on perheen toisena autona. Jostain syystä tulee kumminkin enemmän tuolla minillä ajeltua. Miksiköhän?
      https://www.youtube.com/watch?v=d-eL4CI1f-g

      • intoutuu vaan lisää

        älä ruoki rölliä.


    • Melupesä

      On se kamala melupesä!

    • Älä länkytä

      Rölli lopeta jo länkyttäminen ja älä hauku Miniä meluisaksi. Vaikka Minin rengasmelu on aikamoinen se ei kuitenkaan ole terveydelle kovin vaarallinen koska melua on vain silloin kun autolla ajetaan.

      • Änkytä länkytä lää

        Aivan. Ja röllillä ei ole varaa ostaa Miniä, niin rengasmelustakaan ei ole silloin röllille haittaa.


    • Buttas

      Rengasmelu kylläkin haittaa niitä jotka ovat erehtyneet Mini Countysidemaniin rahaa laitamaan. Tosin aina voi yrittää ääneneristyksen laittaa jäkikäteen. Siitä näyttää jo palstalla olevan ohjeitakin Minin omistajille.

    • Abrollgeräusch

      Saksalaisten testien mukaan Minin "Abrollgeräusch"- "rullausmelu"- eli rengasmelu on uusissakin malleissa edelleen korkealla tasolla. Lisäksi Saksassa on koettu ajoviimamelu (Windgeräusch) haittaavaksi. Ajoviimamelu ei haittaa Suomessa, jossa ajetaan huomattavasti alemmilla nopeuksilla ja louhossepeliteiden aikaansaama raaka rengasmelu peittää tuulen suhinat ja vinkunat.

      • kokeileJosHuolettaa

        Käy ihmeessä koeajolla jos asia sinua noin kovin rassaa.
        Voit vaikka hieman yllättyä ja tulla toisiin aatoksiin.
        Oletko harkinnut Minin hankintaa, vai miksi olet noin huolissasi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2712
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      340
      2444
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2124
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1856
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1579
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1450
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1375
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1166
    Aihe