Automaattisesti kääntyvät peilit

Tonppako

Eli mitenkähän saa pois päältä nuo automaattisesti kääntyvät sivupeilit ku lukittee ovet? Kyseessä auris touring sport 2014
Ja turvavyö hälytinkin olisi mukava saada pois....

15

13607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjekirja

      Mitä, jos ottaisit ohjekirjan käteen ja lukisit sieltä.

      • HSD - 10

        Ei noita tarvitse pois ottaa käytöstä ainakaan talven takia, aina nuo ovat kääntyneet kuten pitääkin.


      • ohjekirjako

        Eipä löydy ohjekirjasta....


      • HSD - 10
        ohjekirjako kirjoitti:

        Eipä löydy ohjekirjasta....

        Kyllä se siellä on, jos nyt en väärin muista niin sitä peilin kääntönappia piti painaa yhtäaikaa jonkun toisen napin kanssa ja avot. Mutta jos et löydä tietoa, toyota.info auttaa.


    • tonppako

      Löytyhän se sieltä ....mut vielä toi turvavyö hälytin olis mukava saada pois päältä.

      • outo setämies?

        ilman vyötäkö meinaat ajella, vai mikä siinä on ongelma?


      • Kapulalla saa

        Vyöhälyttimen saat pois kun pyydät huoltoa sen tekemään, toki ottavat ohjelmointilaitteella räpläämisest hieman korvausta.
        Saattaa saada jollain vapaasti myytävällä OBD-kapulallakin, mutta mennäkö takuun aikana kokeilemaan...


      • Anonyymi

        Jos saa kysyä, niin kuinka se tehtiin?


    • tonppako

      Lyhyet siirtymät vois ajaa ilman tuota ärsyttävää piippausta

      • vaarit on harmi

        silloinkin pitää käyttää turvavyötä, se on ilmeisesti sinulle kuitenkin iso haitta, kuten minunkin vanhalle isälleni (83v.)?
        Kun opettelee käyttämään vyät aina, niin sitä ei koe hankalaksi, käytännössä sitä ei edes huomaa kun sen kytkee automaattisesti.


    • piimä taasen

      Miksi turvavyön hälytin pitäisi saada pois? En ymmärrä? Turvavyö on henkivakuutus ja joka auto olisi muuten välittömästi varustettava turvavyölukolla, että viimeisetkin mustalaiset ja jupit muistaisivat laittaa turvavyön kiinni ennen auton käynnistämistä.. Mikä se turvavyölukko sitten on? Se on lukko, joka estää auton käynnistämisen ja ajamisen ellei turvavyö ole kiinni. Sellainen tulee varmaan vasta 2020 vaikka tekniikka on jo olemassa. Odotellaan, että tulee. Jupitkin ja mustalaiset käyttävät sen jälkeen turvavöitä ajaessaan.

      • Ei satu

        Se on kuitenkin oma asia ja sattuu vaan itseä, jos vyö ei ole kiinni.
        Miksi moni polttaa vielä tupakkaa? jne.


    • Nipponkamapertti

      Minä olen 35 vuotta sitten kun rattijuopon kanssa kolaroinut mies kehästyi ohjausakseliin kun ei käyttänyt turvavyötä, kun 20 minuuttia katsoo kuoleman tuloa on sen jälkeen vetänyt rähinäremmin kiinni.

    • naksun

      Koska jotkut osaavat laittaa vyön kiinni automaattisesti, ilman ärsyttäviä hälyytysääniä. Itselläkin on useita auton lyhyitä siirtoja joihin ei kuulu yleisellä tiellä ajoa. Ihan turha siinä on auton pimputella mitään.

      Youtubessa on jotain videoita aiheesta. Ainakin vanhempaan Aurikseen, josko toiminto olisi samanlainen.

    • Anonyymi

      Katkaisemalla johdot Tojosta saa paljon toimintoja pois päältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      93
      1851
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      113
      961
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe