Osaatteko neuvoa, jos eläkkeellä olevana perustan yrityksen, toiminimi tai OY.
Kuinka käy eläkkeeni ja miten minua verottetaan?
Minulla (ehkä) olisin asiakkaita ja markkinoita, mutta en oikein voi myydä palvelujani työsuhteisena palvena.
Jatkossa on kuitenkin todennäköistä, että myyn yrityksen, koska jälkikasvuni ei ole alani amattilaisia eikä jatkaaja lähipiiristä löydy.
Asiallisia vastauksia odotan.
Eläkkellä olevan yrityksen perustaminen ja toiminta
6
175
Vastaukset
- Riippuu
Vähän siitä minkälaisella eläkkeellä olet, mutta pääsääntöisesti eläkeläinen voi olla sivutoiminen yrittäjä. Jos olet vanhuuseläkkeellä, saat tienata niin paljon kuin haluat yritykselläsi.
- Toiminimellä
yritystulosi lasketaan yhteen eläketulosi kanssa ja progressio on sen mukainen, eli paljon tuloja = paljon veroja.
- Vielä on potkua
Olen nyt normaalilla vanhuuseläkkeellä kun olen jo täyttänyt 63 vuotta.
- tässä jotain
Vielä on potkua kirjoitti:
Olen nyt normaalilla vanhuuseläkkeellä kun olen jo täyttänyt 63 vuotta.
- 20+6
Vanhuuseläkkeellä voi yrittää niin paljon kuin jaksaa - mutta toiminimeä ei kannata perustaa, koska yritystulo ja elälke lasketaan verotuksessa yhteen. Perusta oy ja ota sieltä ulos rahaa osinkoina - jos pysyt kohtuudessa, niin pääset suht.koht kevellä verotuksella (osa verovapaa, osasta pääomatulon vero) eikä se vaikuta eläkkeesi verotukseen. Ja muista tietysti ottaa kaikki muut yrityksen "hyödyt" täysimittaisesti eduksesi !
- laaja-alainen
20 6
Onhan asia noinkin.
Mutta ei siinä suuria eroja ole, Tmi-nimi tai Oy. Tässä on kyse puuhastelusta.
Lisäksi palkasta ketääntyy lisää eläkettä. On kyse kuitenkin n. 28 t € eläkkeestä/vuosi. Ja tekisin vain asiantujapalveluja n. 10 000 € arvosta ja siihen kuluisi 30-40 päivää. Eli enenemmän puuhastelua kuin oikeaa ja jatkuvaa työtä. Eihän tuo OY:n perustaminen mikään suuri investointi olisi. Pitää harkita. Kiitos neuvosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732785
- 632684
- 681792
- 241637
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä101515- 151402
- 481257
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91219