Canon EOS 700D:n laatuongelmat

Ex-panasonicisti

Panasonicin jälkeen Canon lähinnä naurattaa: etsimen kuminen pehmuste tippuu ja katoaa heti. Vittumaisin on ohjelmanvalintakytkin, joka helposti pyörähtää kameraa sammutettaessa. Käynnistettäessä on sitten väärä ohjelma päällä.

Mukana tullut kittilinssi on sekin aitoa Canonia: suoja irtoaa pikku kolahduksestakin. Se ei siis mitään suojaa.

Valoisuusanturi peittyy, jos on hanska kädessä. Seuraa kuvien ylivalottuminen. Onko Canonia tarkoitus käyttää vain kesäisin?

Akkukotelon kansi on vaikea saada auki, jos ei ole naisen kynsiä.

Muuten ihan ok kamera.

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjqghfg

      "Valoisuusanturi peittyy, jos on hanska kädessä. Seuraa kuvien ylivalottuminen. Onko Canonia tarkoitus käyttää vain kesäisin?"

      Mikä ihmeen valoisuusanturi?
      Kamerahan mittaa valon objektiivin läpi ja vain okulaarin kautta tuleva kirkasvalo voi hämätä mittarin. Yleensä kuvaajan "kaali" kuitenkin estää sen.
      Jalustalta pitkillä ajoilla kuvatessa on hyvä peittää kamera. Itse heitän ainakin lakin sen päälle, kun käytän kaukolaukaisijaa.
      Varsinkin eläinkuvauksessa kamera on kokonaan peitetty naamioverkolla.

      Et vain osaa.

    • kiertoon vaan

      No eipä ole mitään tuollaista päässyt tapahtumaan, vaikka muutama vuosi on paria eri Canonia tullut räpläiltyäkin, tosin ei 700D:tä mutta samaa sarjaa kuitenkin, ja talvisin yleensä aina hanskat kädessä, no ei sisällä kuitenkaan, mutta harvemmin sisällä tulee kuvattuakin.

      Mutta ei kai siinä, jos ei Canoni käteen sovi, niin mitäpä tuolla itseään kiusaamaan. Kiertoon vaan ja parempaa tilalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1883
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1365
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1172
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1027
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      951
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      863
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    8. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      837
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      820
    Aihe