Sote-kohellus näyttää olevan vuosikymmenen suurin kusetus. Toteutuessaan se nostaisi Pirkkalan veroäyrin yli 23 prosenttiin. Ja mitä sillä rahalla saataisiin vastineeksi? Ei yhtään enempää eikä yhtään parempaa kuin tälläkään hetkellä.
Sote-soppa aikamoinen pommi
7
220
Vastaukset
- 0x89n
Juuri näin...palvelut huononee ja verot nousee. Jos säästöjä halutaan niin tuota virkamieskoneistoa ja ministeriöitä voitaisiin leikata ja kunnolla...eikä näkyisi kenenkään palveluissa!
- Näin se on
Kun kunta on hoitanut asiansa hyvin, niin siitä rangaistaan.
On tää touhua!- kökkelis mokkelis
Jep. Suurin osa Aamulehden kirjoituksen yhteydessä olleista kommenteista oli tamperelaisten kateellista panettelua.
- porvari
Sitä minä olen eniten ihmetellyt koko sote-sopassa, että se on minun mielestäni ihan kommunismia ja kokoomus sitä eniten ajaa. Sama koskee kuntaliitoksia.
- ketä syytätte
Huovinen sdp ex kunnanjohtaja koiviston sdp miniä ja meidän pormestari sdp taustaisia kaikki vai eikö kemiat kohtaa.
Kyllä pirkkala terveyspalveluissa ja laitospalveluissa tehostamista on. - änkyrä
ketä syytätte kirjoitti:
Huovinen sdp ex kunnanjohtaja koiviston sdp miniä ja meidän pormestari sdp taustaisia kaikki vai eikö kemiat kohtaa.
Kyllä pirkkala terveyspalveluissa ja laitospalveluissa tehostamista on.Eipä Pirkkalan päättäjillä ole ollut mitään sananvaltaa Sote-asioihin.
- Hyvä EU
Ton 23 prosentin veroäyrin kaa käy samoin kuin kävi bensan hinnan kanssa.
Kun Suomessa bensalitran hinta nousi 5 markkaan ( tammikuussa 1994), se oli törkeä hinta. Jos meil olis vielä ne markat, niin tänään toi maksais yli 12 mk per litra.
Jonain päivänä se veroäyri on 56 %
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243158Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432407- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142035Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717