Tänään esitellyn lakiuudistuksen suurin häviäjä on kaakkoissuomalainen Miehikkälä.
Hallitus julkisti tänään esityksensä sote-laista. Siitä selviävät myös laskelmat kuntakohtaisista maksuosuuksista. Lakiuudistuksen suurin häviäjä on kaakkoissuomalainen Miehikkälä, joka asukaskohtainen maksu nousee 923 euroa.
– Jaaha, noniin. Sehän on hieno homma. Hienoja laskelmia tekevät, kommentoi Miehikkälän kunnanhallituksen varapuheenjohtaja Aleksi Kivelä (kesk) Ilta-Sanomille Alexander Stubbin (kok) hallituksen esitystä.
Omakotitalonsa lattiatyömaalta tavoitettu Kivelä kuuli Miehikkälän jäämisestä hallituksen sotejyrän alle IS:lta. Lakiesityksen mukaan kunnat rahoittavat tulevien sote-alueiden toiminnan.
Kivelän mukaan Miehikkälän taloustilanne olisi tällä hetkellä hyvä, ellei kunta olisi investoinut lapsiin ja vanhuksiin.
– Sen takia ollaan otettu velkaa, mutta velka on otettu täysin investointeja varten. Muuta velkaa ei olla otettu, hän sanoo.
Etelä-Suomen kaakkoisosassa sijaitsevassa Miehikkälässä on 2 145 asukasta. Tämän mukaan Miehikkälän maksuosuus nousee yhteensä kaksi miljoonaa euroa. Kivelä sanoo, ettei hän vielä tiedä, miten Miehikkälä selviää tilanteesta.
– Sitä on mietittävä. Saa olla fiksu mies, hän toteaa.
Virolahti ja Miehikkälä Kyyykkyyn ?
sote vie
2
376
Vastaukset
- Sosiaalidemokraatti
Ryssät pelastaa.Jälleen.
- Saivikkala
Oletko jo pelastettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453423
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693201Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302955Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592748- 252249
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛112159Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141688Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231537Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31407- 151346