Kyllä me olemme koulutusta saaneet!

levollinen_mieli

Turha väittää muuta. Ja voinpa sanoa, että varsin oppineita ovat pastorimmekin. Koulutukseen kuuluu mm. osata alkukielellä Raamattua alkukielellä ja tuntea kirkkohistoriaa!

Lisäksi onko muilla kirkoilla niin vahvaa opetustoimintaa seurakuntakokousten yhteydessä? Muissa kirkoissa vaan lauletaan ja kuunnellaan musiikkia!

10

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täyttä hepreaa

      Osaako joku sanoa mistä laitoksesta ja miltä osastolta nämä viestit tänne palstalle pulpahtelevat? Kun ne ovat niin älykkäitäkin, että ihan päätä huimaa... Onkohan kyseessä joku "erikois"lahjakkaiden opinahjo, kun tuota tietoakin on heihin upotettu näköjään niin että ihan yli pursuu ja on muillekin jakaa.

      Olisiko aloittaja halukas aloittamaan kanssani hepreankielisen kirjeenvaihdon?

      • Hei-

        Katselin juuri kirjastosta "Täyttä Hebreaa" kirjaa ja yliopiston sivujen opetusohjelman tietoja koskien alkukielien hebrean, kreikan ja latinan opetusohjelmaa joita teologian kand tutkintoon kuuluu.

        On ollut hiukan mielenkiintoa asiaan- mutta ongelman muodostaa käytännön opiskelussa se että jos ajattelenkin asiaa että voisin nuo alkukielet opiskella, minun pitäisi istua melkein 1000 km junassa per/ luento.
        Luentoihin on välttämätöntä ja pakollista osallistua alkukielien opinnoissa.

        Kamalalta ne näyttävät ne kurssit, mutta tarkoitushan niissä on että osaisi apuvälineiden kanssa tulkita kieliä- siihen valmennetaan.
        Mutta toisaalta minulla on kaksikin sarjaa sanakirjoja missä näen miten hebreaa ja kreikkaa on käännetty Raamatun jakeissa ja pystyn sanojen kääntämistä sanojen
        merkityksissä vertailemaan tämän pohjalta, eli pärjään maallikko-kotitarpeiksi.

        Olen opiskellut avoimen puolella hallintotieteen julkisen johtamisen- perus- ja aineopinnot ja kokemusta avoimen yliopiston puolella opiskelusta.
        Teologiassa on opintoja joita haluan ja aion suorittaa- En tavoittele tutkintoa olen jo eläkepäivieni harrastuksissani vain-

        Harva puhuu ns. alkukieliä- eikä niitä tarvitse osata puhua teologian alkukielien tutkinnoissa vaan vaatimus on että osaa tulkita niitä apuvälineiden kanssa.

        Kandidaattitason perus- ja aineopinnot ovat loistavia antamaan kokonaisvaltaisen kuvan -maailman korkeimman tiedon tieteiden eri lajeissa- ja valmentaa ymmärtämään ja tulkitsemaan ja antaa valmiudet hakea ja ymmärtää lisätietoa.
        Olen iloinen hallintotieteiden opinnoistani joissa haluan 2-3 kurssia vielä joskus tehdä. On antanut yleissivistystä paljon lisää. Osaan analysoida ja ymmärtää yhteiskunnan tapahtumia.

        Minusta olisi tietenkin hauskaa että olisi alkukieliä osaava neuvonantaja jolta voisi kysellä- sillä en ole täysin pois sulkenut asiaa että enkö voisi istua junassa luennot.
        Pelkään kuitenkin sen käyvän liian raskaaksi, ja pitäisi lukea maisteriksi asti ja ikä tulee aikanaan vastaan.

        - Mutta jotakin opintoja maallikko-harrastajana olen ajatellut teologiassa kyllä harrastuspohjalla.


        yst. t. Siunauksia
        Jari Laurila
        keskustelija


      • Juuri tyypillistä huonoa argumentointia. Kun ei pystytä vastaamaan itse asiaan, yritetään keksiä kirjoittajasta jotain pahaa tai ikävää. Esim. Hyvin Raamattua perustelevasta voitaisiin sanoa, että ei häntä kannata uskoa, koska hän on fanaatikko fundamentalisti! Tai älä usko sitä, kun ei se ole oikea adventisti! Oikea tai ei tai fanaatikko tai ei, niin silti totuus ei muutu miksikään, eikä argumenttejani niillä kumota!


    • Olipas taas älykäs kommentti. Ei näköjään koskaan osata antaa mitään oikeita vastaväitteitä, vaan tuollaista typerää tekstiä. Fakta on kuitenkin, että meillä on sapattikoulu. Milläköhän kirkolla ja lahkolla on vastaava!!

      • !!!!!.

        Meillä! ethän sinä edes kuulu adventisteihin!!!


      • Hepreaksi!

        Ai pitääkö sinulle väittää vastaan? Eikö saa kehua sinun mahtavaa tietomäärääsi ja älykkyyttäsi?


      • On se!
        !!!!!. kirjoitti:

        Meillä! ethän sinä edes kuulu adventisteihin!!!

        Kyllä se kuuluu, aidolta vaikuttaa!


      • Hepreaksi! kirjoitti:

        Ai pitääkö sinulle väittää vastaan? Eikö saa kehua sinun mahtavaa tietomäärääsi ja älykkyyttäsi?

        Ai anteeksi. En älynnyt.


    • akatemia SPA

      "Osaako joku sanoa mistä laitoksesta ja miltä osastolta nämä viestit tänne palstalle pulpahtelevat?"

      Sen verran tiedän, että laitoksen nimi on: "Sekavien Pölvästien Akatemia"(SPA)
      Siellä opistossa kerrotaan eräästä USA:ssa syntyneestä rouvasta, joka sai kivestä ohimoonsa sillä seurauksella, että rouvasta tuli platoninen valehtelija ja hallusinaatioidensa vangiksi jäänyt pömppövatsainen ihmiskuvatus.

    • Jari, älä viitsi!

      Ei sen kirjan nimi ollut "Täyttä hebreaa"

      eikä se kielikään ole hebrea vaan heprea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1117
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      115
      926
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      658
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      621
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      566
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      549
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe