Antero tuolal luulee että olen jokin EI-tuulienergialobbari...!!
eheiii ei missään taoauksessa, olen hyvinkin innostunut täyteen omavaraisuuteen sähkön suhteen kunhan siihen alkaa löytyö jotain todellista realiteettia hintojen suhteen.
eli ihan ensin täytyy löytää edullinen generaattori jota ei tarvitse kiinasta hommata.
alan tutkia mahdollisuutta käyttää ihan tavallista kolmivaihemoottoria joka vain uudelleen rakennetaan sisuksisltaan.
eli siis tarvitsee hommata romumoottori mieluusti sellainen joka olisi alunperin esm 750 r/min ja teholuokkaa 5,5 kW.
sellaisessa on lähes riittävä uraluku, ainakin 36 urainen staattori, joka uudelleenkäämimällä saadaan tuottamaan sähköä alhaisilla pyörintänopeuksilla, ja puhutaan silloin alkaen 100 kierrosta minuutissa.
sille täytyisi sitten koneistaa uusi roottori jossa kestomangneetit sopivasti mitoitettuna.
Ongelmiksi jää äkkiä ajatellen;
1. pitäisi olla valurautarunkoinen ja päätyinen jossa mahd. isot laakerit. 6206 / 6207 olisi jo jotain.
2. roottoriakseliin kestävä siipien kiinnitys helposti avattava ja kiinnitettävä.
3. kestomangneettien kiinnitys ja hinta ynnä mitoitus roottoriin.
4. siipiä pitäisi alkaa saada ostaa rautakaupasta sellaiset kuin haluaa, mikä estää puujalostusyrittäjiä joilla monilla isotkin cnc koneet, laajentamasta tuotevalikoimaa?
5. mastoa pitäisi saada ostaa rautakaupasta elementteinä josta kasaa jokainen haluamansa mukaan!
Laitteisto pitäisi olla rakennussarja, jota hankkimalla palan kerrallaan saa itse kukin laajentaa mihin suuntaan haluaa.
halvimmillaan siis generaattori siivet masto ja laitteelle sopiva lämmityskuorma ilman akustoja.
siihen suoraan liittämällä haluttu akusto ja sen jälkikäyttö miten haluaa joko sisäverrkkoon tai ulkoverkkoon jos tuulta piisaa sisällä ja ulkona.
näitä pitäisi jonkun tahon edistää tässä maassa ei tästä muuten mitään tule.
Aloitan uuden ketjun tuulivoimasta
6
167
Vastaukset 6
- Li-Peng
Miksi rakentaa romuista huonotehoista paskaa kun kiinassa tehdään nanoteknoloogialla priimaa ja huipputehoista
- missä tuulee
No ei kyllä ole tarvetta tuulikeskustelulle, sen nyt jo sokea kirstikin näkee.
piste
eikä tässä maassa ole enää mitään teknistä osaamista eikä kiinnosta mikään muu kuin kaljottelu ja luuserointi. - heti tilausta sisään
Niin kuin nyt jokainen neäkee ei suomalaisia kiinnosta rakentelu eikä oman käden työn saatteleminen hyötykäyttöön.
kaiken kun valmiina kiinasta ja me olemme niin tosirikkaita ettei tse enää kannata mitääntehdä muut akuin suu auki odottaa mitä herra valtio siihen tipauttaa.
suomi ontakapajula hyvää vauhtia se nöäkyy kaikesta. mitään yrittäjyyttä ei juurikaan ole ja seuraava sukupolvi ei osaa enää kanaa keittää eika kalaa perkata ruokapöytään.
kynnenlaukkauskone kannattaa tilata kiinasta nyt heti kun sielläkin kohta hinnat nousee. - Pitämötaisi tehdä
Ainakin 12 kirjoitusvirhettä edellisessä jutussa.Tuollaista mokellusta on melko vaikea lukea, kun joutuu arvailemaan joka toisen sanan tarkoituksen. =(
- dynamo
sain selvää. juu tuupis näitä piisaa mutta eikös se ole sama kun tuuli generaattori joka myös tuottaa sähköä pienin kieroksin virtaa.
- eikannata
Suomessa sisämaassa keskituuli on 3-4m/s ja rannikolla kuuden murkilla. Aina ei kaiken lisäksi tuule. Tuosta on ammennettavissa niin vähän energiaa, että alitteistosta tulee väkisinkin hyvin suuri, jotta sillä olisi merkitystä rakennuksen sähköntuotossa. Suuri on kallista, joten hommasta ei saa ikinä kannattavaa vaikka sähkön hinta tuplaisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa912086Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391353Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1371025Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.218965- 82846
- 95833
- 79731
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215724Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53707- 77639
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 35611
- 44598
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.26477Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28462Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14460- 35454
- 33433
- 40427