Kyllä voi tyytyväisenä myhäillä, että tuli valittua OIKEA ÖLJYLÄMMITYS eikä mitään sikahintaisia lämpöpumppuja.
Kyllä öljylämmitys on edelleen se oikea lämmitystapa.
Öljyn hinta -40% - mites maalämpöpumppujen?
26
438
Vastaukset
- Öljy myös
Totta töriset, halpaa on. Eikä tarvi lämmityksen kanssa nuukailla, nytkin sisällä lämmintä 23C, kyllä kelpaa.
- halkopesään
meil o puulämmitys ja 31 oli sisällä kun leipää paistettiin, normaalisti 27 astetta.
miten te tarkenette noilla asteilla??
- sähöttäjä
nooh, forttumi kehuu toissapäivänä saapuneessa lappusessaan nostavansa sähkön hintaa talveksi hieman
- Nuukalappalainen
Köyhät täällä elvistelee säästämisellään. Jos ei ole ihan harva lato lämmitettävänä niin ihan sama koska taloudessa eniten energiaa kuluu muuhun kuin lämmitykseen.
Nuuka rakentaa talon puulämmitykselä, puuhellalla ja saunassa puukiuas jossa pesuvesi lämpenee kyljessä. On oltava omaa metttää ja lomat menee savotassa ja pihaa koristaa 50 mottia halko somasti pinottuna.
Itse tyydyn olemassaolevaan lämmitysmuotoon ja en keksi miksi pitäis tuhlata rahaa jotta muutaman satasen vuodessa säästää!- Jämpti on näin
"Jos ei ole ihan harva lato lämmitettävänä niin ihan sama koska taloudessa eniten energiaa kuluu muuhun kuin lämmitykseen."
Ei kyllä pidä paikkaansa, ainakaan meillä. Nimenomaan se lämmitys haukkaa suurimman siivun kuluista. Se on hyvin pientä, mitä menee esim. suihkussa käyntiin ja muuhun kuumalla vedellä lutraamiseen.
Ja talo ei todellakaan ole mikään harva hökkeli, vaan täystiilitalo.
- Pump Ari
http://www.alibaba.com/product-detail/ground-source-house-warming-pump-water_627991731.html
Maalämpöpumppujen hinnat on myös pudonneet, kalleimmillaan 15 kW pumppu n. 3000 € / kpl. Normi 150 neliöiseen taloon maksaa n. 2000.- €. Hinnat sisältää toimituskulut. - ei se halpene
""""""""" Öljyn hinta -40% """""""""""
Joo, mutta tässä on vaan se ongelma ettei se syksyllä kalliilla ostettu öljy halpene yhtäkään prosenttia sielä säiliössä. Ja ensi syksynä sitten saakin taas 40% hintaista öljyä. - 8 kW maalämpö
Ei öljy ole vielä tarpeeksi halpaa. Enne 2300 l öljyä.
Nyt alle 5000 kwh. Eli öljyn pitäisi maksaa alle 30 senttiä litra niin oltais samoissa euro määrissä. - puumies
näin puu lämmittäjänä itseäkin naurattaa nuo öljyn polttajien 23 aseen lämpötilat,meillä ei ole ikinä alle 25.
- Sauna erikseen
Mitäs nauramista siinä on? Se on meille sopiva lämpötila. Jollain se voi olla vähemmän ja jollain enemmän.
- Anonyymi
Ai teillä on sauna joka päivä.
- voi kauheaa
mitä ideaa niin lämpimässä on takamustaan hautoa, saattaa alkaa vitinä kuuluman miesten osastolta, sellaisessa lämmössä.
ainakin höyry nousee killuttimista. - Oikea ihminen
Älä naurata. Kukaan ei enää asenna öljlämmitystä. Tein ensimmäisen talon -99 ja silloin öljy maksoi n markan litra. Sitten se nousi 2-2,5 markkaan ja mulle ainakin tuli jo silloin konkurssi. Nyt ainoa vaihtoehto on maalämpö, seuraavaksi paras on kaukolämpö. Muut vaihtoehdot ovat käytännössä poissuljettuja. Puuleikit on siten toinen vaihtoehto, mutta kukaan ei sellaisia enää omakotitaloon viritä.
- Vaei jovain
luepas tuo alin juttu. On hyvää lukemista palstan talonmiesneroille.
http://files.kotisivukone.com/suomalainenastronautti.kotisivukone.com/Lehtijutut2014pdf/20180827iltasanomatjaakylmakylpyhyvanasianpuolesta.pdf - SekkaPuorsa
En ymmärrä näitä puheita. Miten se on konkurssi jos menee vuodessa 1500€ öljyyn? Sillä rahalla lämpenee talo ja vesi. Lisäksi 5000kWh sähköä yleiseen asumiseen. Paljonko se sitten saisi maksaa? Käsittääkseni selviän aika halvalla kun kuuntelee sähkölämmittäjien kilowattitunti lukemia kahvipöytäkeskusteluissa.
- Anonyymi
Maalämpö on järkevä vain yli 200 neliön talossa.
- ei se sovi
Harmi että puulämmitys koetaan niin työlääksi. Nykyaikaisilla kattiloilla, automatiikalla ja varaajilla se on helppoa. Nykytalot vie niin vähän energiaakin että lämmitys on pudonnut esim. 70 luvulta 50%. Uusissa taloissa päästäisiin 2-3 vrk lämmitysväliin kunnon laitteilla kovillakin pakkasilla. Toki ymmärrän sen että nykyihminen ei halua kotonaan tehdä mitään. Onhan se vartti 2-3 vrk välein ihan liikaa. Ja jos itse tekee puut niin se 10pm3 on vuodessa liian kova savotta. Mutta eihän tuo edes kaupunkiasumiseen sovi, parempi että siellä on muut lämmitysmuodot käytössä. Jos tien varressa on hormeja 20m välein ja jokaisesta pukkaa savua klo 17.30 kun on kotiin päästy niin tietää sen mikä on meininki. Keväällä joka pihassa soi husku kun puita tehdää kuivumaan seuraavaksi talveksi.
- Anonyymi
Onko se husku lyömäsoitin vai puhallinsoitin, kuinka se soi?
- buahahhahahaaa.....
millä aikaperiodilla tuo -40% on tullut öljyn hintaan? (hih....)
- on lämmintä
joo...
ja meillä on lämmintä 31 astetta.
Kyllä kelpaa ! ! !
ja lämmitysjarjestelmä on maalämpööljypuubrikettisähkösilmalämpöpummpuvesikiertoinenlattialaämmityssaähkövaraajalla !
- Anonyymi
Öljylämmitys on miellyttävää ja luotettavaa, vähän huoltoa vaatii.
- Anonyymi
Ja paksun lompsan.
- Anonyymi
Lälläl lälläl lieru, lämpöpumpusta pääsi pieru.
- Anonyymi
Tosiasia on öljyn ja öljytuotteiden halpeneminen ihmisten siirtyessä ilmastovouhotuksen seurauksena muihin energialähteisiin. Ajatelkaa sijoituksia, mitkä on satsattu öljyn poraukseen ja jalostukseen. Mitä vähemmän niitä kulutetaan, sen halvemmalla niitä on myytävä, jotta saataisiin tuoteitta kaupaksi ja katetta investoinneille.
- Anonyymi
Niin, kohta öljyä saa melkein ilmaiseksi. Bensan hintakin putoaa alle puoleen. Hienoa !!!
- Anonyymi
Ilmiö tapahtunut varmaan ainoastaan täällä suomella !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991528Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50816Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730