Ei sanallakaan Suomen itsenäisyyspäivästä Ruotsin mediassa.

herätkää jo.

Vain negatiiviset asiat Suomessa noteerataan- tai sanotaanko otetaan suurella ilolla vastaan. Herätkää jo, suomalaiset!! Ei voi olla mahdollista, että naapurimaata ei ole toiselle olemassakaan ja toiselle se on jokapäiväinen juttu!! Silloin politiikassa ON oltava jotain pielessä, muuta vaihtoehtoa ei ole. Ruotsin trauma on jollain tasolla ymmärrettävää, mutta edes Suomen kielipolitiikka ei ainakaan minulle selitä täysin sitä Suomen näkymättömyyttä Ruotsille. Siinä täytyy olla kyse myös oikeasti synnynnäisestä VIHASTA suomalaisuutta kohtaan.

4

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpäs.

      Käsittämätöntä ja alentavaa on tämä valtava epäsuhta maidemme välillä!

      Ruotsin media ja poliitikotkin noteeraa Suomea vähemmän kuin pitäisi. Ottaen huomioon, että olemme naapurimaa ja meillä on pitkä yhteinen historia.

      Vastineeksi Suomen media ja "eliitti" nostaa Ruotsin ylivoimaisesti tärkeimmäksi maaksi maailmassa? Puolet ulkomaan uutisista tulee "supervalta" Ruotsista.

      Mauri Pekkarinen kysyi, onko Suomi Ruotsin alusmaa? Turha kysymys!

    • itkettää....

      Oliko Venäjän ja Ambomaan medioissa juttuja Suomen itsenäisyyspäivästä?

      • itke sitten!

        "itkettää...."
        Et tajunnut aloituksen sisällön huomiota. Oli tarkoitus vertailla sitä eroa mitä on Suomessa juttujen määrässä Ruotsista ja Ruotsin median mielenkiintoa Suomea kohtaan. Nykyään ainakin Hesarissa Ruotsi on esillä niin paljon että se tuntuu olevan varsinainen emämaa ja Suomi sen syrjäinen periferia. Ruotsia ei Suomi kiinnosta.


      • hysäri onkin menneen talven lumet , histuuriaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      216
      5239
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      43
      4590
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      16
      3212
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      269
      3159
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      168
      3089
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      58
      2641
    7. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      62
      1979
    8. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1959
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1944
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1849
    Aihe