Nykyajan äidit ovat saamattomia, avuttomia, valittavat ja vinkuvat ihan kaikesta.
2 lapsen kanssa elämä on muka ihan ylivoimaista, ei osata imettää ja plaa plaa plaa - ajatelkaa tätä:
minulla oli 5 lasta, navetta ulkotyöt sisätyöt - ruuanlaitot, siivoukset, pyykinpesut saunassa pulsaattorikoneella JA imetin kaikkia monta kuukautta.
Pesin myös sideharsovaippoja - muita ei ollut.
No, mikä nyt on niin hemmetisti muuttunut että äidit väsyvät " uupuvat " kahden !! lapsen hoidosta?
Nyt on kaikki mahdolliset koneet ja vempaimet, lapsia kuskataan päiväkotiin että UUPUNUT äiti saa vetää lonkkaa.
Kun isät tulevat töistä, heitä patistetaan kotitöihin kun se uupunut äiti ei koko päivänä ole " ehtinyt".
Ja jos vedätte tähän että lapsia surmataan - koska äidit ovat niin uupuneita niin stop!
Ennen oli paljon tekemistä, ei ostettu eineksiä, ei ollut mitään helpottavia asioita kuten nyt; tiskikoneet, pakastimet jne.
Jos äiti noin uupuu kahden muksun hoidosta, on parempaa että EI hanki lapsia ollenkaan.
Yhteiskuntaa on samperin hyvää syyllistää kun itse ollaan niin avuttomia, laiskoja ja ties mitä.
Miten luulette entisaikojen äitien jaksaneen?
Osaatteko edes ajatella sitä?
Kukaan ei nosta kissaa pöydälle, kaikki vain myötäilevät näitä väsyjä räsyjä jotka eivät jaksa ( viitsi) hoitaa omia lapsiaan !
Tämä ei ole provo, olen vain niin kyllästynyt siihen miten nykyajan äidit kehtaavat valittaa koko ajan - asioista joista jokainen aikuinen naisen pitää selvitä.
Hohhhoijaa kun olenkin väsynyt, tulisipa se iskä kotiin että se saa laittaa ruokaa, pestä lattiat ja mukulat ja minä olen tietysti netissä...
kuinka moni - ihan rehellisesti ja pelkäämättä olette samaa mieltä?
Kysykää ajoissa ennen kuin lyötte hynttyyt yhteen, mitä vaimo / äiti / on valmis tekemään ja mitä joudutte tekemään itse?
Miksi nykyajan äidit valittavat koko ajan ihan turhasta??
8
229
Vastaukset
- monellekko palstalle
Massapostaaja...Vai misogynisti?
- NäinMeillä
" 5 lasta, navetta ulkotyöt sisätyöt - ruuanlaitot, siivoukset, pyykinpesut saunassa pulsaattorikoneella "
Just... ja sinulla oli todennäköisesti myös joku jolle jättää ne lapset hetkeksi aina kun menit navettaan, saunaan pesemään pyykkiä jne? Vai miten selvisit?
Ja sinulle taas ei ollut näitä monella nykynaisella olevia asioita: 2 tunnin työmatkat, ruuhkat, lasten vieminen ja tuominen päiväkotiin, työstressi, yt-neuvotteluiden pelko, ylityöt harva se päivä, kuskaukset harrastuksiin 20 kilometrin päähän, jatkuva viestittely kouluun/päiväkotiin/harrastukseen jne.
Maailma muuttuu ja ihmiset väsyvät eri asioihin ja eri tavoilla. Hienoa että sinä jatksoit mutta ei se sinusta mitään työnsankaria tee tai muista huonoja. - vellihousu....
Siinä yksi aivopesty vellihousu puolustelee....ihan vapaasti vaan kun kaikki sen huomaavat miten tossun alla olet.....
- NäinMeillä
Juu, sinähän se tiedät kaikkien muiden ihmisten ongelmat ja vaikeudet...
- omin silmin nähnyt
NUORET ÄIDIT ISTUU PÄIVISIN MÄKKÄRISSÄ KULUTTAMASSA AIKAANSA, MUIDEN SAMANLAISTEN KANSSA.
SYÖTTÄVÄT PARIVUOTIAILLE LAPSILLE HAMPURILAISIA JA RANSKALAISIA JA
SOKERIJUOMAA PÄÄLLE.
VOI LAPSIPARKOJA, PILATAAN JO PIENESTÄ LAPSEN ELIMISTÖ.- Kyttäri
Kyttäiletkö mäkkäreiden ikkunan takana vai mistä tiedät? Itse et tietenkään syö mitään roskaruokapaikassa.
- 1+1+1=?
Facebook vie liikaa aikaa lastenhoidolta.
- vielä lapseton
Ja suomi24 nähtävästi myös :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1348297Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925696Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452652Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612503Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531339