Tietääkö kukaan tään palstan lukijoista milloin uusi Mazda6 tulee myyntiin Suomessa?Millaiset konevaihtoehdot?
Milloin uusi Mazda 6 ?
Odottava
81379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joskus ens kesänä pitäs tulla myyntiin!
Moottoreina on muistaakseni 1.8bensa(noin 120hv),
2.0bensa(noin 140hv), 2.0turbodiesel josta on kaks eri konetta luultavasti(125hv ja 136hv) ja 3.0V6bensa(222hv).
Juttelin myyjän kanssa että Monacossa maaliskuussa piirimyyjille esittely ja kesänkorvilla touko kesäkuussa ilm sedan tullee myyntiin. Vaikuttaa lupaavalta paketilta.
Eikös yhdeksi konevaihtoehdoksi ole tulossa 2.3lBensa 4 Syl. mylly ?
Kertoili minullekin myyjä herttoniemessä. Tosin piti jo tuota tuokokuuta mahdollisena. Hintatietoja ei ollut vielä minkäänlaisia, paitsi selvästi tulee nousemaan. Sinänsä pahaenteistä, kun primeran pieni pyöristys venyi 4000 euroon. Paljonko silloin on selvä nousu? 1.8 ja 2.0-litraset koneet ovat ainakin km77.com:n mukaan mondeosta. Tiedä sitten onko se hyvä vai huono asia.
Kyllä 6 on varmaan ihan pätevä laite, mutta muista testata myös uusi Vectra ja Primera sitten aikanaan.
Ainakin Ruotsin Mazda-sivuista sain sellaisen käsityksen, että kuutoskoneen tulo ei ole kirkossa kuulutettu. Joillekin markkinoille tulee, mutta tiedä sitten tuleeko tänne. Japseillahan on ollut perinteisesti se paha tapa, että tuossa kokoluokassa ei kuutoskoneita ole tänne tuotu. Onhan se olemassa uudessa Primerassakin, mutta ei tänne tule. Ja mitä tulee bensakoneiden mahdolliseen Mondeo-yhteyteen, niin nykypäivänä ns. normaalien ahtamattomien bensakoneiden erot ovat senverran pieniä, että olisi oikeastaan erittäin tyhmää, jos jokainen automerkki kehittäisi omat koneensa, yhteistyötä voisi olla enemmänkin, Sillä tavalla säästettäisiin tuotantokustannuksissa, eikä asiakkaille siitä koituisi mitään haittaa.
..ainakin uuden Tekniikan maailman kuvassa/jutussa kiinnostavalta. Johan Mazdan on aikakin saada tuohon kokoluokkaan markkinointikelpoinen peli. Vanha 626 on niitä autoja, jotka itse ainakin huolisin kaikkein viimeisimmimpänä. Auton ominaisuudet, varsinkin ajettavuus oli suoraan kuin 80-luvulta, melu hirveää ja auto oli mukavuudeltaan maasturin luokkaan.
Uusin 323 oli ajo-ominaisuuksiltaan eurooppalaisten kilpajoiden tasolla - ja ajaa laadullisesti komeasti ohi. Toivottavasti uusi
"kutonen" on ajettavuudeltaan eurojen tasoa!
Piru vie, Mazda näyttää oivaltaneen jotain... Auto näyttää hyvältä sekä päältä että sisältä (juuri niin kuin 626 ei näytä) ja toivottavasti siihen on konserniyhteistyönä viilattu Mondeon tasoiset tai paremmat ajo-ominaisuudet. Tai ainakin Mondeota parempi äänieristys. Liki kaksimetrisenä TM:n kirjoituksessa mainitut Mondeota ja Passatia suuremmat penkin ja ratin säätövarat herättävät myös mielenkiintoa. Passat on nimittäin tähän asti ollut tämän luokan huippu siinä suhteessa. Pitkästä aikaa ensimmäinen kiinnostava japanilaisauto keskikokoluokkaan!