Öljyn hinta -40% - mites maalämpöpumppujen?

öljylämmittäjä

Kyllä voi tyytyväisenä myhäillä, että tuli valittua OIKEA ÖLJYLÄMMITYS eikä mitään sikahintaisia lämpöpumppuja.

Kyllä öljylämmitys on edelleen se oikea lämmitystapa.

26

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Öljy myös

      Totta töriset, halpaa on. Eikä tarvi lämmityksen kanssa nuukailla, nytkin sisällä lämmintä 23C, kyllä kelpaa.

      • halkopesään

        meil o puulämmitys ja 31 oli sisällä kun leipää paistettiin, normaalisti 27 astetta.
        miten te tarkenette noilla asteilla??


    • sähöttäjä

      nooh, forttumi kehuu toissapäivänä saapuneessa lappusessaan nostavansa sähkön hintaa talveksi hieman

    • Nuukalappalainen

      Köyhät täällä elvistelee säästämisellään. Jos ei ole ihan harva lato lämmitettävänä niin ihan sama koska taloudessa eniten energiaa kuluu muuhun kuin lämmitykseen.
      Nuuka rakentaa talon puulämmitykselä, puuhellalla ja saunassa puukiuas jossa pesuvesi lämpenee kyljessä. On oltava omaa metttää ja lomat menee savotassa ja pihaa koristaa 50 mottia halko somasti pinottuna.
      Itse tyydyn olemassaolevaan lämmitysmuotoon ja en keksi miksi pitäis tuhlata rahaa jotta muutaman satasen vuodessa säästää!

      • Jämpti on näin

        "Jos ei ole ihan harva lato lämmitettävänä niin ihan sama koska taloudessa eniten energiaa kuluu muuhun kuin lämmitykseen."

        Ei kyllä pidä paikkaansa, ainakaan meillä. Nimenomaan se lämmitys haukkaa suurimman siivun kuluista. Se on hyvin pientä, mitä menee esim. suihkussa käyntiin ja muuhun kuumalla vedellä lutraamiseen.

        Ja talo ei todellakaan ole mikään harva hökkeli, vaan täystiilitalo.


    • Pump Ari
    • ei se halpene

      """"""""" Öljyn hinta -40% """""""""""

      Joo, mutta tässä on vaan se ongelma ettei se syksyllä kalliilla ostettu öljy halpene yhtäkään prosenttia sielä säiliössä. Ja ensi syksynä sitten saakin taas 40% hintaista öljyä.

    • 8 kW maalämpö

      Ei öljy ole vielä tarpeeksi halpaa. Enne 2300 l öljyä.
      Nyt alle 5000 kwh. Eli öljyn pitäisi maksaa alle 30 senttiä litra niin oltais samoissa euro määrissä.

    • puumies

      näin puu lämmittäjänä itseäkin naurattaa nuo öljyn polttajien 23 aseen lämpötilat,meillä ei ole ikinä alle 25.

      • Sauna erikseen

        Mitäs nauramista siinä on? Se on meille sopiva lämpötila. Jollain se voi olla vähemmän ja jollain enemmän.


      • Anonyymi

        Ai teillä on sauna joka päivä.


    • voi kauheaa

      mitä ideaa niin lämpimässä on takamustaan hautoa, saattaa alkaa vitinä kuuluman miesten osastolta, sellaisessa lämmössä.

      ainakin höyry nousee killuttimista.

    • Oikea ihminen

      Älä naurata. Kukaan ei enää asenna öljlämmitystä. Tein ensimmäisen talon -99 ja silloin öljy maksoi n markan litra. Sitten se nousi 2-2,5 markkaan ja mulle ainakin tuli jo silloin konkurssi. Nyt ainoa vaihtoehto on maalämpö, seuraavaksi paras on kaukolämpö. Muut vaihtoehdot ovat käytännössä poissuljettuja. Puuleikit on siten toinen vaihtoehto, mutta kukaan ei sellaisia enää omakotitaloon viritä.

      • Vaei jovain

      • SekkaPuorsa

        En ymmärrä näitä puheita. Miten se on konkurssi jos menee vuodessa 1500€ öljyyn? Sillä rahalla lämpenee talo ja vesi. Lisäksi 5000kWh sähköä yleiseen asumiseen. Paljonko se sitten saisi maksaa? Käsittääkseni selviän aika halvalla kun kuuntelee sähkölämmittäjien kilowattitunti lukemia kahvipöytäkeskusteluissa.


      • Anonyymi

        Maalämpö on järkevä vain yli 200 neliön talossa.


    • ei se sovi

      Harmi että puulämmitys koetaan niin työlääksi. Nykyaikaisilla kattiloilla, automatiikalla ja varaajilla se on helppoa. Nykytalot vie niin vähän energiaakin että lämmitys on pudonnut esim. 70 luvulta 50%. Uusissa taloissa päästäisiin 2-3 vrk lämmitysväliin kunnon laitteilla kovillakin pakkasilla. Toki ymmärrän sen että nykyihminen ei halua kotonaan tehdä mitään. Onhan se vartti 2-3 vrk välein ihan liikaa. Ja jos itse tekee puut niin se 10pm3 on vuodessa liian kova savotta. Mutta eihän tuo edes kaupunkiasumiseen sovi, parempi että siellä on muut lämmitysmuodot käytössä. Jos tien varressa on hormeja 20m välein ja jokaisesta pukkaa savua klo 17.30 kun on kotiin päästy niin tietää sen mikä on meininki. Keväällä joka pihassa soi husku kun puita tehdää kuivumaan seuraavaksi talveksi.

      • Anonyymi

        Onko se husku lyömäsoitin vai puhallinsoitin, kuinka se soi?


    • buahahhahahaaa.....

      millä aikaperiodilla tuo -40% on tullut öljyn hintaan? (hih....)

      • on lämmintä

        joo...
        ja meillä on lämmintä 31 astetta.
        Kyllä kelpaa ! ! !
        ja lämmitysjarjestelmä on maalämpööljypuubrikettisähkösilmalämpöpummpuvesikiertoinenlattialaämmityssaähkövaraajalla !


    • Anonyymi

      Öljylämmitys on miellyttävää ja luotettavaa, vähän huoltoa vaatii.

      • Anonyymi

        Ja paksun lompsan.


    • Anonyymi

      Lälläl lälläl lieru, lämpöpumpusta pääsi pieru.

    • Anonyymi

      Tosiasia on öljyn ja öljytuotteiden halpeneminen ihmisten siirtyessä ilmastovouhotuksen seurauksena muihin energialähteisiin. Ajatelkaa sijoituksia, mitkä on satsattu öljyn poraukseen ja jalostukseen. Mitä vähemmän niitä kulutetaan, sen halvemmalla niitä on myytävä, jotta saataisiin tuoteitta kaupaksi ja katetta investoinneille.

      • Anonyymi

        Niin, kohta öljyä saa melkein ilmaiseksi. Bensan hintakin putoaa alle puoleen. Hienoa !!!


    • Anonyymi

      Ilmiö tapahtunut varmaan ainoastaan täällä suomella !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      99
      7479
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7341
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      139
      5088
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4779
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4555
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4259
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4072
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1741
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1539
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      245
      1391
    Aihe