UL on synninluvallisuutta

Johannes

Selailtuani ohimennen keskustelupalstan viestejä näyttää siltä, että uuslestadiolaisuus on synninluvallisuutta niiden ns. lestadiolaisten elämässä, jotka kulkevat myös seuroissa rauhanyhdistyksellä.

Uskovaisten joukon mukana kulkeminen ei kuitenkaan vie ketään taivaaseen, vaan omakohtainen sydämen usko, johon kuuluu pitäytyminen Jumalan sanan opetuksiin sekä uskonkuuliaisuus Jumalan seurakunnan äänelle - silloinkin jos jotain asiaa ei itse ymmärrä. Lammaslauman mukana päästään taivaaseen, ei lähtemällä omille synninluvallisuuden harhateille. Synti ei muutu Jumalan edessä hyväksytyksi sillä, että alkaa venyttämään omaatuntoaan ja tekee väärät asiat itselle luvallisiksi.

3

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristitty

      Jumala sanoi minulle, että kunhan elää rentoa elämää ja nauttii tästä Jumalan lahjasta ja on hyvä toisille ihmisille niin sitten portit aukeepi ja pääsee taivahan terassille onnen riippumattoihin lotjottamaan ja maistelemaan krapulatonta keskiolutta. Hän käski minun kertoa terveisiä että elä poika mesoa tai taivaasta tippuu kuuma kivi munillesi.

    • Josefina

      Hahhaaaahh. Voit lukea mielipiteeni mormonit palstalta. Sait minut hytkymään niin, etteivät sormet meinaa pysyä näppäimillä.

    • ul meke

      synnin luvallisuutta, vaan tervettä järjen käyttöä. Jumala loi ihmiselle järjen, jota saa käyttää. Itse käyn rauhanyhdistyksen seuroissa, mutta taloudellisten ja terveydellisten syiden takia olemme päättäneet sallia ehkäisyn. Muutoin uskomme on täysin vl:ien kaltainen. uskon silti, että myös kaikk muut ul:t pääsevät taivaaseen, oli ne sitte mitä heräystä tahansa. UL ei todellakaan ole synnin luvallisuutta. eihän raamatussa missää suoraan kielletä ehkäisyä.
      Enkä minä ehkäisyn takia halua uskoani kieltää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      5403
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      569
      2717
    3. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      22
      2639
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      151
      2551
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      24
      2217
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1674
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1555
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      132
      1349
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      129
      983
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      86
      924
    Aihe