Milloin ylhäältä, milloin alhaalta päin.
Mutta aina katto vuotaa. Pitävää siitä ei näytä tulevan.
Mutta aina katto vuotaa. Pitävää siitä ei näytä tulevan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ilmiö on koskenut myös muita suurimpia puolueitamme erityisesti 1980-luvulta lähtien, kun puolueuskollisuus lopahti.
Pääsyynä siihen pidän muutoksia mediakentässä. Puolueiden äänenkannattajina toimineet sanomalehdet julistautuivat nopeaa tahtia sitoutumattomiksi ja saimme Yleisradion rinnalle kaupallisia televisio- ja radiokanavia. Vielä voimissaan ollut aikakaus- ja iltapäivälehdistö ryhtyi käsittelemään poliitikkoja rajummin kuin siihen asti oli totuttu. Poliitikkojen haastattelut televisiossakin muuttuivat muodollisen kohteliaasta rupattelusta revolverihaastatteluiksi.
Vuosituhannen vaihteessa myös internet monipuolisti ja nopeutti tiedonsaantia. Kohujuttujen määrä lisääntyi. Samalla sosiaalinen media mahdollisti suoran, tarkoitushakuisen vaikuttamismahdollisuuden. Toki siihen pyrittiin jo lehtien yleisönosastoissa, mutta kommentit suodatettiin toimituksen kautta.
Pidän positiivisena tuota, minkä kerrot tapahtuneen mediakentässä, mutta samalla negatiivisena sitä, ettei kansalaisten medialukutaito ole kehittynyt median kehittymisen myötä yhtä nopeasti.
Sosiaalinen media on avannut oivan väylän vaikuttaa ihmisiin, jotka eivät osaa ajatella omilla aivoillaan, tai ovat jotenkin hukassa ajatuksineen ja sillä tavoin helposti manipuloitavissa.