Jämijärven keskusta

Kauneutta janoava

Onko kukaan koskaan ajatellut, että Jämpän keskustalle pitäisi tehdä jotakin. Se on ankea ja ruma. K-kaupan takapiha ankea, pankin ym. liikkeiden edusta tylsä ja ns. säästö-jämiä vastapäätä oleva "tori" epäviihtyisä. Koulun alapuolella oleva lastenpuisto epäsiisti ja tietysti koululaisten roskaama. Jämijärvellä kun kiertelee kirkonkylänkin muita alueita, niin ne on paljon kauniimpia. Sitten vielä "röttelö"talot ja epäsiistit pihat kuten Nestettä vastapäätä oleva talo ja palokoskella sillan pielessä olevat ulkorakennukset. Miksi ei tehdä mitään.

11

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takahikiltä

      No se täytyy sanoa, että ns. syrjäkylien siisteyteen puututaan välittömästi, korjauskehotuksen saa melko helposti, mutta keskustan epäsiisteyteen ei ole oikein koskaan kunnolla puututtu.

      • kauneutta janoava

        Aivan. On paljon samankokoisia asukasmäärältään olevia kuntia, joiden keskustat ovat viehättäviä. Ja sekin vielä Jämpällä, että kukkakauppa on siinä keskustas. Onhan heidän ikkunansa ihan kaunis, mutta..


      • ryhdistäyry..
        kauneutta janoava kirjoitti:

        Aivan. On paljon samankokoisia asukasmäärältään olevia kuntia, joiden keskustat ovat viehättäviä. Ja sekin vielä Jämpällä, että kukkakauppa on siinä keskustas. Onhan heidän ikkunansa ihan kaunis, mutta..

        kukahan jämpän pankin pihaa siivoilee kun on niin ruokoton roskaa roskan päällä,

        talviauraus siinä pihas on niin kuin sika olis tonkinu,monen vuoden seuranta paljastaa epäkohdat.


      • ei hyvä homma
        ryhdistäyry.. kirjoitti:

        kukahan jämpän pankin pihaa siivoilee kun on niin ruokoton roskaa roskan päällä,

        talviauraus siinä pihas on niin kuin sika olis tonkinu,monen vuoden seuranta paljastaa epäkohdat.

        todella epäsiistiä vaikea uskoa pankin pihaksi.


    • se on näyteikkuna

      Syrjäkylien ei niin väliä, mutta keskustan kyllä pitää olla kunnossa.

    • Jämppälandia

      No eipä siellä Jämin alueellakaan kovin siistiä ole, roskaa joka puolella maastossa.

      • roskaroope

        Kukahan ne roskat sinne maastoon kantaa, saisivat olla keräämässäkin. Eli siivoojia huudetaan heti, mutta katsokaa välillä kieroon niitä sotkun tekijöitäkin.


    • Veronmaksajaajanoava

      Mitä sää siä K-kaupan takana touhuat? Voisit keksiä muuta tekemistä kuin ajella hurua pitkin kylää; voisit harkita vaikka hankkivasi työpikan!

      • kauhiast ihmettelen

        kyl mää töit,mmuttei maksta palkka.jämil pittääs tehä talkkoil kaikk.


      • voi voi

        taitaa olla työtävieroksuvia lapsukaisia, jotka ajelee hurua pitkin kylää. Kun mopoautoilijat eivät jaksa kaupan edessä edes nousta autoistaan jotta voisivat laittaa roskat roskikseen eikä heittää auton ikkunasta kaupan eteen. Minä teen töitä.


    • kummajuttu

      Keskusta siisteytyy huomattavasti kun kepulit saa kuntaliitoksen aikaan,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe