Vanhuuden merkkejä?

Vanhuuden merkkejä

Heippa! Meillä on kaksi kesyrottaa. Ne ovat jo 2 vuotta ja haluaisin tietää, mitä vanhuudenmerkkejä rotilla on? Voisitteko vastata, kiitos.

6

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surhym

      Toisilla ei tule oikein mitään merkkejä vanhuudesta, ainoastaan hiukan hitaampaa juoksentelua. Yleensä pojilla(mistä mulla on ainoastaan kokemusta) tulee laiskottelua ja enemmän nukkumista. Myös kiipeily ei ole enää kovin näppärää, vähän hitaampaa ja kömpelömpää. Myös nukutaan sikeämmin, luultavasti osalla kuulo/näkö huononee, jotkut kavereista ovat liikkuneet vain hajuaistin avulla ja muistin varassa. Kyllähän vanhemmat ovat alttiimpia sairastuun esimerkiksi keuhko ongelmiin niinkuin mekin kaikkiin yleisiin tulehduksiin. Toisilla ei tule mitään ihmeellistä vaan ovat terveinä loppuun asti.

      • vanhuuden merkkejä

        Kiitos, susta oli apua! Kiva kun vaivauduit vastaamaan! :)


    • Mä taas voin täydentää naaraiden osalta :D Ne yleensä rauhoittuu eikä riehu enää samalla tavalla, makoilee enemmän, liikkuminen ja kiipeily muuttuu kankeammaksi. Aistit saattaa heikentyä, tai muisti mennä. Vastustuskyky heikkenee eli ne sairastuu herkemmin ja paranee heikommin. Aika samaa asiaa siis :P

      Mulla on kaksi 2v 3kk naarasta, Ninja on selvästi nukkunut enemmän ja jaloittelee vähemmän, Tuiske puolestaan riehuu ihan nuorempien mukana, paitsi että kiipeily sujuu välillä vähän heikosti.

      Vanhojen rottien kanssa on hyvä tehdä häkistä sellainen että siellä on helppo liikkua eikä pääse putoamaan hirveän korkealta. Aisti- tai muistivaikeuksisen häkin järjestystä ei välttämättä kannata muuttaa radikaalisti.

      On kuitenkin tärkeää muistaa, että mitään vaivoja ei saa kuitata vaan sillä että se nyt on vaan vanha! Kaikki terveysongelmat on otettava vakavasti, vaikka ne olisikin vanhenevalla rotalla yleisiä. Esimerkiksi vanha uros jonka takajalat heikkenevät käyttökelvottomiksi tai onnettoman näköisenä kököttävä rotta tarvitsee lääkärin hoitoa, ja lopulta kivuttoman lopetuksen, jos mikään muu ei auta. Eli jos rotta muuttuu erilaiseksi, sitä pitää aina tarkkailla ja tunnistaa onko se kipeä :)

      • Vanhuuden merkkejä

        Juu naaraita meillakin! :) Kiva, kun kerroit! Ja uutta tietoa tuli paljon, kiitos!


    • surhym

      Tuli tuosta takajalkojen toimimattomuudesta mieleen että yhdellä rakkaimmista pojistani tuli juurikin tuo. Takajalat ei enää kantanut kunnolla ja oli vain tehtävä vaikea päätös ja vietävä lopetettavaksi, oli kyllä niin inhottava tilanne, mieli oli pojalla vielä kuin pikkuisella mutta kroppa ei enää jaksanut:'( Tuosta on jo monta vuotta mutta silti inhottava ajatus, ainakaan ei pojan tarvinnut kärsiä sai nukahtaa syliin.
      Nuo yleiset vanhuus vaivat ovat vähän kuin meillä ihmisilläkin:D.. Ei enää aamusin niin vauhdikkaasti pääse liikkeelle;-)

      • Vanhuuden merkkejä

        Voi harmi :´( Ja tuota hidastumista näkyy meillä :) Kiitos vielä sullekki!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4256
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3486
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3312
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3219
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3192
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2906
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2780
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      62
      2764
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2549
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2394
    Aihe