Oon nyt ollut noin 6v sairauslomalla putkeen. Niin rupesin miettiin, että vaikka parantuisin. Niin en taida enää ruveta töissä käymään. Olen jo oppinut tulemaan toimeen korvauksilla aika hyvin. Lisäksi minulla on reilu 20 000e ulosotossa. Mitä ruvettais perimään palkasta. Joten eipä ole hirveä motivaatio töihin.
Joten taidan jättää työt, niille työttömille, jotka sitä tosissaan haluavat.
Joten taidan jättää työt, niille työttömille, jotka sitä tosissaan haluavat.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Tuo on hyvä ajatus kun nykypäivänä töitä ei riitä kaikille, joten ne jotka pärjää ilman töitä tulisikin olla ilman niitä. Kuulun myös näihin.
Tänään on monella krapula ja huomenna työpäivä. Onneks ittellä ei oo kumpaakaan.
Mut todettiin työkyvyttömäks eli ei oo menoa töihin.
Kuinka muuten voi olla noin pitkään saikulla? Miksikä se muuttuu sairaspäivärahan jälkeen? Eiks sitä makseta vaan 300 pv
Ensin yleensä saa sairauspäivärahaa tietyn aikaa. Sitten saa kuntoutustukea tai työttömyys päivärahaa. Sitten tietyn ajan päästä saa taas uudestaan sairauspäivärahaa tai kuntoutustukea.
Itse alan taas maaliskuussa saamaan sairauspäivärahaa. Sairauslomaa on kesäkuun loppuun asti.
On mulla työkyvyttömyyseläke/kuntoutustuki hakemus kellassa nyt 3 kertaa 5-6v aikana. Siitä ei ole vielä tehty päätöstä.
Itse jäin juuri pois työelämästä, joulukuun alussa. Nautin täysin rinnoin tästä rauhasta. Olen jo tehnyt suunnitelmia, miten täytän työttömät päiväni. Kirjoitan tarinoita - tämä harrastus minulla on ollut lapsesta lähtien, ulkoilen ja liikun, valmistan itse terveellistä ruokaa, kuuntelen netistä asiantuntijoiden luentoja eri aiheista ihan vain sivistääkseni itseäni, samasta syystä luen kirjastosta hakemaani tutkimuskirjallisuutta ja Nobel-kaunokirjallisuutta.
Käytän tämän työttömän jakson elämässäni itseni kehittämiseen, rentoutumiseen ja terveyteni ja ulkonäköni kohentamiseen.
Nautin suunnattomasti rauhallisista aamuista. Viime viikon aivan tarkoituksella heräsin kahdeksan maissa, kun ulkona on vielä hämärää, sytytin muutaman kynttilän ja join aamukahvin ikkunan ääressä katsellen, kun ihmiset kadulla juoksevat töihin.
Tässä on puolensa.
Tukia tullaan alentamaan tulevaisuudessa, joten ole huoleti, sillä pääset vielä tutustumaan työelämään.
Hmm.. Ehkei ihan niinkään. Viimeisimmän kannatusmittausten mukaan SDP:n ja Vasemmiston kannatus oli noussut selkeästi, samoin kuin Keskustan, ja Kokoomuksen kannatus laskenut. Kokoomuksen hallitusvastuu alkaa tuntua puolueen kannatuksessa, mikä on täysin normaalia puoluepolitiikassa. Sanon, että tukia tullaan tulevaisuudessa nostamaan jonkin verran, ja se on moraalisesti oikein.
Oon aika varma, että ei tulla alentaan. Todennäköisesti ne nousevat, tosin ei tuntuvasti. Mutta ei ne ole laskeneet ainakaan 15v. Vaan nousseet vähän. Tiedän tämän, koska eräs tuttavani on ollut silloin jo tuilla. En oo menossa töihin, menkööt terveet ja halukkaat.
Rahat on loppu. Virallinen taho kertoi, että tuet ovat seuraavana leikkauslistalla.
Sää ja muut samaa mieltä olevat. Nyt alatte myymään persettä, rahat sitten valtiolle avuks. Jos ei asiakkaita riitä kaikille, niin ei muuta kun meette poikkeen ruotsin puolella.
Tapaukseeni jonkin verran perehtynyt alan asiantuntijalääkäri
- julkisen puolen - kirjoitti melkein jo kymmenen vuotta sitten
lausunnon jotensakin näin "en pidä enää mahdollisena kuntouttaa
potilasta opiskelu- ja työkykyiseksi ".
Mielenterveyspuolen kautta tämä, oli siis sellainen joka on kymmenien
vuosien aikana jo kerinnyt nähdä paljon kaltaisiani, varmasti useita
tuhansia tapauksia, pystyi jo sillä vuosien kokemuksella sanomaan
mitä joka tapauksessa tuleman pitää ja teki ihan oikein kun ei omalta
osaltaan roikottanut minua sen kauempaa systeemin löyhässä hirressä.
Yli 20 vuotta jo oli taustalla kaikkea sitä mikä yleensäkin, alhainen
koulutustaso, pätkätöitä ja pitkiä jaksoja työttömyysaikoja siinä
pompotuksessa, kaikenlainen yleinen lähes täydellinen syrjäytyminen elämästä kaiken kaikkiaan jo todella kauan aikaa, huono terveydentila
muutenkin kuin henkisesti, samalla konseptilla mennään vieläkin
- nyt ei vaan enää tarvi lähteä sinne töihin.
Mä sitten kerkisin tutustua siihen "työelämään", 15 vuotiaana jo
ensimmäisiä kertoja, havaitsin sen olevan täynnä tämän yhden
tämänkin palstan syyllistäjän kaltaisia nilviäisiä jo silloin - eikä taida
nykyisinkään asiat olla yhtään toisin yli 30 vuoden kuluttua,
nestepäitä joka paikka väärällään.
Joo ei elämäänsä ja terveyttään kannata työn takia pilata. Tällä hetkellä olen sairauslomalla. Olen ajatellut asiaa niin, että jos tästä vielä paranee joskus. Niin en lähde töihin, vaan nautin elämästä terveenä. Vaikka sitä saakin vähemmän rahaa. En lähde töihin riskeeraamaan, että sairastun uudestaan. Mutta kun nyt edes parantuis tästä 6v kestäneestä sairaudesta.
Lääkäri kertoi, että työnteko edistää tervehtymistä. Uusinta tutkimustietoa.
Riippuu pitkälti työstä. Myös liikunta edistää tervehtymistä.
Siispä tukien ehdoksi valvottu 5km aamulenkki joka päivä?
Sää voit tehdä niin, jos kiinnostaa. Mää oon kiinnostunut vähän erilaisesta liikunnasta.
Enkä puhunut mistään tuista. Koska ne saa joka tapauksessa.
Edelleen olen sitä mieltä, että "oikea" masennus ei ole valinta. Se on ja pysyy aikansa, oli lääkkeitä, työtä, saikkua, rahaa tms tai ei. Masennuksen ollessa syvimmillään, ei lähdetä kuntouttavalle lenkille tai ylipäänsä tehdä lupauksia, päätöksiä, suunnitelmia liittyen omaan elämään ja tulevaisuuteen. Sinnitellään sekunti kerrallaan yrittäen pysyä hengissä - edes niiden läheisten tähden.
Totta. Ei tietenkään ole valinta. Eihän sairastumiselle mitään voi. Kuka tahansa voi siihen sairastua, koska tahansa.
Masennukseen johtavat elämäntavat ovat valinta. Jos omaa päihdetaustan kuten ateisti81, on lopputulos ilmiselvä jokaiselle täysjärkiselle. Yleinen ruikuttaminen ja päivisin ihmisten aikaan nukkuminen syventävät myös kierrettä.
Päihdetausta? Mistä ton keksit? Mulla ei ikinä ollut mitään päihdeongelmia. No onhan sitä tullu juotua tänävuonna 6 kertaa alkoholia, niin paljon että on päässä tuntunu. Yleensä jotain 6-12 kaljaa.
Tässähän se aiempi päihdetausta tulee ilmi. Huomionarvoista on myös, että huumausaineita käyttäneet usein vähättelevät ja valehtelevat käyttöään todellista pienemmäksi. Sulla on mielenterveys mennyt huumeiden kanssa touhutessa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13050612/#comment-74749797
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13037976/#comment-74469339
Niin sekö tekee päihdetaustan, jos juo noin 6 kertaa vuodessa alkoholia? Vai sekö että on joskus poltellu pilvee?
Kuitenkaan mitään ongelmaa ei ole kumpaakaan liittynyt.
Nyt on iltapäiväkahvien aika. Onpas mukavaa. Nautin paljon enemmän tästä rauhallisesta elämäntyylistä, jossa saa tehdä mitä huvittaa, kuin työssä käymisen orjuutuksesta kiireineen, aikatauluineen, aikaisine aamuineen, pakkososiaalisuuksineen. Työssä käydessä oli koko ajan ahdistunut, hätäinen, stressaantunut ja tyytymätön olo ja koko ajan oli tunne, ettei ole nukkunut tarpeeksi.
Tässä ajassa, kun ei ole töitä kaikille, on ihan oikein, että ne, jotka tykkäävät käydä töissä, käyvät töissä ja ne, jotka eivät tykkää, saavat olla vapaina työvelvoitteista.
Kuitenkin ymmärtääkseni valtaosa ihmisistä haluaa käydä töissä?
Niinpä. Kyllähän niitä työttömiä riittää. Mutta kun niille ei riitä töitä. Miksi silloin sairaiden, tai työttömien jotka eivät töissä halua käydä, Pitäis mennä töihin?
Löysin tuollaista tietoa:
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työttömiä oli vuoden 2013 syyskuussa 199 000, mikä oli 12 000 enemmän kuin vuosi sitten.
Mulle sopii erittäin hyvin että muutetaan yhteiskunta raaemmaksi,
jokaiselle ase tai useampia, mä muuten luulen että tällekin
palstalle pesiytynyt syyllistäjätrolli ja hänen kaltaisensa saattaisivat
joutua aika nopeastikin vaihtamaan hiippakuntaa aivan muunlaisiin
olomuotoihin.
Jos mäkin kerkiäisin edes muutamalle tuon kaltaiselle järjestämään
lopullisen osoitteenvaihdon, ennen kun mun aika on täys,
voisin tuntea edes jonkunlaista tyytyväisyyttä, muutama nestepää
vähempänä.
Trolleille hyviä teloitus vaihtoehtoja:
Luettelo teloitustavoista
Ampuminen
Hirttäminen
Mestaus
Sahaaminen
Sähkötuoli
Kaasukammio
Myrkkyruiske
Teilaus
Kivitys
Ristiinnaulitseminen
Polttaminen roviolla
Hukuttaminen
Käärmekuoppa
Kuristaminen
Seivästäminen
Hirttäminen, repiminen ja paloittelu
Jos aina arvottaisiin joku noista menetelmistä.
Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Teloitus
Tuolta muuten löytyy yksityiskohtainen selostus joka menetelmästä.
Alkaa nämä masentuneiden jutut olla niin uhkaavia, että taitaa olla hiljalleen aiheellista lisätä IP-osoitteita ja nimiä epäiltyjen rekisteriin.
ei työssä siis ole mitään vikaa. se on se jatkuva valvonta joka rassaa herkkää mieltä. hankkiudu johonkin yksityisyytä vaativaan tehtävään. kuten rajavartiolaitos, ajelet päivät pitkät luonnon helmassa ilman ristin sielua. voit pitää kahvi lepotauon koska vaan. napapiiri sääaseman hoitajaksi, kukaan ei välitä mitä siellä teet kuhan raportoit säännöllisesti ja pääset tutustumaan joko pingviineihin tai jääkarhuihin ja hammasmursuihin. en tiedä onko viellä majakanvartijoita mutta siellä pääsee tyskyissä leikkimään myrskyvuon maijaa. tai ala erakkokiirjailijaksi, paitsi silloin ei kannata tehdä mitään hemingwaytä koska silloin niitä pyörii ympärillä kuin kärpäset paskassa. :D
Ite oon kans miettinyt että viittiikö sitä edes yrittää mitään työntekoa ikinä. Mulla ei oo mitään ammatillista koulutusta eikä työkokemusta joten en edes pääsisi kunnon töihin. Ehkä johonkin pieneen hommaan mistä en saisi tarpeeksi rahaa edes elämiseen, ehkä en siihenkään. Työttömiä on niin paljon sellaisia jotka oikeasti haluaisivat töihin, itelle pelkkä työpaikalle meno olisi yhtä tuskaa ja siellä pysyminen työpäivän ajan melkeinpä mahdotonta. Lääkärin kirjoittamassa paperissa lukee jotain että "saattaa ehkä kuntoutua suojatyökykyiseksi mutta siihenkin vaaditaan paljon aikaa jne." En muista tarkemmin mutta mietin että mikä edes on suojatyökykyinen :D No, eipä mua mihinkään huolittaisi ja ammatilliseen koulutukseen en mene, en pysty keskittymään mihinkään opiskeluun pätkääkään. Peruskoulun kävin ja se oli jo työn ja tuskan takana. On mulla paremmat tulotkin nyt kuntoutustuella kuin jos olisin jossain surkeassa työssä josta ei saisi kunnon palkkaa. Enkä voisi työssäkäyvänä edes asua kaksiossani enkä tiedä olisiko mulla varaa pitää mun koiraa ja kissaa, kyllä niihinkin aika paljon rahaa menee. Ja jos mulla ei olisi mun tarpeeksi isoa kämppää, joutuisin muuttamaan ja luopumaan mun lemmikeistä niin en ainakaan pysyisi työkykyisenä, masennus pahenisi taas niin paljon etten pystyisi tekemään mitään. Joten lopputulos taitaa olla se että työnteko ei oo mua varten. On se kumma kun ei oo edes varaa mennä töihin kun tulot olisi niin surkeat.
Mä en ainakaan tarvi töitä. Pysyy pää paremmassa kunnossa, vaikka ei se pää nytkään kunnossa oo. Mutta veikkaan, että olis viä huonommassa kunnossa jos töissä kävisin. Vähemmän rahaa, mutta enemmän omaa aikaa. Se käy mulle.
Itse olin poissa työelämästä 7v työkyvyttömyyseläkkeellä. Kun lopetin keskikaljan kittaamisen ja psyykenlääkkeet paranin niin, että halusin takaisin oravanpyörään. Ensimmäisen työpaikan pomo sai savustettua minut pihalle - ei uskonut edes työterv eyslääkärin lausuntoon, että pystyn hyvin osa-aikatyöhön, Nyt olenkin taas saikulla, ja uusi yritys edessä tammikuussa. Kyllä keikka aina kotiolot voittaa.
Tuossa juuri yksi syy miksi en edes tällä hetkellä halua takaisin oravanpyörään. Se vain saa olon entistä huonommaksi. Kaikki se pingotus ja pinnistely että olisit tehokkaampi ja tuottavampi, vaikka samalla väki vähenee ympärillä yt neuvottelujen jälkeen. Malja tuli täyteen ja nyt se on ohi lopullisesti. Painakaa te terveet nyt.