Eläkkellä olevan yrityksen perustaminen ja toiminta

Vielä on potkua

Osaatteko neuvoa, jos eläkkeellä olevana perustan yrityksen, toiminimi tai OY.
Kuinka käy eläkkeeni ja miten minua verottetaan?

Minulla (ehkä) olisin asiakkaita ja markkinoita, mutta en oikein voi myydä palvelujani työsuhteisena palvena.

Jatkossa on kuitenkin todennäköistä, että myyn yrityksen, koska jälkikasvuni ei ole alani amattilaisia eikä jatkaaja lähipiiristä löydy.

Asiallisia vastauksia odotan.

6

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu

      Vähän siitä minkälaisella eläkkeellä olet, mutta pääsääntöisesti eläkeläinen voi olla sivutoiminen yrittäjä. Jos olet vanhuuseläkkeellä, saat tienata niin paljon kuin haluat yritykselläsi.

      • Toiminimellä

        yritystulosi lasketaan yhteen eläketulosi kanssa ja progressio on sen mukainen, eli paljon tuloja = paljon veroja.


      • Vielä on potkua

        Olen nyt normaalilla vanhuuseläkkeellä kun olen jo täyttänyt 63 vuotta.


      • tässä jotain

    • 20+6

      Vanhuuseläkkeellä voi yrittää niin paljon kuin jaksaa - mutta toiminimeä ei kannata perustaa, koska yritystulo ja elälke lasketaan verotuksessa yhteen. Perusta oy ja ota sieltä ulos rahaa osinkoina - jos pysyt kohtuudessa, niin pääset suht.koht kevellä verotuksella (osa verovapaa, osasta pääomatulon vero) eikä se vaikuta eläkkeesi verotukseen. Ja muista tietysti ottaa kaikki muut yrityksen "hyödyt" täysimittaisesti eduksesi !

      • laaja-alainen

        20 6

        Onhan asia noinkin.

        Mutta ei siinä suuria eroja ole, Tmi-nimi tai Oy. Tässä on kyse puuhastelusta.
        Lisäksi palkasta ketääntyy lisää eläkettä. On kyse kuitenkin n. 28 t € eläkkeestä/vuosi. Ja tekisin vain asiantujapalveluja n. 10 000 € arvosta ja siihen kuluisi 30-40 päivää. Eli enenemmän puuhastelua kuin oikeaa ja jatkuvaa työtä. Eihän tuo OY:n perustaminen mikään suuri investointi olisi. Pitää harkita. Kiitos neuvosta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      260
      3259
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1809
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1473
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      138
      1332
    5. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1314
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1278
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1082
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1055
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1018
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      977
    Aihe