Miten huomaatte että concerta toimii elikkäs mitä merkkejä tule?

ghfyiudu

Miten huomaatte että concerta toimii elikkäs mitä merkkejä tulee?

4

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Addnainen

      En huomaa vaikutuksen aikana mitään itse. Kaverit, jotka tuntee mut hyvin, sanoo, että mun naamasta näkee, milloin oon ottanut lääkkeet. Katse pysyy enemmän yhdessä asiassa eikä harhaile yhtenään. Katson ihmisiä silmiin sen sijaan, että tuijottelisin lattialistoja tai katon rappauksia.

      No, huomaan minä jotain itsekin. Jaksan lukea enemmän kuin kaksi riviä tekstiä ja autolla ajaminen ei tunnu yliluonnollisia kykyjä vaativalta asialta.

      Kaverit sanoo, että puhun selkeämmin jäsennellysti, enkä poukkoile aiheesta toiseen, jos olen syönyt lääkkeet. Ilman lääkkeitä saatav vaihtaa aihetta vaikka kesken lauseen. Keskeytän muita, enkä välttämättä aina jaksa keskittyä kovin pitkään siihen, mitä minulle puhutaan.

      Mutta yleisimmin huomaan lääkkeen vaikutuksen vasta sitten, kun se laskee. Huomaan olleeni aikaansaava ja määrätietoinen siinä, mitä olen tehnyt päivän aikana. Huomaan, että olen saanut tehtyä sen, mitä pitikin ja monesti jopa vähän enemmän. Asioiden tekeminen ei tunnu ainaiselta tervanjuonnilta. Uuteen tehtävään tarttuu helposti, eikä jää vain tuskailemaan sen kanssa, miten vaikeaa aloittaminen on.
      Lääkittynä en myöskään ärsyynny niin helposti esimerkiksi suuresta määrästä aistiärsykkeitä (kova meteli, supermarkettien väri-, haju- ja ihmispaljous jne).

      siinä nyt noin äkkiseltään jotain, mitä tuli mieleen. Jatkan ehkä myöhemmin, jos tuntuu siltä.

      Oliko tämä nyt hyvä vastaus? Olisitko kaivannut jotain erityistä tietoa?

      • oiuou98u98

        Oikein hyvä ja kaikki oireet sopii minuun. Lääkäri kyllä diagnosoi kaksisuuntaisen muotidiagnoosin mutta epäilen sitä aika vahvasti johtuen monesta saikasta jota en jaksa alkaa nyt käymään läpi vaikka se maksaisi uskottavuuteni.

        Muuten: Minkä vahvuista syöt?


      • Addnainen
        oiuou98u98 kirjoitti:

        Oikein hyvä ja kaikki oireet sopii minuun. Lääkäri kyllä diagnosoi kaksisuuntaisen muotidiagnoosin mutta epäilen sitä aika vahvasti johtuen monesta saikasta jota en jaksa alkaa nyt käymään läpi vaikka se maksaisi uskottavuuteni.

        Muuten: Minkä vahvuista syöt?

        Syön 18/27 päivästä riippuen ja tarvittaessa jatkan lyhyellä Medikinetillä.


    • pekkakivi

      Siitä sen huomaa, että asiat eivät poukkoile sinne sun tänne, vaan pystyy töissä keskittymään yhteen asiaan pitkäjänteisesti - ja tekemään myös niitä vähemmän kiinnostavia asioita. Ja monesti asiat alkavat tapahtumaan ikään kuin "itsestään", vaikka en olisi suunnitellut jonkin tekemistä, niin yhtä-äkkiä huomaan tekeväni sitä. :)
      Lisäksi pysyn hereillä autossa pitkää matkaa ajaessani tai elokuvaa katsellessani tai luennolla istuessani.

      Muut huomaavat ehkä kanssa siitä, että silmät eivät pyöri niin paljoa päässä ja pää ei käänny joka rasahduksesta.

      Nyt en syö kyllä Concertaa, mutta samanlaiset on vaikutukset olleet kaikilla kokeilemillani lääkkeiilä. Nykyisellä lääkkeellä huomaan lääkkeen tehon hiipuvan siitä, kun ajatukset lähtevät rullaamaan liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6937
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4441
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      49
      3885
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3538
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      190
      3479
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2979
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2684
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      48
      2532
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1924
    Aihe