Bruce Oreck kuin Juha Sipilä

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä on jo pitkään painottanut samoja teemoja Suomen nostamiseksi kuin Yhdysvaltain suurlähettiläs Bruce Oreck nyt lähtiäisiksi antamissa neuvoissaan.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1417918822700.html
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olemme säätely-, säännöstely-, raportointi- ja valvontainnossamme rakentaneet omanlaistamme byrokratiavaltiota. Keskinäisen luottamuksen tilalle on tullut tiukasti säännelty ja normitettu yhteiskunta.
Ylisääntelyn seurauksena on siis jouduttu oheistamaan kaiken maailman tekemisiä ja tekemättä jättämisiä työelämässä. Oikeiden asioiden tekemisen sijaan on tullut illuusio asioiden tekemisestä oikein, mikä tarkoittaa toimimista ja tekemistä pilkuntarkkaan mitä moninaisimpien ja koko ajan lisääntyvien ohjeiden, jotka eivät ole järkeviä saatikka oikein tekemisen kanssa missään korrelaatiosuhteessa, mukaan.

Suomi on tukehtumaisillaan tähän ylisääntelyähkyyn. Tämä on itsessään tarpeeksi karmeaa ilman sitä säälittävän ja naurettavan välillä olevaa tosiseikkaa, että meillä on julkisessa hallinnossa pilkkuerotiikkaa rakastavia virkamiehiä, jotka ilman minkäänlaisia valmiuksia oikean elämän, tunnoista, tiedoista ja taidoista jättävät soveltamatta suhteellisuusperiaatetta ja noudattamatta tarkoitussidonnaisuusperiaatetta, tulkitsevat säännöksiä niin ahtaasti kuin mahdollista. Terve harkinta ja järjen käyttö, kun sitä ei ole lakiin nimenomaan kirjattu on kielletty. Hurskas toiveeni olisi, ettei presidentti vahvistaisi enää mitään kieltävää ja rajoittavaa lainsäädäntöä, ellei siihen olisi suoranaista pakkoa.

Toisaalta tämä ylisääntelykiima juontanee juurensa myös siitä tosiasiasta, että jokaisen uuden vaalikauden aikana jokainen uusi hallitus eduskunnan enemmistönsä turvin pyrkii ylittämään edeltäjänsä saavutukset ja helpoin tapa saada näennäistä tulosta on turha lainsäädäntötyö. Näperrellään mieluummin joutavien aspektien kanssa kuin tartutaan isompien ja oleellisten ongelmien ratkaisuun.

Nyt meillä on kuitenkin asiat paremmin kuin tulevaisuudessa sillä vain pahempaa ja taloutta sekä oma-aloitteisuutta rapauttavaa sääntelyä ja pilkkueroottista byrokratiaa on tulossa. Mitä hyötyä ja kenelle tästä nykyisestä vaihdantaa, oma-aloitteisuutta ja vapautta rajoittavasta sekä vaikeuttavasta menosta on?
Suomi on eräänlainen porvarillinen DDR, niin kuin Sipilä sanoo.
Dies ist allerdings wahr :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi nousuun kirjoitti:

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä on jo pitkään painottanut samoja teemoja Suomen nostamiseksi kuin Yhdysvaltain suurlähettiläs Bruce Oreck nyt lähtiäisiksi antamissa neuvoissaan.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1417918822700.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu