Onko kukaan koskaan ajatellut, että Jämpän keskustalle pitäisi tehdä jotakin. Se on ankea ja ruma. K-kaupan takapiha ankea, pankin ym. liikkeiden edusta tylsä ja ns. säästö-jämiä vastapäätä oleva "tori" epäviihtyisä. Koulun alapuolella oleva lastenpuisto epäsiisti ja tietysti koululaisten roskaama. Jämijärvellä kun kiertelee kirkonkylänkin muita alueita, niin ne on paljon kauniimpia. Sitten vielä "röttelö"talot ja epäsiistit pihat kuten Nestettä vastapäätä oleva talo ja palokoskella sillan pielessä olevat ulkorakennukset. Miksi ei tehdä mitään.
Jämijärven keskusta
11
666
Vastaukset
- Takahikiltä
No se täytyy sanoa, että ns. syrjäkylien siisteyteen puututaan välittömästi, korjauskehotuksen saa melko helposti, mutta keskustan epäsiisteyteen ei ole oikein koskaan kunnolla puututtu.
- kauneutta janoava
Aivan. On paljon samankokoisia asukasmäärältään olevia kuntia, joiden keskustat ovat viehättäviä. Ja sekin vielä Jämpällä, että kukkakauppa on siinä keskustas. Onhan heidän ikkunansa ihan kaunis, mutta..
- ryhdistäyry..
kauneutta janoava kirjoitti:
Aivan. On paljon samankokoisia asukasmäärältään olevia kuntia, joiden keskustat ovat viehättäviä. Ja sekin vielä Jämpällä, että kukkakauppa on siinä keskustas. Onhan heidän ikkunansa ihan kaunis, mutta..
kukahan jämpän pankin pihaa siivoilee kun on niin ruokoton roskaa roskan päällä,
talviauraus siinä pihas on niin kuin sika olis tonkinu,monen vuoden seuranta paljastaa epäkohdat. - ei hyvä homma
ryhdistäyry.. kirjoitti:
kukahan jämpän pankin pihaa siivoilee kun on niin ruokoton roskaa roskan päällä,
talviauraus siinä pihas on niin kuin sika olis tonkinu,monen vuoden seuranta paljastaa epäkohdat.todella epäsiistiä vaikea uskoa pankin pihaksi.
- se on näyteikkuna
Syrjäkylien ei niin väliä, mutta keskustan kyllä pitää olla kunnossa.
- Jämppälandia
No eipä siellä Jämin alueellakaan kovin siistiä ole, roskaa joka puolella maastossa.
- roskaroope
Kukahan ne roskat sinne maastoon kantaa, saisivat olla keräämässäkin. Eli siivoojia huudetaan heti, mutta katsokaa välillä kieroon niitä sotkun tekijöitäkin.
- Veronmaksajaajanoava
Mitä sää siä K-kaupan takana touhuat? Voisit keksiä muuta tekemistä kuin ajella hurua pitkin kylää; voisit harkita vaikka hankkivasi työpikan!
- kauhiast ihmettelen
kyl mää töit,mmuttei maksta palkka.jämil pittääs tehä talkkoil kaikk.
- voi voi
taitaa olla työtävieroksuvia lapsukaisia, jotka ajelee hurua pitkin kylää. Kun mopoautoilijat eivät jaksa kaupan edessä edes nousta autoistaan jotta voisivat laittaa roskat roskikseen eikä heittää auton ikkunasta kaupan eteen. Minä teen töitä.
- kummajuttu
Keskusta siisteytyy huomattavasti kun kepulit saa kuntaliitoksen aikaan,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5932337Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4101852Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H221690Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641438JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191286- 631233
- 1221164
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka15920Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16918Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66843