Surut vähän yksinkertaisia?

Ensin mamma- ja pappa-suru yllättyvät ja vihastuvat, kun eivät saa "palveluita" ruotsiksi. Sitten tekevät jälkikasvua, jolle uskottelevat että "palvelun" pitää pelata ruotsiksi koko Suomen alueella.

Voi pyhä yksinkertaisuus. Opettelisivat suomea tai lopettaisivat jälkikasvulleen valehtelemisen.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

niin olet

Äänestä
  • Hurrit ovat myös laiskoja koulussa, kuten tutkimus kertoi.

    Äänestä

Tuo valheellinen kaksikielisyyspropaganda on uponnut luonnollisesti juuri suruväestöön. Monet surut eivät tajua, että maa on hyvin pieneltä osaltaan aidosti kaksikielinen.

Äänestä
  • Surut ovat saaneet lakiin tahtonsa läpi ja valtion laitokset ovat täysin kaksikielisä koko maassa. Myös yksikielisten kuntien palvelutarjonnassa täytyy olla viranhaltijoilla ruotsi jo koulutuksen perusteella hallinassa kaikkialla Suomessa.
    Seuraavaksi surut ovat kääntäneet katseensa suurten yksityisten kauppaliikkeiden suuntaan, ruotsittaminen kun on etenevä prosessi. Folktinget on saanut painostettua S ja K-ryhmän lisäämään ruotsinkieltä toiminnassaan. En tarkoita nyt tuotteiden etikettejä, vaan muita elementtejä, palvelukylttejä ym. Ruotsinkieltä on alkanut esiintyä täysin suomenkielisiellä alueella näissä kaupoissa. Saksalainen Lidl ei tähän ole suostunut ja on saanut surujen vihat niskaansa.

    Mielestäni ruotsia tulisi näkyä vain siellä missä ruotsinkielisiä asuu suurempia määriä, ei muualla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vähän tyhmä kirjoitti:

Ensin mamma- ja pappa-suru yllättyvät ja vihastuvat, kun eivät saa "palveluita" ruotsiksi. Sitten tekevät jälkikasvua, jolle uskottelevat että "palvelun" pitää pelata ruotsiksi koko Suomen alueella.

Voi pyhä yksinkertaisuus. Opettelisivat suomea tai lopettaisivat jälkikasvulleen valehtelemisen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu