Apua! Pelkään lapseni olevan cp-vammainen tai jotain, koska raskausviikosta 23 maalailin pari viikkoa vesikierto lämpöpattereita liuotinpohjaisella maalilla (empirellä muistaakseni)!! Luulin, että maali ei ole niitä vaarallisia. Maalailin aina päivässä noin puolitoista tuntia, mutta patterit olivat sisätiloissa, joten haisivathan ne siinä aika pitkään.
Iltaisin itken itseni uneen pelkäen, että olen vahingoittanut lapseni terveyttä.
Osaako kukaan kertoa, että onko siitä maalaamisesta ollut haittaa?- vai onko kukaan muu ollut niin tyhmä kuin minä!
Nyt olis rv 34 menossa. Auttakaa, tulen hulluksi!
Iltaisin itken itseni uneen pelkäen, että olen vahingoittanut lapseni terveyttä.
Osaako kukaan kertoa, että onko siitä maalaamisesta ollut haittaa?- vai onko kukaan muu ollut niin tyhmä kuin minä!
Nyt olis rv 34 menossa. Auttakaa, tulen hulluksi!
Vastaukset 2
Vanhimmat
mistä sä nyt tommosta oot saanut päähäsi???? nautihan nyt vain loppuraskaudestasi hyvillä mielin eläkä ressaa turhia!!!
voithan kysyä neuvolassa jos sulla asia vielä vaivaa, mutta tuskinpa sä olet lapsellesi mitää aiheuttanut
Hei!
Mäkin maalailin mieheni kanssa alkuraskauden aikana (rv 8-12). Maali oli vesiliukoista ja koetimme tuuletella kylmistä keleistä huolimatta. Maalausrupeamat olivat aina reilusti pidempiä kun 1,5h. Viikonloppuisin meni suunnilleen aina molemmat päivät!
Olin myös huolissani maalin vaikutuksista vauvaan ja juttelin asioista neuvolassa. Sanoivat, että vesiliukoisella maalailun ei pitäisi vaikuttaa kun vaan tuulettelee hyvin. Liuotinpohjaisia neuvoivat välttämään. Tosin luulen että nuo ohjeet tulee neuvolassakin aika pitkälle MUTU-tuntumalta.
Toukokuussa terveen lapsen saanut kaverinikin kertoi maalailleensa loppurakaudessaa ja kaikki meni hänen kohdallaan hyvin. Silläkin kyllä vesiliukoinen maali kysessä.
Mulla nyt rv 15. Ymmärrän huolesi, mutta koeta olla murehtimatta asiaa näin jälkikäteen.