Jämijärven keskusta

Kauneutta janoava

Onko kukaan koskaan ajatellut, että Jämpän keskustalle pitäisi tehdä jotakin. Se on ankea ja ruma. K-kaupan takapiha ankea, pankin ym. liikkeiden edusta tylsä ja ns. säästö-jämiä vastapäätä oleva "tori" epäviihtyisä. Koulun alapuolella oleva lastenpuisto epäsiisti ja tietysti koululaisten roskaama. Jämijärvellä kun kiertelee kirkonkylänkin muita alueita, niin ne on paljon kauniimpia. Sitten vielä "röttelö"talot ja epäsiistit pihat kuten Nestettä vastapäätä oleva talo ja palokoskella sillan pielessä olevat ulkorakennukset. Miksi ei tehdä mitään.

11

780

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takahikiltä

      No se täytyy sanoa, että ns. syrjäkylien siisteyteen puututaan välittömästi, korjauskehotuksen saa melko helposti, mutta keskustan epäsiisteyteen ei ole oikein koskaan kunnolla puututtu.

      • kauneutta janoava

        Aivan. On paljon samankokoisia asukasmäärältään olevia kuntia, joiden keskustat ovat viehättäviä. Ja sekin vielä Jämpällä, että kukkakauppa on siinä keskustas. Onhan heidän ikkunansa ihan kaunis, mutta..


      • ryhdistäyry..
        kauneutta janoava kirjoitti:

        Aivan. On paljon samankokoisia asukasmäärältään olevia kuntia, joiden keskustat ovat viehättäviä. Ja sekin vielä Jämpällä, että kukkakauppa on siinä keskustas. Onhan heidän ikkunansa ihan kaunis, mutta..

        kukahan jämpän pankin pihaa siivoilee kun on niin ruokoton roskaa roskan päällä,

        talviauraus siinä pihas on niin kuin sika olis tonkinu,monen vuoden seuranta paljastaa epäkohdat.


      • ei hyvä homma
        ryhdistäyry.. kirjoitti:

        kukahan jämpän pankin pihaa siivoilee kun on niin ruokoton roskaa roskan päällä,

        talviauraus siinä pihas on niin kuin sika olis tonkinu,monen vuoden seuranta paljastaa epäkohdat.

        todella epäsiistiä vaikea uskoa pankin pihaksi.


    • se on näyteikkuna

      Syrjäkylien ei niin väliä, mutta keskustan kyllä pitää olla kunnossa.

    • Jämppälandia

      No eipä siellä Jämin alueellakaan kovin siistiä ole, roskaa joka puolella maastossa.

      • roskaroope

        Kukahan ne roskat sinne maastoon kantaa, saisivat olla keräämässäkin. Eli siivoojia huudetaan heti, mutta katsokaa välillä kieroon niitä sotkun tekijöitäkin.


    • Veronmaksajaajanoava

      Mitä sää siä K-kaupan takana touhuat? Voisit keksiä muuta tekemistä kuin ajella hurua pitkin kylää; voisit harkita vaikka hankkivasi työpikan!

      • kauhiast ihmettelen

        kyl mää töit,mmuttei maksta palkka.jämil pittääs tehä talkkoil kaikk.


      • voi voi

        taitaa olla työtävieroksuvia lapsukaisia, jotka ajelee hurua pitkin kylää. Kun mopoautoilijat eivät jaksa kaupan edessä edes nousta autoistaan jotta voisivat laittaa roskat roskikseen eikä heittää auton ikkunasta kaupan eteen. Minä teen töitä.


    • kummajuttu

      Keskusta siisteytyy huomattavasti kun kepulit saa kuntaliitoksen aikaan,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      2666
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      853
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      48
      775
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      759
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      612
    9. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      50
      605
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      604
    Aihe