Kansanluonto

sus.morsian

Tunnen nyt olevani niin sosiaalisella ( ei mitään yhteyttä sosialismiin) tuulella, että tunnen pakottavaa tarvetta, hyvät palstakansalaiset, ottaa näin yhteyttä teihin.

Sattuikohan kukaan muu katsomaan otsikon nimellä olevan ohjelman ykköseltä.
Uteliaisuus ensiksikin, mitä kansanluonto tarkoittaa. Ei, ei ihan samaa kuin kansanluonne, mutta sitäkin.Miettikääpä ensin rauhassa.

No ohjelman edetessä se vasta alkoi paljastua luonnonsuojelu" provokaatioksi" mitä erinomaisimmalla tavalla. Parhaita, upeimpia paloja, näytteitä Suomen luonnosta, eläimet mukaanluettuina. Alussa olin aika haltioitunut, mutta loppua kohti edetessään se alkoi jo tuntua vähän liiankin täydelliseltä, täyteen tupatulta.

Miten luonto on muovannut meitä, suomalaista luonnetta, tapojammekin. Vuodenaikojen vaihtelu, monellako maalla on mahdollisuus sellaiseen ylellisyyteen. Ajatelkaapa, olemmehan todellakin aika omaperäinen, omalaatuinen kansa.
Mukavasti oli aina välillä muunmuassa Sillanpään, Samuli Paulaharjun, Reino Rinteen ajatuksia ja mietteitä luontomme suurenmoisuudesta.

Merellä ihminen syntyy uudestaan.
Ekokatastrofista puhuttiin paljon viime vuosituhannen loppupuolella. Mitenkähän uudet sukupolvet jaksavat asian ymmärtää ja toimia luonnon säilymiseksi. Pysytäänkö samanlaisina suomalaisina niinkuin vielä oma sukupolvemme ymmärsi ihan luonnostaan antaa arvoa luontomme monimuotoisuudelle. Eurooppalaistutaanko ja urbanisoidutaanko, unohdetaanko luotomme tärkeys.

" Anna Ahti ahvenia..."

Ylenmääräisen täydellisyyden, täyteen ahtamisen lisäksi, oli musiikki omasta mielestäni häiritsevää, koko ajan saman naislaulajan kovaäänistä joikujenomaista jopa huutamista. Laulaja oli Veera Voima ja yhtye nimeltään Suo.

Niin, ihan omaksi ilokseni kirjoittelin tämän. Harmi sinänsä olisi ollutkin, jos näin tehokas luonnonsuojelumainos olisi jäänyt katsomatta.

8

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjoutava

      Aivan, näin aloituksesi ja katsoin Areenalta "Kansanluonto" ohjelman. Ohjelmaan sai tekstityksen niin ääntä voi pienentää sopivaksi kun se laulu oli tosiaan vähän häiritsevää. Hyvää luontokuvaa oli ja itsessä on jonkulainen luonto talletettuna.

      Aivan nuorena luonto oli tosi hienoa ja olin ylpeä kotiseutuni maisemista. Pois muutettuani menin silloin tällöin katsomaan sinne eikä niistä enää saanut sitä iloa eikä kauneutta niin hyvänä näkynyt.

      Mitä siinä tapahtui, menikö maisemat huonommiksi vai itsekö pilaannuin.

      • Kuulehan, niin voi käydä kuten sanoit, ollaan pillaannuttu. Tuntuuko mikkään ennää miltään, mistä ennen aina haltioitui. Mekö täällä vaan houritaan palstalla, nukkuuko muut....naurattaa. Mieki niin koetin huolella asetella sanasein, että näyttäs asjalliselta kirjotukselta.

        Hourupäistä...on niitä muitakii, aina vaan saap makosat naurut , ne kolme enklantilaista ukkelii....mikäs se taas sen ohjelman nimi, ai vielä virtaa. Jottai hauskuutta ees tähän vähään tyytyväisen immeisen elämään.


    • Ramoona*

      Onko Suomen luonnossa noin paljon kotkia ja karhuja, metsoja ja ahmoja ? Muita näistä ohjelmassa paljon näytetyistä en ole koskaan luonnossa nähnyt , paitsi merikotkia viime vuosina ilahduttavasti yhä useammin. Lintuperspektiivit ilahduttivat, miten komealta näyttää Pohjanmaan lakeus peltojen halki virtaava joki pilvien siihen heijastuessa ! Saariston keväinen rantaniitty orkidean sukuisine herkkine kukkineen vielä kauniimpi, ja loppupuolen pöllönpojat lahokelokodissaan niin suloisia.

      Merellä ihminen syntyy uudestaan, rannalla istuja sulautuu universumiin. Mutta luonnossa ihmisen pitää olla hiljaa saadakseen siihen kosketuksen, miksi siis jotenkin metallinkova joikutyylinen kansanlaulumukailu kalevalasäkein pilasi hiljaisuuden . Luonnon oma äänimaailma oli korostetun voimakas, se olisi riittänyt tehosteeksi. Tuli tosiaan tunne, vähemmän olisi ollut enemmän. Olisi kaivannut taukoa ja pysähtymistä vaikkapa kuuttien seuraan kallioluodoille.

      Arkkipiispa Mikko Juva jo 80-luvulla puhui ihmisen ahneudesta ja luonnonriistosta, kun halutaan enemmän kuin on tarpeen. Jossain puheenvuorossa vilahti termi "isänmaan parturit" hyvin ikävänkuuloisena. Vesilintujen ampujien pyssyjen piiput olisin halunnut vääntää solmuun, ja jäätynyt riekko metsästäjän ansassa oli kuin kuollut enkeli. Auton alle kuolleen oravan silmät saivat omat silmät kyyneliin. Ihminen oli sivuosassa, eihän luonto ihmistä tarvitsekaan.

      • Näin telkasta kerran tenorilaulaja Gabriel Suovasen lauluja Saimaan kesäisissä maisemissa. Komea oli herralla lauluääni.
        Ne laulukappaleet oli valittu maisemiin sopiviksi. Niiden huikeiden järvimaisemien takia laulutkin kuuluivat paremmilta.


    • Rööslain

      Hei Sus

      Ethän nyt olettnut, ettei me ymmärretä sanojen merkityksiä? Ethän olettanut, että taannoinen ketju "Sanalla useita merkityksiä" olisi sekoittanut päämme?

      Kato ja kuule, kyllä me älytään, mitä tarkoittavat sosiaalinen ja sosialistinen! :)

      • Rööslain

        Ja kiitos ohjelmavinkistä. Pitää katsoa Areenasta.Tänään on pitänyt tarkastella noita linnakundien läninkejä tarkemmasti.


      • sisialisti

        ollaanpa sitä nyt tärkeitä


    • ab-kansalainen

      Sisilialaistisuus velvoittaa sanottiin ennen siellä missä etelä oli köyhä, pohjoinen rikas. Meillä toiste käsin.
      Poromiehet eivat meilläkään köyhiä olleet edes puulavuosina kun elivät luontaistaloutta. Haukea monet hyljeksivät, jänkhäkoiraa. Porotilallist saivat lihaa poroistaan.

      Kansanluonto. Kansan luonne. Lieneekö yhtenäinen? Yhtenäistä kansaa ei voi voittaa uhottiin ennen Chile laulussa, jonka espanjalaista nimeä en osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3534
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3218
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      142
      2962
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2635
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2615
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1435
    7. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1338
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      397
      1148
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      50
      1053
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      900
    Aihe