Osaatteko neuvoa, jos eläkkeellä olevana perustan yrityksen, toiminimi tai OY.
Kuinka käy eläkkeeni ja miten minua verottetaan?
Minulla (ehkä) olisin asiakkaita ja markkinoita, mutta en oikein voi myydä palvelujani työsuhteisena palvena.
Jatkossa on kuitenkin todennäköistä, että myyn yrityksen, koska jälkikasvuni ei ole alani amattilaisia eikä jatkaaja lähipiiristä löydy.
Asiallisia vastauksia odotan.
Eläkkellä olevan yrityksen perustaminen ja toiminta
6
224
Vastaukset
- Riippuu
Vähän siitä minkälaisella eläkkeellä olet, mutta pääsääntöisesti eläkeläinen voi olla sivutoiminen yrittäjä. Jos olet vanhuuseläkkeellä, saat tienata niin paljon kuin haluat yritykselläsi.
- Toiminimellä
yritystulosi lasketaan yhteen eläketulosi kanssa ja progressio on sen mukainen, eli paljon tuloja = paljon veroja.
- Vielä on potkua
Olen nyt normaalilla vanhuuseläkkeellä kun olen jo täyttänyt 63 vuotta.
- tässä jotain
Vielä on potkua kirjoitti:
Olen nyt normaalilla vanhuuseläkkeellä kun olen jo täyttänyt 63 vuotta.
- 20+6
Vanhuuseläkkeellä voi yrittää niin paljon kuin jaksaa - mutta toiminimeä ei kannata perustaa, koska yritystulo ja elälke lasketaan verotuksessa yhteen. Perusta oy ja ota sieltä ulos rahaa osinkoina - jos pysyt kohtuudessa, niin pääset suht.koht kevellä verotuksella (osa verovapaa, osasta pääomatulon vero) eikä se vaikuta eläkkeesi verotukseen. Ja muista tietysti ottaa kaikki muut yrityksen "hyödyt" täysimittaisesti eduksesi !
- laaja-alainen
20 6
Onhan asia noinkin.
Mutta ei siinä suuria eroja ole, Tmi-nimi tai Oy. Tässä on kyse puuhastelusta.
Lisäksi palkasta ketääntyy lisää eläkettä. On kyse kuitenkin n. 28 t € eläkkeestä/vuosi. Ja tekisin vain asiantujapalveluja n. 10 000 € arvosta ja siihen kuluisi 30-40 päivää. Eli enenemmän puuhastelua kuin oikeaa ja jatkuvaa työtä. Eihän tuo OY:n perustaminen mikään suuri investointi olisi. Pitää harkita. Kiitos neuvosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501129
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901127Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171010- 17858
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet44759Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112748Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n63681- 11672
- 38579
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..69577