Jo oli tuokin vitun rotta, veropakolainen Björn "Mursu" Wahlroos linnassa. Näköjään verorahoilla kustannetut kekkerit sitten kuitenkin kelpaavat.
Vähänkö on "mies" muuttunut vuosien varrella, irvokkaampaan suuntaan. Tämä pätkä on vuodelta 1969.
https://www.youtube.com/watch?v=K17SBFVYriM
Vähänkö on "mies" muuttunut vuosien varrella, irvokkaampaan suuntaan. Tämä pätkä on vuodelta 1969.
https://www.youtube.com/watch?v=K17SBFVYriM
Vastaukset 6
Vanhimmat
Selänne vaikutti hieman kireältä tuossa haastattelussa ja Sirpalla taisi olla jo booli kihahtanut hattuun?
Mutta miksi siellä oli myös katainen ja tuppi, jotka koko ajan vievät Suomen itsenäisyyttä EU:hun?
Iivo Niskanen oli paikkansa ansainnut. Kovan työn tehnyt menestyksensä eteen.
Turhaa juhlia koko ns. itsenäisyyttä ja syöttää turhiksia veronkiertäjiä. Eu:han määrrää pellesakin johdolla kaiken nykyään. Itsenäisyys kaukana. Veteraanit oma lukunsa joille arvon anto paikoillaan.
Jotenkin tuli sellainen käsitys, että nuo YLE:n toimittajat olivat Linnan juhlissa yksistään urheilijoiden asialla. Esim. kulttuuripuolen ihmisiä ei edes viitsitty juuri haastatella. Mielensä pahoittajaa eli Antti Litjaa haastateltiin ja siinäpä ne viisaudet taisi olla. Olisikohan se niin, että näillä nykyisillä YLE:n toimittajilla ei ole minkäänlaista tietämystä kulttuuripuolemme asioista ja tämän takia eivät kykene edes haastattelemaan muita, kuin urheilijoita ja seipään heittäjiä. Oikein YLE:n urheilutoimituksesta oli Linnan juhlissa toimittajia haastatteluja varten. Sanoisin, että aika kallista touhua ja kapea-alaista näkemystä yhteiskuntamme asioista ja minäkin osallistun maksamiseen.
Olipas kovin urheilijamyönteiset Linnan pidot ja pikkuisen antoi presidentistämmekin kuvan, että hänkin taitaa olla ainoastaan keihäänheittäjien asialla enemmän. Linnaan kutsuttuja kyllä oli ja varmaan tuolta kulttuuripuoleltakin. Kutsuttuna muitakin kuin näitä tyrkyllä olevia itseään myyviä julkkiksia. Nämä julkkiset kyllä osaavat piirittää kameroita ja tyrkyttää itseään joka rööriin, mutta sivistyneistä ei taatusti tuollaiseen sorru. Nyt sivistyneistö jäi kyllä aika sivurooliin ja päärooli oli juuri noilla urheilijoilla ja itseään tyrkyttävillä.
101 vuotias veteraani oli paras.