Eläkkellä olevan yrityksen perustaminen ja toiminta

Vielä on potkua

Osaatteko neuvoa, jos eläkkeellä olevana perustan yrityksen, toiminimi tai OY.
Kuinka käy eläkkeeni ja miten minua verottetaan?

Minulla (ehkä) olisin asiakkaita ja markkinoita, mutta en oikein voi myydä palvelujani työsuhteisena palvena.

Jatkossa on kuitenkin todennäköistä, että myyn yrityksen, koska jälkikasvuni ei ole alani amattilaisia eikä jatkaaja lähipiiristä löydy.

Asiallisia vastauksia odotan.

6

200

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu

      Vähän siitä minkälaisella eläkkeellä olet, mutta pääsääntöisesti eläkeläinen voi olla sivutoiminen yrittäjä. Jos olet vanhuuseläkkeellä, saat tienata niin paljon kuin haluat yritykselläsi.

      • Toiminimellä

        yritystulosi lasketaan yhteen eläketulosi kanssa ja progressio on sen mukainen, eli paljon tuloja = paljon veroja.


      • Vielä on potkua

        Olen nyt normaalilla vanhuuseläkkeellä kun olen jo täyttänyt 63 vuotta.


      • tässä jotain

    • 20+6

      Vanhuuseläkkeellä voi yrittää niin paljon kuin jaksaa - mutta toiminimeä ei kannata perustaa, koska yritystulo ja elälke lasketaan verotuksessa yhteen. Perusta oy ja ota sieltä ulos rahaa osinkoina - jos pysyt kohtuudessa, niin pääset suht.koht kevellä verotuksella (osa verovapaa, osasta pääomatulon vero) eikä se vaikuta eläkkeesi verotukseen. Ja muista tietysti ottaa kaikki muut yrityksen "hyödyt" täysimittaisesti eduksesi !

      • laaja-alainen

        20 6

        Onhan asia noinkin.

        Mutta ei siinä suuria eroja ole, Tmi-nimi tai Oy. Tässä on kyse puuhastelusta.
        Lisäksi palkasta ketääntyy lisää eläkettä. On kyse kuitenkin n. 28 t € eläkkeestä/vuosi. Ja tekisin vain asiantujapalveluja n. 10 000 € arvosta ja siihen kuluisi 30-40 päivää. Eli enenemmän puuhastelua kuin oikeaa ja jatkuvaa työtä. Eihän tuo OY:n perustaminen mikään suuri investointi olisi. Pitää harkita. Kiitos neuvosta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      114
      3378
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      26
      2766
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      77
      2598
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      100
      1609
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1518
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1174
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      374
      1095
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1085
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      947
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      51
      882
    Aihe