Tänään esitellyn lakiuudistuksen suurin häviäjä on kaakkoissuomalainen Miehikkälä.
Hallitus julkisti tänään esityksensä sote-laista. Siitä selviävät myös laskelmat kuntakohtaisista maksuosuuksista. Lakiuudistuksen suurin häviäjä on kaakkoissuomalainen Miehikkälä, joka asukaskohtainen maksu nousee 923 euroa.
– Jaaha, noniin. Sehän on hieno homma. Hienoja laskelmia tekevät, kommentoi Miehikkälän kunnanhallituksen varapuheenjohtaja Aleksi Kivelä (kesk) Ilta-Sanomille Alexander Stubbin (kok) hallituksen esitystä.
Omakotitalonsa lattiatyömaalta tavoitettu Kivelä kuuli Miehikkälän jäämisestä hallituksen sotejyrän alle IS:lta. Lakiesityksen mukaan kunnat rahoittavat tulevien sote-alueiden toiminnan.
Kivelän mukaan Miehikkälän taloustilanne olisi tällä hetkellä hyvä, ellei kunta olisi investoinut lapsiin ja vanhuksiin.
– Sen takia ollaan otettu velkaa, mutta velka on otettu täysin investointeja varten. Muuta velkaa ei olla otettu, hän sanoo.
Etelä-Suomen kaakkoisosassa sijaitsevassa Miehikkälässä on 2 145 asukasta. Tämän mukaan Miehikkälän maksuosuus nousee yhteensä kaksi miljoonaa euroa. Kivelä sanoo, ettei hän vielä tiedä, miten Miehikkälä selviää tilanteesta.
– Sitä on mietittävä. Saa olla fiksu mies, hän toteaa.
Virolahti ja Miehikkälä Kyyykkyyn ?
sote vie
2
359
Vastaukset
- Sosiaalidemokraatti
Ryssät pelastaa.Jälleen.
- Saivikkala
Oletko jo pelastettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2026963
- 594612
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s354105- 703209
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161945Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271686- 171660
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401563- 341439
- 1431227