Palestiinalaistyttö kertoi pieksevänsä Suha Arafatin, jos tämä uskaltautuu miehensä haudalle.
>>Yliopisto-opiskelija Jamilah Tasir kertoi suunnitelleensa yhdessä ystäviensä kanssa mielenilmausta sen varalle, että Suha Arafat olisi laskeutunut Muqatan pihalle samalla helikopterilla miehensä arkun kanssa.
- Olimme valmiina hakkaamaan hänet.>>
(IS 15.11.2004)
>>Yliopisto-opiskelija Jamilah Tasir kertoi suunnitelleensa yhdessä ystäviensä kanssa mielenilmausta sen varalle, että Suha Arafat olisi laskeutunut Muqatan pihalle samalla helikopterilla miehensä arkun kanssa.
- Olimme valmiina hakkaamaan hänet.>>
(IS 15.11.2004)
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minä en ole lukenut lehteä. Miksi he haluavat järjestää pieksäjäiset Suhalle?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat.htm#id878385
Ilmeisesti sen vuoksi, että Suha A. on viettänyt viime vuodet makeaa elämää pariisilaisessa huippuhotellissa, kaukana Palestiinan pölyistä...
Ymmärrettävää, jos hieman kismittää.
Pidät siis ymmärrettävänä, että naispuolinen yliopisto-opiskelija uhoaa hakkaavansa tuoreen leskiäidin?
Pidän ymmärrettävänä sitä, että Suhan luksus-elämä suututtaa heitä.
Sinä teet sitten sukkelia johtopäätöksiä - tai minä esitän asiani epäselvästi.
Nyt oli kyse siitä, että naispuolinen yliopisto-opiskelija oli suunnitellut pieksevänsä tuoreen leskiäidin. Ei vain siitä, että naispuolinen yliopisto-opiskelija olisi ilmaissut suuttumuksensa kritisoimalla Suhan toimintaa tiedoitusvälineissä.
ilmeisesti monia palestiinalaisia. Jos presidenttiä kutsutaan kansansa isäksi, tässä tapauksessa presidentskaa saattaa olla vaikea mieltää kansansa äidiksi.
että kun ihminen tuo esiin jonkin häntä järkyttävän asian, niin sinä annat ymmärtää, että ei siinä ole mitään järkyttävää.
Ymmärrätkö, että ihmisiä pelottaa yltiösuvaitsevaisuus? - Se, että joku päivä ei olekaan ketään puolustamassa meitä barbaarisilta teoilta, vaan kaikki on suvaittavissa suvaitsevaisuuden nimissä.
Olet varmaankin ihan mukava täti, ja toivoisinkin, että jos minä joutuisin joskus tämän palstan muslimien asemaan, niin sinä olisit kaappaamassa minut äidin totaalisen rakkautesi syliin.
Minun ajattelutapani ei varmaankaan ole oikeanlainen ja siksi viesteistäni joskus saa kenties ympäripyöreän kuvan.
Minä en ole hyvä teoretisoimaan, joten ajattelen asioita aina itseeni peilaten esim mitä minä tekisin tai ajattelisin jos olisin jonkun toisen kengissä. Kun näin teen, huomaan etten olekaan niin hanakka tuomitsemaan, koska itsekin menettelisin ehkä vastaavanlaisessa tilanteessa samoin.
Eli ko asiassa. Jos olisin ollut Suha, olisinko jäänyt Palestiinaan väistelemään vaaratilanteita vaan olisinko mieluummin ollut Pariisilaisessa hotellissa. Minä olisin varmaankin menetellyt samoin kuin Suha.
Jos minä olisin palestiinalainen opiskelija, joka on joutunut viettämään aikaansa ja elämään arkeaan pommien keskellä, sillä välin kun Suha napsii kaviaaria, niin kyllä kiehuisi nupissa.
Että tälleen, minä näen itsessänikin ne samat inhimilliset heikkoudet kuin muissakin on.
Aabraham : Jos presidenttiä kutsutaan kansansa isäksi, tässä tapauksessa presidentskaa saattaa olla vaikea mieltää kansansa äidiksi.
----
Sallipa hyvä mies pieni tuhma vitsi. Tässä tapauksessa presidentskaa voidaan kutsua presidentin huoraksi. Olen itse asiassa ihan oikiasti sitä mieltä.. Mutta älä kerro eteenpäin etteivät haasta minua käräjille!!
asemassa oleva mies nuoren naisen itselleen löytää. Varsinkin jos kykenee kustantamaan ylellisen elämän. C'est la vie sanovat fransmannit (joiden valtiopäämiehillä on yleensä ollut tästä asiasta vankka kokemus).
>Tässä tapauksessa presidentskaa voidaan kutsua presidentin huoraksi. Olen itse asiassa ihan oikiasti sitä mieltä..
En oikein käsitä, mitä homppeli olisi tehnyt 'huoralla', ainakaan naispuolisella sellaisella.
-----
Vaikka Arafatin pariskunnalla tuskin oli kummoistakaan avioelämää, niin uskon Suha Arafatin silti aidosti(kin) surevan poismennyttä puolisoaan. Ja ainakin surevan pienen tyttärensä puolesta.
Tiesittekö muuten, että rouva Arafat oli islamiin kääntynyt, alunperin katolilainen?
>Jos minä olisin palestiinalainen opiskelija, joka on joutunut viettämään aikaansa ja elämään arkeaan pommien keskellä,
Unohdit: NAISpuolinen YLIOPISTO-opiskelija.
Mistä muuten tiedät, että Jamileh Tasir on joutunut elämään arkeaan pommien keskellä?