Jämijärven keskusta

Kauneutta janoava

Onko kukaan koskaan ajatellut, että Jämpän keskustalle pitäisi tehdä jotakin. Se on ankea ja ruma. K-kaupan takapiha ankea, pankin ym. liikkeiden edusta tylsä ja ns. säästö-jämiä vastapäätä oleva "tori" epäviihtyisä. Koulun alapuolella oleva lastenpuisto epäsiisti ja tietysti koululaisten roskaama. Jämijärvellä kun kiertelee kirkonkylänkin muita alueita, niin ne on paljon kauniimpia. Sitten vielä "röttelö"talot ja epäsiistit pihat kuten Nestettä vastapäätä oleva talo ja palokoskella sillan pielessä olevat ulkorakennukset. Miksi ei tehdä mitään.

11

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takahikiltä

      No se täytyy sanoa, että ns. syrjäkylien siisteyteen puututaan välittömästi, korjauskehotuksen saa melko helposti, mutta keskustan epäsiisteyteen ei ole oikein koskaan kunnolla puututtu.

      • kauneutta janoava

        Aivan. On paljon samankokoisia asukasmäärältään olevia kuntia, joiden keskustat ovat viehättäviä. Ja sekin vielä Jämpällä, että kukkakauppa on siinä keskustas. Onhan heidän ikkunansa ihan kaunis, mutta..


      • ryhdistäyry..
        kauneutta janoava kirjoitti:

        Aivan. On paljon samankokoisia asukasmäärältään olevia kuntia, joiden keskustat ovat viehättäviä. Ja sekin vielä Jämpällä, että kukkakauppa on siinä keskustas. Onhan heidän ikkunansa ihan kaunis, mutta..

        kukahan jämpän pankin pihaa siivoilee kun on niin ruokoton roskaa roskan päällä,

        talviauraus siinä pihas on niin kuin sika olis tonkinu,monen vuoden seuranta paljastaa epäkohdat.


      • ei hyvä homma
        ryhdistäyry.. kirjoitti:

        kukahan jämpän pankin pihaa siivoilee kun on niin ruokoton roskaa roskan päällä,

        talviauraus siinä pihas on niin kuin sika olis tonkinu,monen vuoden seuranta paljastaa epäkohdat.

        todella epäsiistiä vaikea uskoa pankin pihaksi.


    • se on näyteikkuna

      Syrjäkylien ei niin väliä, mutta keskustan kyllä pitää olla kunnossa.

    • Jämppälandia

      No eipä siellä Jämin alueellakaan kovin siistiä ole, roskaa joka puolella maastossa.

      • roskaroope

        Kukahan ne roskat sinne maastoon kantaa, saisivat olla keräämässäkin. Eli siivoojia huudetaan heti, mutta katsokaa välillä kieroon niitä sotkun tekijöitäkin.


    • Veronmaksajaajanoava

      Mitä sää siä K-kaupan takana touhuat? Voisit keksiä muuta tekemistä kuin ajella hurua pitkin kylää; voisit harkita vaikka hankkivasi työpikan!

      • kauhiast ihmettelen

        kyl mää töit,mmuttei maksta palkka.jämil pittääs tehä talkkoil kaikk.


      • voi voi

        taitaa olla työtävieroksuvia lapsukaisia, jotka ajelee hurua pitkin kylää. Kun mopoautoilijat eivät jaksa kaupan edessä edes nousta autoistaan jotta voisivat laittaa roskat roskikseen eikä heittää auton ikkunasta kaupan eteen. Minä teen töitä.


    • kummajuttu

      Keskusta siisteytyy huomattavasti kun kepulit saa kuntaliitoksen aikaan,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4462
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2413
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      171
      1580
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1476
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1360
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      115
      1247
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1189
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1166
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      66
      1105
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      956
    Aihe