Tuhoisa TTIP

lkjdf<hdshg

6

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan rauhassa vaan...

      Noita verkkomedia.org:n juttuja ei nyt kannata kovin vakavasti ottaa. Ne on tarkasti valikoituja venäläisen näkökulmaa suosivaksi ja läntistä vahingoittavaksi.
      Verkkomedia.org:han on venäläinen propagandasivusto, juuri niitä joista Suomenkin medioissa mainittuja verkkopropagandan välineitä. Niillä yritetään uittaa venäläistä propagandaa asiallisuuteen verhoiltuna.

      Noita linkkejä ilmestyy säännöllisin väliajoin eri keskusteluryhmien sivustoille...

      • stop_ttip

        googlaappa, "vapaakauppa argentiina yle" jos ei kelpaa verkkomedia.


    • olet väärässä.

      Verkkomedia taas oikeassa. Valtamediamme ei kerro näitä asioita ollenkaan kansalle, kaikki olennainen jää "uutisoinnin" ulkopuolelle, kuten esim se että tämä "vapaakauppa-sopimus" antaisi jälleen lisää kansallista päätäntävaltaa ULKOMAISILLE KOMITEOILLE, mikä on täysin käsittämätöntä että siitä edes neuvotellaan. Tai mitä neuvottelua pienen sisäpiirin kähmintä nyt sitten onkaan, näistäkään ei kerrota kansalle. Olemme yhden tahon hallitseman median "totuuden" ja propagandan armoilla, ts meillä on valtiollisen eliitin hallitsema media joka suoltaa propagandaa tuutin täydeltä esim toisten maitten "valtiollisista medioista", vaikka on sitä itse mitä suurimmassa määrin ja VERONMAKSAJILTA VÄKISIN PERITYILLÄ RAHOILLA.

      • Ihan raihassa vaan...

        Suomessa on sekä valtiollisia että yksityisomistuksessa olevia medioita. Ne painottavat uutisia eri tavalla ja arvioivat uutisten painoarvoa itsenäisesti ja valtiohallinnosta riippumatta. Ketään ei estetä julkaisemasta mitä tahansa uutista. Myös valtiojohtoinen Yle uutisoi sellaisia uutisia ihan vapaasti, jotka eivät ole vallassaoleville hallituksille ja muille organisaatioille mieluisia tai tue heidän tavoitteitaan. Valtiojohtoinen Yle ei aja hallituksen tai kenenkään valtio-organisaation tai puolueen asiaa. Puolueilla on omat mediansa, äänenkannattajansa ja niissä puolueen ajamat asiat on etusijalla. Sitä ei yritetä peitelläkään, vaan jokainen tietää minkä puolueen asiaa ko puoluemedia ajaa.

        Venäläinen tarkasti valvottu media toki painottaa uutistarjontaansa omalla tavallaan, mutta aina siten, että uutisointi ei ainakaan tuo Venäjällä vallassa oleville epämiellyttävää. Lisäksi valitaan uutisten painotus siten, että Venäjän tahto ja tavoite tavalla tai toisella toteutuu. Sinänsä uutiset voivat toisinaan olla tosiakin ja jopa ihan aiheellisia. Valikointi on kuitenkin hyvin tarkkaa.
        Lisäksi verkkomediassa on suorastaan valheellisia väittämiä. Oikaisuja ei varmasti hyväksytä.

        Mitäpä tätä enempää jauhamaan. Tämän voi jokainen ihan itse todeta, kun käy lueskelemassa verkkomedian 'uutisia'. Kenellekään ei jää epäselväksi sen jälkeen mistä on kyse. Verkkomedia.org on puhtaasti venäläistä näkökulmaa ajava propagandasivusto.

        Sinänsä ihan ok, kyllä Suomeen mahtuu tällainenkin propagandasivusto, mutta asiallista olisi myöntää se. Valehtelu ja asian kieltäminen ei tässäkään asiassa edistä yhtään mitään, varsinkin kun jokaisen on helppo todeta uutisoinnista tuo. Uskottavuus häviää valehtelun myötä....


    • Olipa tuon "Verkkomedia"-median kanssa miten tahansa, niin joka tapauksessa on aiheellista suhtautua syvällä huolestuneisuudella TTIP-sopimukseen. Tilanteen vakavuuden tiedostamisessa sopii mainita kaksi olennaista kiinnekohtaa:
      - Järkyttävää on ounastella tilannetta, jossa globaalit jättifirmat sanelisivat pelisäännöt meillä Suomessa.
      - Erityisesti geenimuuntelusta on meidän mediamme ollut hyvin hiljaa hissun kissun tässä TTIP-yhteydessä. Kammottavaa on ajautua asetelmaan, missä esim. Monsanto määräisi kasvinviljelypolitiikkassa eduskunnan ylitse meilläSuomessa.

      TTIP-kriittisyydessä Verkkomedia on vain yksi ripaus varoittajien runsaassa joukossa.

    • sama hivutus käynnis

      Sama taktiikka näissä kaikissa näyttää olevan. Eu. n hivutettiin ja kaiken piti olla mahtavaa kun vaan ymmärsimme liittyä. Homo-laki sama juttu, natoon on käynnissä valtava media-propaganda ja samoin tämä TTIP sopimus salaillen valmistelllaan ja asia etenee kuin juna vaikka ongelmat on päivänselviä.

      Yhteistä kaikelle on että kansa ei saa päättää. Tai jos saa niin ei ainakaan oikeilla tiedoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2366
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe