Heijastimet

Korotetun pakettiauton yläkulmissa on keltaiset heijastimet, ovatko ne pakollisia, vai onko joku itse laittanut ne sinne? Ja miksi ne ovat keltaisia? Eikö taka pitäisi olla punaiset heijastimet?

Mitä laki sanoo näihin heijastimiin? Saako niitä laittaa vai onko joku rajoitus?
293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

vai onko joku itse laittanut ne sinne?
-ei niitä kukaan sinne ole laittanut,ne on ollut siellä ihan syntymästä asti.

Äänestä
  • Takaheijastimien väri oltava punainen, jo vuodesta 1957. Kaksi kappaletta. Korkeus maasta min 25 cm max 90 cm (jos korirakenne vaatii 150 cm). Lisäheijastimia sallitaan, jos eivät heikennä pakollisien tehokkuutta.

    Eli korkean pakun takana yläkulmissa sijaitsevat keltaiset heijastimet ovat laittomat kaikkien edellä mainittujen sääntöjen mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinend kirjoitti:

Korotetun pakettiauton yläkulmissa on keltaiset heijastimet, ovatko ne pakollisia, vai onko joku itse laittanut ne sinne? Ja miksi ne ovat keltaisia? Eikö taka pitäisi olla punaiset heijastimet?

Mitä laki sanoo näihin heijastimiin? Saako niitä laittaa vai onko joku rajoitus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu